Małe Arkana i Numerologia

ASY

Asy reprezentują każdy zalążek koncepcji i pojęcia, ich numerem jest liczba jeden, która oznacza samoświadomość, „Ja jestem”. Asy podobnie jak karta Mag, są początkiem idei, pomysłu, uczucia, talentu, a także energii która ma objawić się w naszym życiu. Zwykle jest to coś niedokonanego, co nie ma jeszcze materialnej formy – może być to tylko myśl o czymś, lub impuls który nada nam kierunek.

Asy ogólnie są uświadomieniem sobie jakiejś idei, ziarnem gotowym by kiełkować, zapuścić korzonki (dwójki) i wreszcie zaprezentować światu kwiat (trójki). Niemal z definicji w chwili gdy w rozkładzie pojawia się As, uświadamiamy sobie coś, co odpowiada potencjałowi danego koloru – następnie ta energia dąży do zamanifestowania się.

Oto przykłady z życia.

AS BUŁAW: moment zapłodnienia (u mężczyzn); moment w którym zdajesz sobie sprawę w którą stronę chcesz iść i jakie podjąć działanie; przebłysk inspiracji który daje początek kreatywnej pracy; taki moment osobistego odkrycia czegoś o Twoim świecie i życiu, w którym zdajesz sobie sprawę że musisz coś zrobić by dokonać zmian.

AS KIELICHÓW: niespodziewany przypływ emocji, obudzenie podświadomych uczuć; chwila w której uświadamiasz sobie czego pragniesz w miłości; podarek lub coś pięknego, co przynosi spokój i wyciszenie, wizja, inspiracja, moment zapłodnienia (u kobiet).

AS MIECZY: pierwsza myśl-inspiracja z której powstaną głębsze poszukiwania filozoficzne, pytania, lub badania naukowe; przebłysk lub wgląd który pozwala rozwiązać problem; każda pierwsza myśl która prowadzi cię w nowym kierunku; moment kiedy wszystkie puzzle układanki nagle wskakują na właściwe miejsce i zaczynasz coś rozumieć.

AS MONET: projekt wszystkiego co stworzysz własnymi rękami, biznes plan; taki moment kiedy wiesz jak stworzyć coś namacalnego (książka, ogród, rzeźba, obraz); dzień w którym decydujesz się zbudować dom, założyć rodzinę; niespodziewany dochód, przypływ gotówki (premia, wygrana), pomysł na zarobek, staranie się o stypendium lub kredyt; chęć by zmienić coś wokół siebie, zrobić coś dla swojego wyglądu lub zdrowia.

 

 

DWÓJKI

Asy reprezentowały płodną męską energię, która wskazuje nam potencjalne możliwości w naszym życiu, były powiązane z Magiem. W Dwójkach natomiast znajdujemy następny stopień manifestacji idei przyniesionej przez Asy. Dwójki wiążą się z Arkanem II Kapłanką, reprezentują energię żeńską, głębię, refleksyjność, bierność, troskliwość. Właśnie tutaj nasza nowa idea jest dogłębnie analizowana, zaczynamy rozważać za i przeciw.

Wybór pomiędzy alternatywami jest kluczowym aspektem wszystkich dwójek – zatrzymać to co mamy, czy spróbować nowego? Pomysł który przyszedł wraz Asem musi zostać dokładnie rozpatrzony zanim przystąpimy do konkretnych działań i zaangażujemy się w jego urzeczywistnianie. Dlatego też przy dwójkach zawsze mamy bierność, a decyzje które ostatecznie zapadną zwykle mają długotrwałe skutki

Oczywiście energia dwójki to także interakcja my – drugi człowiek.

 

II BUŁAW – rozważamy rozpoczęcie nowego życia. Na ten moment mamy już coś stabilnego i bezpiecznego, ale rozważamy pozostawienie tego i obranie nowego kierunku, stanie się nową osobą; rozważamy ryzyko i potencjalne możliwości rozwoju naszych horyzontów, ale teraz jeszcze nie opuszczamy naszego bezpiecznego miejsca; może to być młody człowiek który myśli o wyprowadzeniu się od rodziców, osoba która rozważa odejście od małżonka, człowiek rozważający wyjazd za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy.

