Co w tarocie oznacza Głupiec?
Tarot to jeden ze sposobów na poznanie przyszłości. Karty mogą odkryć wiele tajemnic życia. Służą do wróżb, gry oraz medytacji. Talia obejmuje aż 78 kart. Składają się na nią Wielkie i Małe Arkana, a każda z kart ma swoje znaczenie. Pozwala to na interpretację wróżb oraz wyciąganie wniosków. Jedną z kart tarota jest karta o numerze 0 – Głupiec.
Głupiec czy Wędrowiec?
Inną nazwą Głupca jest Wędrowiec. Tak właśnie był przedstawiany na starszych kartach tarota. Był osobą, która porzuca wygodne życie i rusza w nieznane. W późniejszych wersjach zastąpił go błazen – czyli po prostu Głupiec. Nadal jednak symbolizuje początek jakiejś podróży.
Karta ta radzi, żeby zapomnieć o tym, co znane i rzucić się w wir nowości. Sugeruje, że może się to opłacić i przynieść korzyści. Najczęściej jest narysowany jako ktoś, kto akurat robi krok nad przepaścią. Wędrowiec zbiera doświadczenia, polega na własnym instynkcie i ceni sobie niekonwencjonalne rozwiązania oraz spontaniczne zachowania. Po prostu kocha wolność i chce się nią cieszyć.
Dobry czy zły?
Nie ma na to jednej odpowiedzi. Karta tarota Głupiec prowadzi przez tajemnice, które są ukryte w Arkanach Wielkich – dlatego oznaczony jest jako 0. Symbolizuje zmiany, ruch, rozwój i duży potencjał umysłu. Oznacza dziecięcą niewinność, ale ma też inne dziecięce cechy – jak lekkomyślność, naiwność, niedojrzałość. W szerszej perspektywie jest to również niedbalstwo, błędy lub po prostu głupota. Najprościej jest powiedzieć, że karta tarota Głupiec ma wiele cech, które posiadają rozkapryszone dzieci.
Głupiec jako osoba
Wędrowiec symbolizuje dzieci, młode osoby (ciałem lub duchem), niedojrzałe lub wykonujące niepoważne zawody, takie jak satyryk, czy klown. Taka osoba lubi przygody i nowości. Jest otwarta na zmiany i eksperymenty. Równocześnie jest to osoba lekkomyślna, która dąży do przygodnych flirtów, ma skłonność do podejmowania nieprzemyślanych decyzji. Jest podatna na manipulacje, łatwo ją oszukać. Nie potrafi się ustatkować, ani zachować powagi sytuacji.