Zrozumieć Tarota…

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Pierwszym krokiem w kierunku zrozumienia Tarota, jest zrozumienie jego dwóch Tajemnic ? Wielkich Arkanów i Małych. ?Arcanum? to tajemnica, ukryta wiedza dostępna jedynie dla nielicznych. Już z definicji słowo ?Arkan? ukazuje sekret, bez wątpienia ezoteryczny ? jest więc doskonałym słowem dla dwóch gałęzi Tarota, ważnym zarówno dla znawców tematu jak i adeptów. Nauczenie się Tarota to jedno, a prawdziwe poznanie znaczeń jego Arkanów to drugie. Ponieważ Arkana są Tajemnicą, ich głębsze znaczenia dla wielu pozostają ukryte, nauka zajmuje wiele czasu i wymaga determinacji, a być może i szczególnego daru. Dar ten należy do tych, którzy naprawdę pragną zgłębiać dawną wiedzę, są otwarci i pragną się rozwijać.

Arkana na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość łatwe i zrozumiałe, ale w rzeczywistości są wielkim sekretem, który odsłania się powoli ? jest to bardzo indywidualny proces, dlatego nie sposób powiedzieć ile będzie trwać, bynajmniej nie zależy też od żadnej szkoły, ceny kursu czy ilości dyplomów.

Wielkie Arkana wiążą się z naszą fizycznością, a także intelektualnymi, emocjonalnymi i duchowymi podstawami istnienia. Te 22 karty promienieją naszymi mocnymi stronami, słabościami, lękami, marzeniami, jasnymi oraz ciemnymi stronami naszej Duszy. Karty te służą jako archetypowe reprezentacje ludzi w naszym życiu, a także ich symboliczne części. Na przykład niektóre archetypy będą autorytetami, tajemniczymi lub mistycznymi ludźmi, rodzicami, rodzeństwem lub też innymi osobami.

56 Małych Arkanów dzieli się na cztery grupy: Buławy, Kielichy, Miecze i Monety. Każda z grup zawiera dziesięć kart, od As do Dziesiątki plus cztery karty zwane dworem. Małe Arkana, ogólnie rzecz ujmując, pokazują nasze codzienne życie, zwykłe wydarzenia, akcje, doświadczenia, emocje i myśli.

Czym różnią się Małe Arkana od Wielkich? Otóż Wielkie Arkana są w naszym życiu momentami kulminacyjnymi, wskazują na doświadczenia bardzo ważne dla naszego dalszego rozwoju ? Małe Arkana to codzienność, droga którą przebywamy by tam dojść. Mówiąc bardziej obrazowo, Małe Arkana są jak wioski które mijamy jadąc do wielkiego miasta.

Każda z pośród kart Wielkich i Małych Arkanów ma zarówno ciemne jak i jasne strony. Interpretacja karty zależy od wielu czynników, między innymi położenia w rozkładzie, jej otoczenia, informacji jakich szukamy, kontekstu sytuacji, osoby interpretującej i tej dla której wróżymy. Tak więc nawet jeśli każdy symbol i każda z kart ma swoje unikalne znaczenie, musi być traktowana jako część całości. Zadaniem tarocisty jest wyłowienie jej przesłania w połączeniu z innymi kartami, wyczucia energii jakie są w rozkładzie i przełożenia ich na konkretne informacje. W tym procesie nie ma miejsca na schematy, dlatego sucha wiedza o znaczeniu kart nie wystarczy, kunszt polega na umiejętności pochwycenia tej bardzo subtelnej sfery, która wymyka się logice. Być może właśnie tu okazuje, się czy mamy Dar rozumienia i czucia Tajemnic Tarota? Na pocieszenie dodam, że to w żadnym razie nie jest żadna tam nagła iluminacja ? jeśli patrzysz na karty pierwszy raz, nie oczekuj olśniewających wizji, ani tym bardziej spontanicznie płynącego potoku informacji. Zanim będziesz w stanie coś powiedzieć, minie sporo dni i miesięcy pełnych lektur, prób, przemyśleń i ćwiczeń. Bo z Tarotem trzeba obcować, poznać się, zaprzyjaźnić, być z każdą kartą z osobna, doświadczać jej. Jak zdradził mi Jan Witold Suliga, musi nadejść czas, kiedy Tarot będzie w Tobie. Kiedyś stwierdzenie to wydawało mi się zagadkowe, dziś chyba już wiem…

 

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...