II KIELICHÓW – sympatia lub zauroczenie przeradza się w prawdziwy związek; etap kiedy poznajemy się coraz bliżej i podejmujemy decyzję czy chcemy być z tą osobą w stałym (długoterminowym) związku; wzajemnie uczymy się naszych dobrych i złych stron, tego co nas łączy a co dzieli, ale na razie ciągle jest to tylko radosne poznawanie się – w międzyczasie zaczynamy zastanawiać się jak może wyglądać nasza wspólna przyszłość.

II MIECZY – czas kiedy dzielimy się naszym pomysłem z drugim człowiekiem, opowiadamy mu o naszej wizji, doskonale dostrzegamy jego nastawienie (dobre czy złe); zastanawiamy się „na chłodno” czy nasz pomysł jest rozsądny, czy jest jedynie mrzonką; poszukujemy informacji o tym projekcie, sprawdzamy czy ktoś robił coś podobnego, pytamy o doświadczenia.

II MONET – to tutaj stajemy twarzą w twarz z naszą materialną (czasem finansową) decyzją, do której jednak mamy emocjonalny stosunek. Jesteśmy otwarci, żonglujemy pomysłami, zmieniamy punkt widzenia, staramy się pogodzić dwie opcje – projektów jest tak naprawdę więcej niż bylibyśmy w stanie zrealizować. Borykamy się w tym czasie z wewnętrznym procesem podjęcia decyzji które z nich zatrzymać, a które odrzucić. As przyniósł nową możliwość, ale po to by z niej skorzystać należy odpuścić sobie inne sprawy. Przykładem może być podjęcie dodatkowej pracy, która z czasem może stać się głównym zajęciem – wiemy, że to zajęcie może być na tyle dobre, że zrezygnujemy z dotychczasowej stałej pracy, ale równie dobrze coś może pójść nie tak i wrócimy „na swoją grzędę?” II Monet to czas kiedy staramy się rozstrzygnąć, czy ta nowa możliwość zarabiania rzeczywiście jest warta poświęcenia jej pełnej uwagi i poczynienia inwestycji.

 

 

TRÓJKI

Wiążą się z Arkanem III Cesarzową, są harmonijnym połączeniem czystej męskiej zasady uosobionej przez Maga, oraz zasady żeńskiej, której uosobieniem jest Arkan II Kapłanka. Dlatego właśnie Trójki tradycyjnie są uznawane za reprezentantki płodności i obfitości, są także pierwszą ziemską manifestacją daru / potencjału który pojawił się wraz z Asem, a następnie został przeanalizowany, przemyślany i rozważony przy Dwójkach. Jednak podróż wcale się tu nie kończy, tak naprawdę dopiero się rozpoczyna – właśnie teraz zostaje wykonany pierwszy krok w kierunku urzeczywistnienia jej.

Kolejnym aspektem Trójek o którym warto wspomnieć jest interwencja lub też zaangażowanie się trzech osób. Tak jak Dwójka pracowała z dualnością, angażowała dwie osoby, tak Trójka idzie o krok dalej, prowadzi do większej kreatywności, albo większych komplikacji.

 

III BUŁAW – po długich przemyśleniach osoba wreszcie rozpoczyna swój biznes, podpisuje pierwszą umowę. Człowiek który zdecydował się zmienić coś w swoim życiu podejmuje pierwsze kroki by to osiągnąć; podjęcie nowej pracy, która może wiele zmienić w karierze zawodowej; rozwój biznesu, zatrudnienie dodatkowych pracowników lub znalezienie nowego partnera.

III KIELICHÓW – przyjaciele lub rodzina świętują np. zaręczyny – jest to moment kiedy związek staje się oficjalny, ale małżeństwo jeszcze nie jest zawarte; ciąża lub adopcja; pierwsze plony i świętowanie sukcesu z innymi.

III MIECZY – moment kiedy myśl-inspiracja zaczyna fizycznie istnieć, np. osoba pisze pierwszy rozdział swojej książki, otrzymuje grant i może rozpocząć badania naukowe. Publiczna prezentacja, wygłoszenie przemówienia, prelekcja, wykład lub konferencja kiedy osoba otrzymuje informację zwrotną, jej słowa są oceniane przez innych, poddawane krytyce. Ingerencja osoby trzeciej w związek, zazdrość lub złamanie serca.

