Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/www/vhosts/tarotnet.pl/httpdocs/forum2/includes/utf/utf_tools.php on line 1804 Słowianie, książki o naszych przodkach : Strefa Ezo

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Słowianie, książki o naszych przodkach
PostZamieszczono: 18 lip 2011 19:03 
Legenda TarotNet
Awatar użytkownika

Moi Drodzy, nie wiem czy temat naszych przodków jest typu "ezo" czy raczej "archeo" ;) Ale Kinga mnie przeniesie w razie czego...
No więc rozpoczęłam moją przygodę ze Słowianami. Zainteresowałam się nimi po przeczytaniu jednej z książek Zbigniewa Nienackiego, gdzie jedną z głównych ról grał niejaki starożytny stwór - ptak "Kłobuk". Zaczęłam od niezbyt naukowej lektury, ale nie żałuję - własnie czytam "Tajemnice Słowian". Książka porusza ogólnie, bez większego zagłębiania się w naukowe fakty, kulturę i obrządki naszych praprzodków. Jestem nimi zachwycona! Tak, teraz wiem na pewno moja dusza jest słowiańska do ostatniej cząsteczki!! Poszanowanie dla przyrody i zwierząt, magiczne obrządki, coś wspaniałego!
Czy ktoś może polecić jakieś ciekawe pozycje na ten temat?? Mam już kilka książek, ale ciągle mam niedosyt, chciałabym wiedzieć o nich jak najwięcej!! Na pewno będę polować na jakąś księgę magiczną Słowian, wiem że do dzisiaj nie wiele się miało prawo zachować, ale kto wie :)

Tytuł: Re: Słowianie, książki o naszych przodkach
PostZamieszczono: 18 lip 2011 23:11 
Z filmow polecam ci ,,Stara basn'' :)

PostZamieszczono: 26 lip 2011 16:46 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Klasyczną lekturą jest już "Religia Słowian i jej upadek" Henryka Łowiańskiego.

Osobiście jestem bardzo dumnym posiadaczem "Mitologii Słowiańskiej" Czesława Białczyńskiego. Jest to zbiór mitów słowiańskich od Bałtyku po Macedonię i Ruś. Dodatkowo jest to książka pieknie ilustrowana. Droga, trudno dostępna ale naprawdę warto ją przeczytać. Znalazłem ją nawet u mnie w bibliotece miejskiej, więc może i będzie u Was.

Warto pójść do biblioteki i w dziale religia poszukać książek o Słowianach. Zwykle są to stare zniszczone książki :)

Źródłem podstawowej wiedzy o religii prasłowian jest też forum Rodzimego Kościoła Polskiego.
http://www.rkp.w.activ.pl/

Z takich ciekawostek- może czystej magii ostało się mało, ale zwyczaj wiązania czerwonej wstążeczki przy łóżeczku dziecka i wózku, strzygi, wampiry, licho, Noc Kupały, palenie Marzanny, wszystkich świętych- wszystko to jest pozostałością po naszych praprzodkach. Nawet we współczesnym języku polskim ostało się wiele związków wyrazowych nawiązujących do dawnych wierzeń. Sam Kraków jest pełen miejsc z pogańską historią, wstarczy tylko głebiej poszukać :)

PostZamieszczono: 26 lip 2011 21:03 
Legenda TarotNet
Awatar użytkownika

Bądź nie witania się przez próg, choć już prochów zmarłych tam nie grzebiemy... :)
Dzięki za podpowiedź Kostia! Widziałam tę książkę na netku i wiem, ze jest dość droga i trudno dostępna ... :| Ale kiedyś ją kupię ;) To już postanowione! Będę również polować jeszcze na "Stworze i zdusze - Starosłowiańskie boginki i demony" - Czesław Białczynski.

PostZamieszczono: 27 lip 2011 12:21 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

No własnie problem z literaturą o tematyce prasłowiańskiej polega na jej dostępności i dosłownym polowaniu na okazję, ale jaką się ma później satysfakcje :)

Jak jeszcze przypomnę sobie jakieś ciekawe pozycje to dam znać ;)

PostZamieszczono: 27 lip 2011 12:34 
Legenda TarotNet
Awatar użytkownika

Kostia, super! Daj znać koniecznie! A ja będę zdawać relację z przeczytanych pozycji, nóż widelec ktoś się również "wkręci" w ten ciekawy temat!! :)
Rani pisze:
Z filmow polecam ci ,,Stara basn''

Kochana obejrzałam, jako baśń do obejrzenia ok, ale jakoś tak płasko potraktowano tam zwyczaje słowian, no mi było tego za mało w tym filmie :D

