Kwartalnik Tarocista nr 4(14) 2012

Kwartalnik Tarocista to jeden z niewielu na polskim rynków magazynów traktujących o sztuce wróżenia głównie z kart Tarota. Zawarte w nim treści będą interesujące zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych Tarocistów. Każdy z czterech wydawanych rocznie numerów to solidna dawka wiedzy.

We wstępie Mirosławy Krogulskiej przeczytamy:

W tym numerze proponujemy wam dużą porcję wiedzy na temat historii tarota. Jakub Kamiński przygotował dla was przegląd polskich publikacji na temat magicznej talii kart w literaturze i piśmiennictwie do 1945 roku. (…)

Rafał Wąsowski przedstawia historię drugiej talii tarota zaprojektowanej przez A.E.Waite’a i jego losy po wydaniu pierwszej, słynnej talii, którą stworzył z Pamelą Colman Smith. (…)

Głównym tematem numeru jest zawodowa karta dnia. Tekst Mirosławy Krogulskiej może być inspiracją dla wszystkich, którzy losują codziennie kartę i słuchają jej podpowiedzi. (…)

Krzysztof Azarewicz odkrywa przed nami sekrety Arcykapłanki i opowiada o mitologicznych oraz historycznych inspiracjach do jej powstania w różnych taliach. Polecamy również obszerną rozprawę Krzysztofa na temat astrologii w Tarocie Thota.

W dziale o nauce tarota polecamy wskazówki i opis karty Wisielec, która wielu początkującym sprawia trudność. Jakie są jej pozytywne strony i co niesie w codziennych rozkładach, pisze dla naszych czytelników Izabela Podlaska – Konkel.

Miłej lektury!

 

Czy Tarocista nr 4(14) 2012 będzie dla Ciebie interesującą lekturą? Proponuję przeczytać dodatkowo spis treści, który zamieściłam poniżej:

Wstęp

** NAUKA TAROTA **
3 Karta Wisielec – IZABELA PODLASKA-KONKEL
Wisielec jest dwunastą kartą wielkich arkanów. Głupiec musi zrobić przerwę w swojej wędrówce, spojrzeć na świat z innej perspektywy i zatrzymać się w biegu. Wisielec oznacza bezruch, wycofanie się, uwięzienie, namysł, medytację i ponowne przemyślenie już raz podjętych decyzji.

** TAROT W PRAKTYCE **
6 Zawodowa karta dnia – MIŁOSŁAWA KROGULSKA
Karta dnia opisuje klimat, jaki będzie nam towarzyszył. Podpowiada, co będzie ważne, czasami także trafnie przewiduje wydarzenia. Może też wskazać, z kim się spotkamy lub co będziemy robić, o czym będziemy myśleć lub co będzie dla nas inspiracją. Ponieważ losujemy tylko jedną kartę, więc zakres interpretacji musi być bardzo szeroki.

32 Świat naszych instynktów, czyli zwierzęta w tarocie. Symbolika i interpretacja – MARIA POZIOMSKA
Pojawienie się na kartach tarota człowieka i zwierzęcia sygnalizuje, że istnieje pewna dychotomia. Człowiek nie do końca jest przecież jednolitą i spójną istotą. Równolegle z jego wyższą jaźnią istnieją pierwotne, zwierzęce energie, do których musi się jakoś ustosunkować. I właśnie ta relacja istoty ludzkiej do jej instynktów symbolizowanych przez zwierzęta jest moim zdaniem bardzo ważnym wątkiem przewijającym się w tarocie.

43 Astrologia w Tarocie Thota – KRZYSZTOF AZAREWICZ
Nie musimy znać się na astrologii, ani być specjalistami od Tarota Thota, żeby zauważyć, iż jest ON przesiąknięty astrologiczną symboliką. Wystarczy choćby pobieżnie przyjrzeć się Małym Wtajemniczeniom: na obrazach namalowane są symbole planet i znaków zodiaku. Podobnie w kontekście Większych Wtajemniczeń: trudniej je dostrzec na samych obrazach, ale są wpisane w dolnej części ramki kart.

** HISTORIA **
60 Druga talia A.E. Waite’a – RAFAŁ WĄSOWSKI
Historia dotycząca zainteresowań Waite’a związanych z mistycyzmem i okultyzmem oraz jego członkostwa w różnych tajnych stowarzyszeniach jest pełna intryg, zwar, osobistych ambicji i śmiałych idei. W latach osiemdziesiątych pisał ON dla magazynów „The Occult Review” oraz „Light”. Bywał uczestnikiem różnych seansów spirytystycznych, z których pisał później sprawozdania, a także opisywał mistyczny aspekt spirytyzmu.

66 Alchemiczna symbolika Arcykapłanki – KRZYSZTOF AZAREWICZ
Z punktu widzenia alchemicznej symboliki Arcykapłanka odgrywa rolę inspiracji w procesie alchemicznego opus, Cesarzowa utożsamia niezwykle istotny alchemiczny element soli, zaś Księżyc alchemiczną fazę, zwaną albedo. Papieżyca zawsze frapowała badaczy tarota, którzy zastanawiali się nad jej genezą. Pojawia się już w tarocie Visconti-Sforzów, gdzie widzimy ją siedzącą na tronie, trzymającą w jednej ręce laskę zwieńczoną krzyżem, a w drugiej zamkniętą Biblię.

77 Tarot w polskich publikacjach okultystycznych do roku 1945 – JAKUB KAMIŃSKI
W Polsce do 1945 roku prężnie działały grupy związane z teozofią, antropozofią, magią, mistycyzmem, masonerią okultystyczną, astrologią itd. Jak jednak wyglądała wśród polskich okultystów wiedza na temat tarota? Czy był znany? Czy używano go praktycznie? Otóż tarot był znany, ale niezbyt popularny. Publikacje na jego temat to niemal wyłącznie artykuły prasowe (głównie ze specjalistycznej prasy).

Czasopismo kupić możesz w galerii CzaryMary.pl.