III MONET – pierwszy realny krok, wykorzystanie nowych umiejętności do zrobienia czegoś; rozpoczęcie wykonywania projektu który do tej pory był tylko na papierze; inwestycja finansowa która zaczyna procentować, zwraca się; praca zespołowa

 

CZWÓRKI:

Czwórki identyfikujemy z konsolidacją, utrwaleniem, bezpieczeństwem, stabilizacją, budowaniem fundamentów na przyszłość, odpoczynkiem i regeneracją. Trójki były rozwojem i ekspansją – Czwórki są naturalną przeciwwagą, utrwaleniem i zatrzymaniem tej energii, ale także czasem odpoczynku i zbierania sił przed wejściem w niestabilną energię Piątek.

Zauważ, że te pierwsze cztery liczby (karty) można porównać do pór roku. Asy to wiosna – kiełkowanie nasion, budzenie się roślin, ich pierwszy wzrost i rozpoczynanie nowego cyklu.

Dwójki to lato – zapuszczenie korzeni, przyrost łodyżek i liści, przygotowanie do wydania owoców. Trójki są jesienią – dojrzałe owoce spadają, zbieramy plony i świętujemy urodzaj.

Czwórki oczywiście będą zimą – odpoczynkiem, zatrzymaniem energii, kiedy rośliny rozpoczynają wegetację która jest równocześnie przygotowaniem do rozpoczęcia nowego cyklu.

IV BUŁAW – mamy tutaj radość i celebrację, ale także ustabilizowanie się relacji partnerskiej lub biznesowej. Niektóre źródła mówią o formalizacji związku, jednak w większości przyjmuje się, iż IV Buław dotyczy związku nieformalnego, tzn. niezalegalizowanego. Mamy więc czas, gdy związek staje się bardziej poważną relacją, ma już jakieś fundamenty/podstawy na których ludzie mogą budować wspólną przyszłość. Pojawiają się konkretne zobowiązania, obopólna i dobrowolna zgoda by być razem na określonych zasadach, które w prawdzie będą nieco ograniczać, ale prowadzą do zbudowania solidnej i stabilnej relacji, pozwolą czuć się bezpiecznie. Jeśli chodzi o pracę lub biznes, może tu być mowa o podpisaniu umowy lub kontraktu na czas określony.

IV KIELICHÓW – doświadczamy, że w naszych związkach z innymi nie wszystko jest piękne i doskonałe. Wielkie wzloty i romantyczne porywy zapierające dech są już za nami, związek mierzy się z codziennością, zaczynami widzieć partnera takim jakim jest naprawdę. To test naszej zdolności do zaakceptowania drugiej osoby taką jaką jest – w tym miejscu albo chcemy z nim/nią być i emocje przechodzą na głębszy poziom, zakochanie staje się Miłością, albo okazuje się iż uczucia które nas połączyły były przelotną fascynacją. IV Kielichów jest także czasem, gdy w stały związek (małżeństwo) wkrada się nuda i rutyna – jeśli ludzie przetrwają ten kryzys, wówczas związek z pewnością się umocni. Oczywiście mogą też zrobić coś, czego później będą żałować (V Kielichów).

IV MIECZY – wyciszająca kontemplacja po bolesnych doświadczeniach, które poszerzyły nasze rozumienie siebie, innych lub świata. Czas potrzebny do uleczenia naszych psychicznych ran, wyciągnięcia wniosków z tej lekcji. Porządkowanie myśli, układanie sobie czegoś w głowie mające na celu zrozumienie sensu danych doświadczeń. Mogą to być także samotne wakacje, wycofanie się z życia społecznego, kiedy chcemy przemyśleć kierunek w jakim zmierza nasze życie; rehabilitacja po operacji; choroba umysłowa (stany depresyjne), odpoczynek po wykonaniu trudnego zadania, układnie planu działania na przyszłość.

IV MONET – ta Czwórka reprezentuje czas finansowej i materialnej stabilizacji, kiedy po ekspansji i ryzyku III zwalniamy, zatrzymujemy się i zabezpieczamy swoją przyszłość (jeśli inwestujemy to bardzo ostrożnie). Zabezpieczamy finanse z myślą o naszych dzieciach, np. zakładamy polisę lub lokatę długoterminową, kupujemy działkę budowlaną etc. Zwracamy też większą uwagę na nasze zdrowie, stosujemy dietę i ćwiczenia.

