Dwór Kielichów – szczęście, które potrzebuje akceptacji.

4110477156_efc225b585 Kielichy, drugi pod względem siły kolor Małych Arkanów, stanowi zupełne przeciwieństwo ich siostrzanego koloru, Mieczy.

Kielichy, nazywane kolorem miłości i szczęścia, symbolizują miłość w każdej formie, nie tylko romantycznej. Podczas odczytu karty sygnalizują również obecność szczerej troski i zainteresowania
innymi, dobroci i uzdrowienia (zarówno emocjonalnego, jak
i fizycznego), przyjaźni i silnego przyciągania.
Kielich pierwotnie symbolizował kler – nawiązywał do kielicha mszalnego, w którym znajduje się sakramentalne wino. Większość religii używa w swoich rytuałach kielicha, zatem „kler” może odnosić się do każdej współczesnej wiary. Podczas gdy Miecze opisują najgorsze cechy żołnierzy, Kielichy przedstawiają najlepsze aspekty klasy religijnej.

legacy-divine-tarot-king-cupsKarty te symbolizują bezinteresowne poświęcenie, a w niektórych sytuacjach również boską ochronę. W czasach średniowiecznych wyższe stanowiska w kościele były zarezerwowane dla arystokracji, a hierarchowie kościelni mogli być równie samolubni i niebezpieczni jak klasa świecka, z której się wywodzili. Jednak kolor Kielichów nie symbolizuje ich, ale odnosi się do zwykłych parafialnych księży, którzy zazwyczaj pochodzili z niższych klas. Miejscowy ksiądz rozumiał życie swoich parafian; mógł i często występował nie tylko jako pośrednik między nimi a Bogiem, ale także między bezsilnymi a szlachtą. Ksiądz musiał podporządkować się zwierzchnikom zarówno w kościele, jak i pośród arystokracji – dlatego Kielichy nie są najsilniejszym kolorem – ale jeśli mógł, pomagał tym, którymi się opiekował. Kościół, mimo swoich wad, pełnił również funkcję instytucji charytatywnej i często był schronieniem dla osób z każdej klasy, które nie miały gdzie się podziać.

Współcześnie Kielichy symbolizują osobę lub grupę ludzi, którzy działają z miłości do innych. W przypadku grup Kielichy oznaczają filantropów, organizacje charytatywne i humanitarne oraz podobne instytucje, jeśli podstawą ich działalności jest szczera chęć niesienia pomocy innym, a nie własna korzyść.

1998441Jeśli karta odnosi się do osoby, Kielichy opisują członków bliskiej rodziny, prawdziwych przyjaciół lub kochanków – każdego, kto szczerze dba o pytającego. Na ogół kolor Kielichów ujawnia bezinteresowne poświęcenie dla osób lub ideałów.
Jeśli karta oznacza osobę, opisuje kogoś, kto jest z natury hojny i serdeczny. Na taką osobę można liczyć w sytuacjach kryzysowych: zaoferuje wsparcie psychiczne i, jeśli może, również inny rodzaj pomocy. Nie oznacza to, że masz do czynienia z naiwniakiem. Miła osoba, gdy ma powód, również może się zezłościć. Jednak jej gniew zazwyczaj jest rezultatem obrony kogoś lub czegoś oraz/lub rzeczywistego albo potencjalnego zagrożenia dla kochanych przez nią osób. Zwróć uwagę, że szczera troska nie musi oznaczać dobrej porady. Sąsiednie karty powiedzą, czy miłość jest rozsądna i szczera.

Kielichy na ogół opisują korzystne sytuacje i wydarzenia. Kolor symbolizuje dobre rzeczy w życiu: miłość, szczęście, dobre zdrowie, prawdziwych przyjaciół, serdeczne i przyjemne otoczenie lub okoliczności. Karty w odczycie wskazują na szczęście dla pytającego albo przynajmniej złagodzenie niefortunnych okoliczności.

imagesJeśli Kielichy oznaczają pytającego, jest on w zasadzie miłą i prawdopodobnie serdeczną osobą (z pewnością w tej sytuacji i możliwe, że na ogół). Ten kolor wskazuje również, że pytający jest zdolny do odczuwania silnych, pozytywnych emocji w kierunku otaczających go osób lub sytuacji. Po raz kolejny sąsiednie karty powiedzą, czy uczucia pytającego w stosunku do danej sytuacji są słuszne czy błędne.
Ciekawy aspekt tego koloru stanowi fakt, że wiele zależy od postawy pytającego. Mimo że Kielichy odnoszą się do wszystkich emocji i uczuć, podczas odczytu większość osób chce poznać swoje szanse na miłość i romans. Wiele interpretacji tych kart pokazuje, że jesteśmy ostrożni, kiedy chodzi o rzeczywiste działania. Zobaczysz, że Kielichy nieustannie powtarzają to samo przesłanie: pytający może być szczęśliwy, tylko jeśli dostrzeże i zaakceptuje szczęście.

Zasadniczo te karty są korzystne podczas każdego odczytu. W najlepszym przypadku wskazują na silne sojusze oraz osoby lub okoliczności w życiu pytającego, które będą świadomie działać na jego korzyść. Mogą również złagodzić nieszczęścia wskazane przez niekorzystne karty. W najgorszym razie Kielichy oznaczają nieszczęśliwą miłość lub pomoc niewystarczającą do pokonania trudnej sytuacji, jednak nie wskazują na złą wolę. Często mogą ułatwić przetrwanie naprawdę ciężkich chwil.
Kielichy symbolizują prawdziwą miłość – romantyczną lub rodzinną – oraz często bezinteresowne poświęcenie.

 

ILLUMINATIO74,1Artykuł został napisany w oparciu o świetnie napisaną książkę „Tarot dla początkujących”, którą znajdziesz

TUTAJ >>