Kolory w Małych Arkanach i wzajemne oddziaływanie żywiołów

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Jak wiemy w Tarocie występują 4 kolory odpowiadające 4 żywiołom, 4 podstawowym dziedzinom życia i 4 funkcjom umysłu.

Buławy – Ogień – Działania – Impulsy

Miecze – Powietrze – Myśli – Intelekt

Denary – Ziemia – Praca – Potrzeby materialne

Puchary – Woda – Relacje międzyludzkie – Emocje

Warto wiedzieć jakie następstwa niosą za sobą ich połączenia, wynikające z ich natury.

Owe zestawienia dzielimy na:

Harmonijne ? połączenie kolorów daje wzrost, rozwój i harmonię

Neutralne ? obydwa kolory istnieją koło siebie i zanadto na siebie nie wpływają

Konfliktowe ? kolory nawzajem sobie szkodzą, niszczą osiągnięcia i prowokują konflikty.

Oczywiście wszystkie połączenia mogą występować we wspomnianych formach, jednak na ogół poszczególne kolory chętniej się kłócą lub lubią z innymi. Najwyraźniej to widać na kartach dworskich jako reprezentacjach osobowości.

I tak ognista i impulsywna Królowa Buław słabo dogaduje się z romantycznym i czasami melancholijnym Królem Pucharów (woda gasi ogień, ogień odparowuje wodę). Najprawdopodobniej Ona będzie rozpętywać wojny o to, że Król woli pisać wiersze zamiast zajrzeć do alkowy albo tylko użala się nad sobą zamiast coś zrobić z własnym życiem. On natomiast będzie nieszczęśliwy z tego powodu, że Królowa odrzuca jego zaloty i nie rozumie go.

Poszukajmy Królowi Pucharów idealnej partii. Oczywistym rozwiązaniem będzie zadbana i kobieca Królowa Denarów (woda podlewa ziemię i rośnie kwiat). On w końcu znajdzie słuchaczkę, która doceni jego utwory i kogoś kto nie zrobi mu awantur o to ze ma zły humor, a ona kogoś, kto ją komplementuje i doceni jej kobiecość.

Niestety Królowej Denarów nie wystarczyłoby samo uczucie Króla Pucharów ? jest miły, ale biedny, najczęściej nie będzie mógł zapewnić jej odpowiedniego statusu społecznego i pieniędzy na kosmetyki. On też ostatecznie nie mógł by już wytrzymać jej materializmu i tego, że przed lustrem spędza więcej czasu niż z nim.

Ale co jeśli na celowniku pojawiłby się Król Mieczy (ziemia i powietrze są dla siebie neutralne)? On, światowej sławy chirurg myślący o przyszłości byłby idealny, gdyby tylko na pierwszym spotkaniu pochwalił jej wygląd i nie mówił bez przerwy o najnowszych osiągnięciach medycyny. Ona natomiast spokojna i twardo stąpająca po ziemi też mogłaby być jego żoną gdyby nie fakt, iż poza czubkiem własnego nosa niewiele widzi i wydaje majątek na utrzymanie swojego domu z pięcioma pudlami. Najwyraźniej mogliby zostać tylko przyjaciółmi.

Gdyby to wspomniana na początku Królowa Buław spotkała Króla Mieczy (powietrze podsyca ogień),  byłaby nim zachwycona ? podrzucał by jej wiele pomysłów, które mogła realizować i nie bujał w obłokach tak jak Król Pucharów. On byłby zachwycony jej energicznością i tym, że nie rzuca słów na wiatr. Niestety Król Mieczy na dłuższą metę dla Królowej Buław okaże zbyt oziębły a ona dla niego za bardzo impulsywna.

Trzeba także wspomnieć o tych najbardziej konfliktowych połączeniach.

Tak się składa, że Królowa Buław znała Królową Denarów (ogień trawi rosnące w ziemi rośliny). Kompletnie się nie dogadywały. Królowa Buław chciała pójść na paintball?a, kiedy Królowa Denarów wolała iść na zakupy. Pierwsza chciała pożyczyć od drugiej pieniądze, żeby jechać na wczasy, ale ta nie zgodziła się bo nie wierzyła, że Królowa Buław będzie miała z czego jej oddać.