 

 

PIĄTKI

Piątki są bardzo ciekawymi kartami – mamy tu dwa różne rodzaje znaczeń, które wzajemnie się wykluczają, ale jednocześnie są spójne jako całość. W tradycyjnych taliach są negatywne i pełne bólu, natomiast w nowszych i feministycznych są kartami duchowości, magi oraz dojrzałej kobiecości. Taką samą dualność można dostrzec w V Kapłanie, który z jednej strony reprezentuje wszystko co złe w organizacjach religijnych: korupcję, chciwość i nietolerancję – z drugiej stanowi pomost pomiędzy tym co boskie, a tym co doczesne, jest Światem Ducha przeniesionym na Ziemię.

Niektórzy autorzy talii przypisują V Kapłana żywiołowi ziemi i znakowi Byka, dla innych jest najdoskonalszą reprezentacją Ducha i nie należy do żadnego ze znanych nam czterech żywiołów.

W tradycji numerologicznej piątka jest liczbą destabilizacji i zmian. Po bardzo bezpiecznej, a nawet sztywnej Czwórce, ta energia destabilizacji jest potrzebna by wypchnąć nas ze stagnacji i umożliwić dalszy rozwój. Piątka charakteryzuje się tym, że zmiana jaką niesie – choć każdy wie że musi nadejść, nie jest dobrowolna ani spodziewana, może zatem przerażać, pojawia się świadome lub nieświadome dążenie do kontrolowana sytuacji. Właśnie dlatego w tradycyjnych taliach Piątka w większości bywa kojarzona z nieprzyjemnymi sytuacjami, jest czasem cierpienia i traumy. Przejście na wyższy poziom, do bardziej przyjemnych i harmonijnych Szóstek może zostać osiągnięte dzięki osobistej lub duchowej transformacji, ale także dzięki łasce Boga.

Jak już wspominałam, liczba Pięć jest powiązana z kobietami i magią. Powiązanie to może wydawać się osobliwe, ale należy pamiętać, iż już w końcowym okresie neolitu mieliśmy matriatrchat, to kobity sprawowały władzę, były kapłankami i przywódcami… patriarchat jest dużo młodszy, na dobre rozgościł się dopiero od czasów starożytnego Rzymu. Nic więc dziwnego, że pradawne systemy takie jak numerologia przypisują liczbie Pięć kobiecość… ale ponieważ Piątka jest dychotomiczna, dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że aspekt kobiecości może współistnieć wraz z aspektem męskości i tworzyć razem jednego Ducha. 🙂

V BUŁAW – intensywne współzawodnictwo w pracy; ścieranie się siły woli, kiedy argumenty płyną ale nikt nie może powiedzieć kto zwycięży, „czyje będzie na wierzchu”; wewnętrzny konflikt spowodowany wątpliwościami odnośnie własnej tożsamości lub wyzwaniem dla naszych ideałów; niestabilność która zagraża małżeństwu lub współpracy biznesowej; bójka; irytacja, rozpraszanie energii.

V KIELICHÓW – koniec związku, konieczność radzenia sobie ze stratą lub śmiercią kogoś bliskiego, smutek, depresja, niezrównoważenie emocjonalne (pozytywne lub nie), bardzo silne emocje kiedy nie możemy usiedzieć w jednym miejscu, zwątpienie w siebie, chwiejne poczucie własnej wartości, twórcza zmiana.

V MIECZY- konfrontacja z nowym pomysłem, kiedy czujemy że ewentualne wdrażanie go zagraża naszej stabilizacji i dotychczasowemu porządkowi rzeczy; walka idealizmu z rzeczywistością, umysłowy niepokój spowodowany czyimiś słownymi zaczepkami, kłótnie, nerwy, brak kontroli nad słowami, debata, polemika.

V MONET – niestabilność finansowa, strata, nagła zmiana pracy lub sytuacji życiowej, choroba, przemęczenie, brak równowagi, czas trudnych warunków, odrzucenie, izolacja, stres, fizyczna przemoc lub wypadek.

 

Ciąg dalszy tutaj 🙂

 

 

Obrazki pochodzą z talii Osho Zen Tarot. Tekst opracowano na podstawie „Essays on Numerology and the Tarot” Teresy Michelsen. Kopiowanie i powielanie bez zgody autora zabronione!