Słowniczek symboli – kolory
BIAŁY
Tradycyjnie biel wiąże się z niewinnością i czystością, najczęściej spotkamy ten kolor jako białą szatę (VIII Moc) lub też białe kwiaty (VI Kielichów). Postacie z Arkanów VIII Moc, II Kapłanka i XI Sprawiedliwość noszą białe togi – symbol ich dziewiczości i czystości.
Ponieważ białe światło zawiera w sobie wszystkie kolory, kolor biały reprezentuje również źródło wszystkiego i jedność. W kabalistycznym Drzewie Życia biały jest barwą najwyższej sefiroty z której emanuje cała kreacja.
W talii Robina Wooda (nie mylić z Robin Hoodem 😉 ) białe kryształy na końcówkach Buław symbolizują jasność myli i celów. Biały bądź srebrny kolor reprezentuje też światło Księżyca i powiązaną z nim żeńską zasadę (żółty i złoty słoneczny jest męskim odpowiednikiem).
Biały jest również oczyszczeniem i odrodzeniem, a znaczenie to dotyczy zwłaszcza karty XIII Śmierć. Postać jedzie na białym koniu, który oznacza iż w tej przemianie potrzebna jest czystość serca, natomiast flaga jaką trzyma ukazuje białą różę na czarnym tle ? symbol odrodzenia po przejściu przez ciemność i nieznane.
BIAŁY I CZARNY
Połączenie bieli i czerni ma szczególne znaczenie w zachodnim mistycyzmie, który z resztą miał bardzo duży wpływ na wygląd talii Ridera Waite’a. Bliźniacze filary ? czarny i biały ? które widzimy na karcie II Kapłanka, symbolizują kobiecą i bierną zasadę (czarny) oraz męską i aktywną (biały), filary Drzewa Życia.
Poącznie bieli i czerni możemy spotkać także na karcie VII Rydwan. W tali Ridera Waitea biały i czarny sfinks symbolizują Yin i Yang, energię męską i żeńską ? jak pamiętasz jednym ze znaczeń tej karty jest połączenie tych energii tak, by dla nas pracowały.
BIAŁY I
CZERWONY
Zestaw ten najczęściej widzimy w kartach jako kwiaty lub ubrania. Biel jest czystą niewinnością i pasywnością, natomiast czerwień reprezentuje aktywność, pasję a nawet żądze. Może to być dość dezorientujące, ponieważ w połączeniu bieli i czerni, biały był zasadą męską, natomiast w tym przypadku biel jest żeńska. Zauważ, że biały i czarny występują w kilku kartach, a biel z czerwienią pojawia się niemal wszędzie, szczególnie tam, gdzie dualność stanowi ważny element, np. przy II Buław.
Mag ukazuje swoją umiejętność używania obu tych przeciwstawnych energii ? nosi czerwoną togę na białej, otaczają go czerwone róże i białe lilie.Biały i czerwony są kluczowymi kolorami alchemii i między innymi dlatego jest to połączenie które spotykamy w każdej talii (zarówno tych które powstały po talii Waite’a, jak i wcześniej). Oczywiście w alchemii czerwony również jest związany z zasadą męską, podczas gdy biały reprezentuje żeńskość. W trakcie transformacji ołowiu w złoto, najpierw należało oddzielić element męski od żeńskiego, oczyścić je z nieszlachetnych składników, a w ostatniej fazie czerwień (rtęć) połączyć z białym (srebro) i dzięki temu uzyskać złoto.
Czerwony to także krew, biel jest mlekiem matki. W niektórych wersjach karty XIV Umiarkowanie widzimy dwa strumienie (czerwony i biały) mieszające się ze sobą.
CZARNY
Czarny o ile nie występuje obok bieli, oznacza tajemnicę, ciemność, nieznane, negację, choas. Czarny ma tę właściwość, że pochłania inne kolory oraz energię, stąd mówimy, że np. postać z V Kielichów (talia Wait’a) jest skoncentrowana tylko na sobie i swoich emocjach. W naszej kulturze czerń to kolor żałoby, smutku, apatii.
Czarne gwiaździste niebo symbolizuje natomiast Absolut, Wszechświat ? w niektórych taliach możemy je zobaczyć przy X Kole Fortuny, u Waite’a pojawia się na karcie XVII Gwiazda.
