Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/www/vhosts/tarotnet.pl/httpdocs/forum2/includes/utf/utf_tools.php on line 1804 Archetypy i Arkana w operach Wagnera : Strefa Ezo

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Archetypy i Arkana w operach Wagnera
PostZamieszczono: 05 gru 2010 13:53 
Rozglądam się

To chyba pierwszy wątek, który ośmielam się założyć, a ponieważ dotyczy po części moich zawodowych zainteresowań (muzyka) tym bardziej pragnę podzielić się kilkoma spostrzeżeniami.
Opery Ryszarda Wagnera nie są w Polsce zbyt popularne, być może są zbyt trudne dla wykonawców i nierzadko wymagają od słuchaczy i widzów skupienia i w pewnym sensie zdolności medytacyjnych.
Wagner sam pisał sobie libretta swoich dzieł, pisząc co prawda dość marną poezję ale doskonale pasującą do jego bajecznej muzyki. Najważniejsze opery to:
Holender Tułacz
Lohenrgin
Tannhauser

Tetralogia "Pieścień Nibelunga":
1. Złoto renu
2. Walkiria
3. Zygfryd
4. Zmierzch Bogów

Tristan i Izolda
Śpiewacy Norymberscy
Parsifal

Chciałem się skupic na kilku elementach tych dzieł, związanych przede wszystkim z niektórymi elementami ich fabuły.
Pierwsze i zasadnicze: królów, królowe, rycerzy i giermków znajdziecie standardowo w większości z tych dzieł :)
Co ważniejsze, dla wielu z nich można by próbować przyporządkować żywioły a co za tym, także i skojarzenia z Małymi Arkanami, spostrzegamy też pewne elementy związane z archetypami Wielkich Arkanów.
Są więc władcy bardziej uduchowieni, przeżywający swoje emocjonalne uniesienia i cierpienia np Amfortas w operze Parsifal-cała opera opowiada o pucharze, "tym" pucharze, najważniejszym, jednym etc .. chodzi rzecz jasna o św Graala. Parsifal jak tarotowy Głupiec (0) przechodzi transformację (Śmierć XIII) z nieświadomego, niewinnego i kompletnie zagubionego w świecie człowieka w prawdziwego, dojrzałego, świadomego swoich celów i mozliwości rycerza a w końcu i króla (stając się na końcu w pewnym sensie, "królem pucharu"). Mamy w tym dziele sporo innych znanych nam elementów: Nauczyciel, nieco skostniały, moralnie nienaganny ale przy tym dość zasadniczy starszy
rycerz Gurnemantz (Papież V). Jest podwójna w swej naturze kobieta - Kundry: z jednej strony troskliwa opiekunka, lecząca rany i skłonna do najwyższych poświęceń (II), z drugiej nieposkromiona kobieca zmysłowość (III). Jest i czarnoksiężnik Klingsor, zły z zasady i bezwzględny w osiąganiu celów (chce zdobyć Graala, a ma już św. Włócznię), czegokolwiek się nie dotknie pozostaje splugawione i zepsute (taki Diabeł XV). Dodajmy, że podobnie jak Graala łatwo tu skojarzyć z Asem Pucharów tak włócznię można by rozpatrywać jako aluzję do Asa Buław. Mamy tu nieroztropne działania, podróż, długą i pozornie bezcelową, błądzenie (Księżyc?), mamy rozbicie magicznego zamku Klingsora (Wieża?), mamy Wielkopiątkowy Poranek (Słońce?), mamy wreszcie wyzwolenie Amfortasa od cierpień, połączenie Włóczni i Kielicha etc (Sąd).

Tristan i Izolda (kochankowie-chyba nie trzeba komentować :P)

Są wielcy władcy, świadomi swojej władzy i dążący do poszerzenia swoich możliwości: Wotan (wiele cech Cesarza). Centralny bohater Tetralogii Zygfryd wykuwa miecz "Notung", jeden, wspaniały, nie pokonany miecz, ten motyw oczywiście żywy w literaturze i mitach nie wymaga komentarza, jest to w każdym razie odpowiednik Asa Mieczy. Tytułowy Pierścień, mający niemal identyczne właściwości jak "pierścień Froda" :lol: to niejako As Monet, klucz do osiągnięcia władzy i zaszczytów. Jest i rozbicie Wieży (płonie Walhalla), jest dosłowna śmierć bohatera, która wyzwala świat od Klątwy Pierścienia.

We wczesnej operze Tannhauser, prócz wielu archetypów dość dosłownych: Wenus, św Elżbieta, Papież (wielokrotnie wspomniany choć nie występujący osobiście :lol: ), Landgraf Turyngii (Sprawiedliwy Władca), mamy tu w samym finale kwitnącą Laskę Pielgrzyma jako symbol przebaczenia i poświęcenia.

