Transparent Tarot, Tarot Transparentny
„Transparent Tarot” to talia autorstwa Emily Carding wydana przez Shiffer Publishing. Jej nazwę na język polski możemy przetłumaczyć jako „Tarot Transparenty” lub „Tarot Przezroczysty”, co znakomicie oddaje jej charakter. Kolorowe obrazy przedstawiające Wielkie i Małe Arkana nadrukowane w niej zostały na przezroczystym plastiku. Dzięki temu możliwe jest nakładanie na siebie kilku kart, które razem tworzą nowy, bardziej złożony obraz.
„Transparent Tarot” jest niezwykle twórczym narzędziem do wróżenia i medytacji, i oryginalną talią dla kolekcjonerów kart Tarota. Tak wyglądają przykładowe karty tej oryginalnej talii Tarota:
Karta z białym motylem to Głupiec, zielone wzgórza przedstawiają Cesarzową, drapacze chmur – Cesarza. Nazwę karty możemy ustalić też dzięki numerowi danego Arkanu w kratkach na górnym (lub dolnym w przypadku innych Wielkich Arkanów) obrzeżu karty (0, III, IV). Po nałożeniu na siebie przynajmniej dwóch kart tworzy się nowy obraz przedstawiający wzajemne oddziaływania między danymi Arkanami Na zdjęciu powyżej widać, jak Głupiec odnajduje się w świecie Cesarzowej, jak w świecie Cesarza, oraz jak wygląda połączenie kart Cesarza i Cesarzowej.
Oznaczenia Małych Arkanów zamieszone są po bokach karty. Po lewej stronie jest zapisana wartość numeryczna karty, a po prawej stronie widoczne jest graficzne przedstawienie jej koloru jako Buław, Kielichów, Mieczy lub Monet. Dzięki temu zawsze wiemy, z jakich kart składa się obraz, na który patrzymy. Poniżej widać trzy przykłady różnych połączeń: a) 2 Buław i 7 Kielichów, b) XIV Równowagi, 8 Buław i 6 Monet, c) IX Eremity, 9 Buław i Rycerza Mieczy:
„Transparent Tarot” jest wielką pomocą w nauce łączenia interpretacji dwóch i więcej kart. Osobiście nie odpowiada mi łączenie w jeden obraz więcej niż trzech kart, gdyż obrazy zaczynają za bardzo na siebie nachodzić, ale w Twoim przypadku może być inaczej :). Oto inny sposób na przedstawienie układu kart talii „Transparent Tarot”:
Na powyższym zdjęciu karty nałożone są na siebie tylko częściowo, przez co tworzą jakby kliszę filmową z obrazami dla naszej opowieści. Wyobraź sobie, że obok siebie układasz karty na tygodniowy czy roczny rozkład i w swojej interpretacji opisujesz historię, którą pokazują karty…
Jak wiele możliwości interpretacyjnych daje ta talia! Wyobraź sobie rozkład Krzyż Celtycki z dwiema, albo z trzema kartami na każdej pozycji… Po nałożeniu kart na siebie tworzą się nowe kombinacje obrazów. Wspomaga to i pogłębia intuicyjny odczyt rozkładu. Możesz spróbować układać karty na pełnokolorową talię Tarota – najlepiej jednak, by miała pastelowe kolory, aby obrazy Transparentnego Tarota nie znikały wśród innych kolorów.
Jest to talia, której karty spokojnie możesz… umyć w ciepłej wodzie z mydłem! 🙂 Po tej czynności najlepiej pozostawić karty do samodzielnego wyschnięcia, bo przecieranie papierem czy ręcznikiem może zostawiać na niej drobne pyłki, co niektórym osobom może przeszkadzać w ich używaniu, ale jeśli masz na to patent, nawet nie zauważysz problemu.
Talia zawiera 78 kart o wymiarach 8.5 x 12 cm. Dołączona do kart 280-stronicowa książka w języku angielskim zawiera szczegółową analizę kart i sugestie dotyczące sposobu ich rozkładania i odczytu. W zastawie znajduje się też obrus z białej bawełny, bardzo przydatny w przypadku tej talii.