SZARY
Szarość symbolizuje ponurość, mrok, przygnębienie, nieszczęście (X Mieczy), chłodny rozum (III Mieczy, figury z dworu Mieczy), nostalgię, izolację oraz samotność (IX Eremita, IV Mieczy).
CZERWONY
ŻÓŁTY
NIEBIESKI
ZIELONY
Są to kolory podstawowe, które również w ezoteryce mają takie znaczenie. Czerwony, żółty i niebieski reprezentują pierwszą emanację koloru białego, początek Wszechświata – są przypisane trzem ?duchowym? żywiołom Ognia (czerwony), Powietrza (żółty) i Wody (niebieski).
Nie trudno zauważyć, że w talii Ridera Waite’a właśnie te kolory pojawiają się najczęściej. Czwarty ?doczesny? element Ziemi jest oczywiście przypisany barwie zielonej. Generalnie odcienie zieleni i niebieskiego reprezentują energie ziemi i wody, których atrybuty to pasywność, żeńskość, chłonność, natomiast odcienie czerwieni i żółtego są energią męską, aktywnością ognia i powietrza .
CZERWONY
Jak już mówiłam czerwony to kolor ognia, reprezentuje aktywność, pasję, inspirację, energiczność, krew jako życiodajny płyn, Marsa, Buławy i wszystkie astrologiczne znaki ognia. Czerwień jest także złością, gniewem, namiętnością i zwierzęcymi pragnienimi (dlatego lew z VIII Moc jest czerwony).
U Waite’a Cesarzowa siedzi na czerwonych draperiach i poduchach ? jest to nawiązanie do menstruacji i płodności. Cesarz również ma wiele elementów czerwieni, które tu oznaczają jego silną wolę i męskość, oraz astrologiczne powiązanie z Marsem i znakiem Barana.
POMARAŃCZOWY
Tę barwę spotykamy m. in. na karcie Cesarza ? jest to nawiązanie do wyzwań jakim może sprostać tylko dzięki swojej silnej woli. W innych taliach pomarańczowy jest jednym z kolorów nawiązujących do Buław i żywiołu Ognia. U Ridera Waite’a bardzo pomarańczową kartą jest np. Rycerz Buław, który reprezentuje połączenie energii Ognia (czerwony) i Powietrza (żółty) ? jak zapewne wiesz z lekcji fizyki, ogień płonie dzięki tlenowi (żywioł Powietrza!), jeśli nie ma tlenu, nie ma procesu spalania się. 🙂
ŻÓŁTY
Żółty należy do żywiołu Powietrza, energii męskiej i energii słońca. Bardzo często widzimy ten kolor w połączeniu z niebieskim, np. Słońce na niebie (karta Głupiec). Ogólnie żółty wiążemy z wyższym poziomem świadomości, często wiąże się też z wyższą sferą ? dlatego pojawia się np. przy Głupcu (otoczenie opieką Sił Wyższych) i przy Magu (wyższa świadomość).
ZIELONY
Zieleń jest kolorem Ziemi, reprezentuje życie, naturę, urodzaj, płodność, dostatek, zdrowie i wszelki wzrost.
NIEBIESKI
To oczywiście kolor Wody i podświadomości. Przy wielu kartach gdzie pojawia się niebieski mamy do czynienia z podświadomymi procesami, np. II Kapłanka, XVII Gwiazda, XVIII Księżyc, VIII Kielichów, II Mieczy. Postacie które noszą niebieskie ubrania mają zdolność introspekcji, empatii, kierują się emocjami, używają intuicji (np. Królowa Kielichów, Król Kielichów).
GRANATOWY
PURPUROWY
FIOLETOWY
Granat niezbyt często pojawia się w talii Waite’a, przeważnie ma za zadanie ukazać luksus i obfitość (Król Monet), jest to kolor królewski. Purpura przeważnie występuje jako winogrona, symbol dostatku (IX Monet)
Fiolet jest kolorem tajemnicy i duchowości – fioletowa zasłona jaką widzimy na karcie XI Sprawiedliwość symbolicznie mówi, iż za nią jest tajemnica, prawo Wszechświata.
RÓŻOWY
Kolor ten przeważnie występuje w Kielichach, symbolizuje radość, słodycz, zmysłową przyjemność. Jego sens jest bliski temu, co reprezentuje czerwień, z tym że różowy jest dużo bardziej subtelny.
BRĄZOWY
Brąz jest kolorem Ziemi, mówi przede wszystkim o praktycyzmie, zwyczajnej codziennej pracy, cierpliwości (VIII Monet).