PostZamieszczono: 27 lip 2011 13:01 
Tarotko, zrobilas mi apetyt na ta ksiazke Mateli ,,tajemnice slowian '' na pewno przeczytam.
Slyszeliscie o zwyczaju postrzyzyn chlopcow w wieku 7 lat jako symbolu przejscia z pod skrzydel matki pod opieke ojca?
U nas tego zwyczaju juz sie nie praktykuje ale odkrylam ze w dalekim Nepalu (nadal?) jest praktykowany taki rytual. Z ta roznica ze tam gola prawie wsyzstkie wlosy chlopcu...
Niedawno czytalam ze w jezyku rosyjskim jest ok 700 slow z sanskrytu, co sugerowalo by ze slowianie tez gdzies z indyjskiego polwyspu przybyli.. A ja osobiscie odkrylam mnostwo slow w jez nepali ktore brzmia prawi identycznie jak polskie i znacza to samo co nasze polskie slowa.
Przyklady
nepali- polski
kozi - koza
suchy- suchy
dej- daj
goro- goracy
kukura- kogut
masu- mieso
kukura-masu-mieso kury
cera- twarz
osim-osiem (8)
penci-( 5)
pencsat- piecset (500)
...

PostZamieszczono: 27 lip 2011 17:09 
Legenda TarotNet
Awatar użytkownika

Tak własnie Rani, jest bardzo dużo podobnych słów w wielu językach naszych kontynentów ponieważ wierzenia, język, zwyczaje wywodzą się z jednej kultury - proindoeuropejskiej :) Wiele wspólnego znajdziemy również z słownictwem irańskim, ponieważ ludy słowiańskie również stamtąd przejmowały wiele z ichniejszej kultury i języka :)
To jest o wiele ciekawsze niż można się spodziewać!!
Cytuj:
Slyszeliscie o zwyczaju postrzyzyn chlopcow w wieku 7 lat jako symbolu przejscia z pod skrzydel matki pod opieke ojca?

Tak na terenach Słowian, postrzyżyny to był własnie zwyczaj przechodzenia do świata bardziej dorosłego, ale ciekawe jest to, że do tego czasu chłopiec nosił imię ochronne, a dopiero po tym rytuale dostawał imię właściwe np. Mścisław. Imię ochronne miało go chronić przed zazdrosnymi o zdrowe dziecko złymi mocami. Cały świat Słowian, ich zwykły dzień, codzienne czynności, każdy etap życia, to jeden wielki obrządek magiczny, dlatego jest to dla mnie tak szalenie ciekawe!

PostZamieszczono: 27 lip 2011 17:18 
tak, kiedys dawno dawno temu nie bylo podzialu miedzy sakrum a profanum. Tak jest jeszcze w we wspomnynym przeze mnie Nepalu, gdzie gosci nie wpuszcza sie do kuchni, ( bo miejsce swiete, ktre nalezychronic przed obcymi ludzmi), a ogien na ugotowanie ryzu moze rozpalic tylko najwyzej w hierarchii znajdujaca sie kobieta w rodzinie. Jest to tez czynnosc swieta. Sam budynek - dom jest swiety. Oddaje sie mu czesc wchodzac przez prog.

Ostatnio zmieniony 27 lip 2011 17:27 przez Rani, łącznie zmieniany 1 raz

PostZamieszczono: 27 lip 2011 17:20 
Legenda TarotNet
Awatar użytkownika

Rani z maleńkimi różnicami tak samo przedstawia się sytuacja u Słowian! :)

Kurcze nie mam czasu się rozpisać, muszę się pakować, ale jak będę miała czas to sie troszkę porozpisuje :D

PostZamieszczono: 27 lip 2011 17:28 
..a kobieta jest nazywana Lakshmi domu. Czyli jest boginia domu.

PostZamieszczono: 31 gru 2011 00:46 
Hurra, mogę prosić o interpretację!
Awatar użytkownika

Doadam jeszcze inny tytuł:
"Sanktuaria Słowiańskie"- Autor: Bogusław Gierlach .

Jak wiadomo mało wiadomo o religii słowian, gdyż jak weszło chrześcijaństwo to wszystko nieszczono i palono. A czego z obrzędów nie udało się zniszczyć to "wklejono" do chrześcijaństwa, okresy świąt, puste nakrycie na wigilie etc..

PostZamieszczono: 10 cze 2012 15:36 
Nowicjusz
Awatar użytkownika

To może ja jeszcze zasugeruję "Królów z gwiazd. Mitologię plemion prapolskich"
Grzegorza Niedzielskiego - stosunkowo świeża pozycja - trochę w niej hipotez, dogamtycznie jej traktować nie można, ale spotkałam się z całkiem niezłymi rezcenzjami. Jestem też w trakcie lektury książki "Słońce rodzi się 13. grudnia" Ludwika Stommy - dla mnie przeciekawa, jeśli ktoś interesuje się obrzędowością - polecam. :)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]