Król Pucharów znał natomiast Króla Mieczy (burza). Oni nie mieli ze sobą nic wspólnego. Ten pierwszy bez przerwy przejmował się, że jest sam, chciał iść do teatru czy galerii w czasie gdy drugi roztrząsał kiedy ludzie wylądują na Marsie, od teatru wolał sympozja naukowe…

I to właśnie są klasyczne korelacje kolorów na przykładzie relacji międzyludzkich wraz z ich dalszym planem, o którym nie powinniśmy zapominać. Trzeba również pamiętać o tym, że zależnie od sfery o której mówią karty (praca, plany etc.) wydźwięki poszczególnych kolorów zmieniają się, a ich zestawienia mogą mieć znaczenie ?niestandardowe?.

Buławy i Puchary nie zawsze muszą się kłócić ? w końcu ogień podgrzewa wodę, która z czasem zaczyna wrzeć. Przekładając „z innego na nasze?, silne emocje w połączeniu z intensywnymi działaniami mogą objawiać się w pasji lub wielkim zaangażowaniem przy danym przedsięwzięciu.

Natomiast Puchary i Denary czasem ?lubią się pogryźć? ? woda zalewa ziemię i mamy powódź. Przykładem ilustrującym ten układ może być sytuacja, w której ktoś odczuwa zbyt wielki sentyment do przedmiotu lub przedsięwzięcia. Czasem trzeba wyrzucić stary, sypiący się mebel, który tylko zajmuje miejsce i do niczego już się nie nadaje, albo ogłosić upadłość ukochanej firmy, przez którą popadamy w długi.

Tak samo jak zdarza się, że ziemia wysycha i wody brakuje w promieniu wielu kilometrów, tak może  się przytrafić sytuacja, w której spychamy własne uczucia na n-ty plan i zaczynamy się sprzedawać. Po pewnym czasie człowiek nie może spojrzeć w lustro bez obrzydzenia do osoby, którą tam widzi.

Denary i Miecze też mogą popaść w konflikt ? wybuchający wulkan wyrzuca do atmosfery trujące związki i zatruwa powietrze. Wszyscy wiemy jak istotna jest w dzisiejszych czasach edukacja i jakie konsekwencje może nieść za sobą jej lekceważenie. Dla niektórych ważniejszy jest nowy telewizor niż podręcznik czy kurs podnoszący kwalifikacje. Pamiętajmy jednak, że nie można popadać ze skrajności w skrajność ? huragan zrywa dachy i wyrywa drzewa rosnące w ziemi. Musimy pamiętać o tym, że jeśli zbytnio zatracimy się w trakcie zakupu pomocy naukowych z najwyższej pułki to trzeba będzie zacisnąć pasa.

Buławy i Miecze też nie odstają od reguły i mogą objawić się w niestandardowej formie – zbyt mocny podmuch może zgasić ogień. Od czasu do czasu w życiu każdego z nas pojawia się ktoś, kto bardzo skutecznie zniechęca nas do realizacji nowych planów mnożąc przykłady pt. ?co może pójść nie tak?. Trzeba również zwrócić uwagę na to, że ogień spala powietrze ? zdarza się, że podejmujemy jakąś decyzję zbyt pochopnie i potem z tego tytułu cierpimy.

Buławy i Denary  pomimo iż teoretycznie do siebie nie pasują, mogą manifestować się pozytywnie – w ziemi rosną drzewa, z których po ścięciu można zrobić ognisko. Czasami pod wpływem impulsu zainwestujemy w coś co przyniesie nam większe pieniądze, albo pod wpływem chwili podejmiemy jakąś pracę, która przyniesie nam zadowalające dochody.

Puchary i Miecze to jedyna para kolorów, która nigdy nie zapowiada postępu. Woda i powietrze w najlepszym przypadku mają do siebie stosunek neutralny ponieważ to wynika z ich natury. Uczucia w żaden sposób nie zmienią logiki a logika nigdy nie zmieni uczuć.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...