Mam nadzieję, że zachęciłem Was trochę do posłuchania oper Wagnera!
:)

Tytuł: Re: Archetypy i Arkana w operach Wagnera
PostZamieszczono: 06 gru 2010 13:59 
Wszystkie opery opierajace sie na mitach zawieraja postacie archetypowe, sa to nie tylko opery Wagnera.

PostZamieszczono: 06 gru 2010 18:16 
Rozglądam się

Rani pisze:
Wszystkie opery opierajace sie na mitach zawieraja postacie archetypowe, sa to nie tylko opery Wagnera.

Przezabawne :lol:
Holender, Tannhauser, Lohengrin, Tristan i Izolda, Śpiewacy Norymberscy, Parsifal - to zasadniczo nie mity tylko załóżmy ogólnie: epos rycerski średniowiecza.
Tetralogia ma niewiele wspólnego z mitami kręgu germańskiego: imiona bóstw, niektórych bohaterów, niektóre ogólne założenia, w zasadzie Wagner sam wymyślił całą historię po swojemu, zalecam czytanie.
Opera barokowa do w 95 % mitologia grecka i rzymska, proszę mi wierzyć, że takich skojarzeń archetypicznych znajdzie się tam bardzo, bardzo niewiele.
Ile oper pogromca widział w życiu?

PostZamieszczono: 06 gru 2010 19:14 
-Maciek- pisze:
Rani pisze:

Przezabawne :lol:
Holender, Tannhauser, Lohengrin, Tristan i Izolda, Śpiewacy Norymberscy, Parsifal - to zasadniczo nie mity tylko załóżmy ogólnie: epos rycerski średniowiecza.
Tetralogia ma niewiele wspólnego z mitami kręgu germańskiego: imiona bóstw, niektórych bohaterów, niektóre ogólne założenia, w zasadzie Wagner sam wymyślił całą historię po swojemu, zalecam czytanie.
Opera barokowa do w 95 % mitologia grecka i rzymska, proszę mi wierzyć, że takich skojarzeń archetypicznych znajdzie się tam bardzo, bardzo niewiele.
Ile oper pogromca widział w życiu?

przeczytaj ''Droga Tarota '' H. BAnzhafa to zrozumiesz o co mi chodzi. Wg autora w kazdej opowiesci, legendzie, eposie, basni, wastepuje bohater ktorego historie, losy mozna opisac Wielkmi Arkanymi Tarota, ktore to przestawiaja archetypy. Przeczytaj i sprawdz czy sie z tym zgadzasz.Ta ksiazke jest naprawde bardzo ciekawa!

PS Czy jestes muzykologiem?
Jakie rodzaje muzyki Cie najbardziej interesuja, grasz na jakims instrumencie? Mozesz mi tez odpisac na PW. Pozdrawiam Cie.

PostZamieszczono: 06 gru 2010 20:58 
Administrator
Awatar użytkownika

Bardzo ciekawy temat. Zaznaczam że na operach nie znam się ani trochę. :)
Chciałam tylko powiedzieć, że nie ma co się dziwić iż ich motywy oraz bohaterowie pasują do kart, czasem wydają się być jakby żywcem z nich wyjęte. Pomijając już uniwersalne archetypy z Wielkich Arkanów, Małe Arkana przecież dotyczą codziennego życia, jego problemów i radości, przeróżnych procesów jakie dzieją się w nas i w okół nas.
Nawet jeśli akcja opery osadzona jest w jakiejś niezwykłej rzeczywistości, bohaterowie mimo wszystko pozostają ludźmi, mają konkretne cechy, dążenia i pragnienia... te z kolei opisuje Tarot.

Kolejna rzecz, spora część artystów różnych epok interesowała się okultyzmem (jak nie w tajemnicy to oficjalnie) i chętnie przemycała do swoich dzieł tego rodzaju treści. Coś mi świta że Wagner mógł interesować się tą tematyką. Bądź co bądź tworzył w romantyzmie, był wegetarianinem... Nie chcę skłamać (jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi), ale on zdaje się należał do Wielkiej Białej Loży, albo innego sekretnego masońskiego stowarzyszenia, których wtedy było sporo, zwłaszcza na terenie Niemiec. Coś mi się takiego "obiło o uszy", niestety w oficjalne biografie pomijają ten wątek.

Dobrze Maćku, że dostrzegasz i czujesz cechy poszczególnych Arkanów w sztuce. :) To na pewno bardzo ułatwia zrozumienie i przybliża do uchwycenia sensu kart. Można przeczytać tysiąc książek i wiedzieć wiele, ale jednocześnie wcale nie czuć...

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ]