Trzy Karty

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 3,00 z 5)
Loading...

Rozkład z trzech kart jest bardzo prosty i uniwersalny, co jednak nie znaczy, że gorszy od tych bardziej rozbudowanych schematów. Stosując 3 karty można stawiać dowolne pytanie, można też zgodnie z potrzebą modyfikować znaczenie poszczególnych pozycji. Na przykład:

* przeszłość, teraźniejszość, przyszłość* jedna karta jako odpowiedź i dwie jako wyjaśnienie* czego chcesz, co masz, czego potrzebujesz* sytuacja, problem, co zrobić by go rozwiązać* Ciało, Serce, Dusza* wczoraj, dziś, jutro* pierwsza karta jako określone działanie i dwie jako konsekwencje

i tak dalej.Oczywiście równie dobrze można potraktować wszystkie trzy jako odpowiedź.

Pamiętajmy, że znaczenie pozycji w rozkładzie zawsze należy ustalić przed wyciągnięciem kart. Jeśli nasza prognoza ma dotyczyć przyszłości, również warto od razu ustalić sobie jak odległej – do tygodnia, miesiąca, czy np. pół roku.Nie polecam robienia jakichkolwiek prognoz na przyszłość dalszą niż rok. Im dłuższy czas, tym mniejsza sprawdzalność. Dlaczego? Ponieważ to, co nazywamy przyszłością w ogromnej mierze zależy od nas samych, naszego sposobu myślenia i działania. Tarot pokazuje wydarzenia przez pryzmat tego jacy jesteśmy dzisiaj i w chwili rozkładania kart, a przecież każdy z biegiem czasu się zmienia, staje się nieco innym człowiekiem. Wystarczy spojrzeć za siebie, w przeszłość – ileż to razy wspominamy jakieś zdarzenia i stwierdzamy „dziś na pewno tak bym nie postąpiła”? Analogicznie jest w drugą stronę. 🙂

Największą korzyść odnosimy jeśli pracujemy nad sobą tu i teraz, nie ma sensu wybiegać w przyszłość odleglejszą niż rok – no czasem dwa lata. Długoterminowe wróżby mają po prostu bardzo małą sprawdzalność, nie mówiąc już o tym, że nie bardzo się do czegokolwiek przydają, służą jedynie do zaspokojenia ciekawości. Czasem zdarza się, że ktoś chce wiedzieć jak będzie wyglądało jego życie za pięć, dziesięć czy dwadzieścia lat – jest to nonsens i przyznam szczerze, że nie lubię takich pytań. Owszem, mogę rozłożyć karty, popatrzeć w horoskop i coś niecoś powiedzieć… Napracuję się, włożę w to sporo energii, a człowiek przeczyta, pomyśli, wzruszy ramionami i za miesiąc albo dwa o wszystkim zapomni. Za kilka lat najprawdopodobniej nie będzie pamiętał, że w ogóle była jakaś wróżba. Strata czasu i sił… Może cokolwiek zapamięta jeśli dajmy na to, wyjdą w tej prognozie jakieś super drastyczne historie typu wypadek, ciężka choroba… ale uważam że mówienie człowiekowi takich rzeczy to nieprofesjonalne barbarzyństwo. Jedna z moich koleżanek była u znanej wróżki, „dowiedziała się”, że za pięć, czy też sześć lat jej mężczyzna zostanie zamordowany. Wspaniała wiadomość, czyż nie? I teraz zauważ, że Bóg jeden wie, czy ta prognoza jest cokolwiek warta i czy w ogóle się sprawdzi. Nikt tego nie wie, nikt nie da gwarancji. Po co wobec tego straszyć?

Przykład interpretacji rozkładu z trzech kart.

Wyciągamy karty według schematu, w którym pierwsza to przeszłość, druga odnosi się do sytuacji tu i teraz, a ostatnia stanowi prognozę rozwoju na przyszłość (do pół roku).Ważne jest, aby pamiętać o ciągłości zdarzeń – żadna z tych pozycji nie jest jakoś oderwana od reszty. Teraźniejszość wynika z tego co było w przeszłości, natomiast przyszłość jest kontynuacją i rozwinięciem chwili obecnej.

Osoba chce wiedzieć, czy w najbliższej przyszłości dostanie awans, pyta czego może się spodziewać w życiu zawodowym1) przeszłość: 0 Głupiec2) teraźniejszość: IX Eremita3) przyszłość: XIII Śmierć

Głupiec jako przeszłość co może oznaczać? Jest to karta zaczynania od zera, niewinności, braku doświadczenia. Być może ta praca jest pierwszą pracą tej osoby? Prawdopodobnie tak, szczególnie że na „tu i teraz” stoi IX Eremita, który symbolizuje dojrzałość, doświadczenie.Co najmocniej rzuca się w oczy? Zauważ różnicę pomiędzy tym wszystkim, co reprezentuje Głupiec, a charakterem IX Eremity. Głupiec jest człowiekiem radosnym, spontanicznym i otwartym – Pustelnik wprost przeciwnie. Wniosek? Czy pytający dobrze się czuje w obecnej sytuacji, czy ta praca daje mu satysfakcję? Raczej nie. Zdobył doświadczenie, ustabilizował swoje życie, ale IX Eremita sugeruje, że w tej chwili człowiek zatrzymał się w rozwoju, skostniał, można powiedzieć – rdzewieje. Dlatego też chce wiedzieć co będzie dalej, czy dostanie awans, czy coś się zmieni.I teraz popatrzmy na arkan XIII, Śmierć. Czy on awansuje?

Nie, ta karta mówi o totalnej zmianie, transformacji, zakończeniu czegoś co nie spełnia już swojej roli. Osoba patrzy dziś za siebie (IX Eremita to zaduma, introspekcja) i widzi tego radosnego Głupca, a więc czas gdy był pełen wiary, ufności, radości i energii do życia. Pewnie myśli, „co się ze mną stało??”.Co wreszcie zrobi? Ano, zwolni się, odejdzie, uwolni od miejsca w którym nie ma rozwoju (IX Eremita). Przy Arkanie XIII warto pamiętać, że transformacja jest nieunikniona, jednak człowiek może sam przeprowadzić te zmiany, oczyścić swój świat i wyjść na tym bardzo dobrze – w tym przypadku zrezygnować z niesatysfakcjonującej pracy. Jeśli tego nie zrobi, zmiany będą wymuszone, np. zwolnią go z dnia na dzień, albo zachoruje i nie będzie mógł kontynuować tego zajęcia…Z energią transformacji nie ma żartów.

 

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 3,00 z 5)
Loading...