Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/www/vhosts/tarotnet.pl/httpdocs/forum2/includes/utf/utf_tools.php on line 1804 Instant Ideas Tarot : RECENZJE KSIĄŻEK I TALII

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Instant Ideas Tarot
PostZamieszczono: 23 sty 2011 15:36 
Administrator
Awatar użytkownika

Próbowałam właśnie przetłumaczyć na polski tę nazwę, ale poległam.
Instant Idea to po prostu taka właśnie żarówka nad głową :idea:

Słowo instant według translatora oznacza między innymi nie wymagający gotowania. W przenośni, talia Instant Idea również nie wymaga gotowania. :lol: Wszystko podane na tacy, do natychmiastowego użytku - jedno słowo-wytrych (bo już nawet nie klucz) plus obraz.
Zasadniczo talii tej nie da nazwać się Tarotem, podobnie z resztą grzybowa z torebki nie jest pełnoprawną zupą. :) Generalnie tak jak w przypadku dań instant "kucharz" nie musi posiadać zdolności kulinarnych by je "ugotować", tak skorzystać z tej talii może dosłownie każdy.

Przykładowe karty:

Obrazek
6 Consolidation (zjednoczenie, połączenie - odpowiednik VI Kochankowie)

Obrazek
1. Reason (rozum, logika, uzasadnienie, wyciągać wnioski - odpowiednik Asa Mieczy)

Obrazek
2. Options (opcje, wybór - odpowiednik II Monet)

Obrazek
12. Certainty (pewność, pewniak - odpowiednik Rycerza Mieczy)

Obrazek
4. Standards (standardy, normy - odpowiednik IV Cesarza)

Obrazek
14 Compromise (ugoda, kompromis, załatwiać - odpowiednik XIV Umiarkowanie)

Obrazek
17. Hopes & Dreams (nadzieje i sny - odpowiednik XVII Gwiazdy)

Obrazek
20. Now hear this (posłuchaj tego - odpowiednik XX Zmartwychwstanie)

Fajne, prawda? :) Spodobały mi się, ponieważ w dość bezpośredni i prosty sposób pokazują znaczenie poszczególnych Arkanów.
Ściągnęłam sobie na komputer całą talię - wszystkich kart tu wstawić nie sposób, ale jeśli ktoś z Was jest ciekaw któregoś Arkanu, niech da znać a wrzucę.

Tytuł: Re: Instant Ideas Tarot
PostZamieszczono: 23 sty 2011 18:49 
Moderator
Awatar użytkownika

Szczerze mówiąć nie bardzo przemawia do mnie ta forma. Bardzo lubię awangarde ale bardziej taką jak w Pagan Tarot jednak tutaj w ogóle nie czuję klimatu.
Widziałam już kiedyś tą talie, najbardziej zapdła mi w pamięć karta Głupca
Obrazek

Może dlatego tak jest, że w Tarocie szukam czegoś wyjatkowego co pozwoli mi choć na chwile odpocząć od codziennej rutyny, zaś tutaj obrazki przedstawiają codzienne rzeczy w realistycznej formie, ludzkie twarze, zdobycze techniki itp. Nie chce z jednego świata wchodzić w drugi taki sam ;)

PostZamieszczono: 23 sty 2011 18:57 
Administrator
Awatar użytkownika

Podałam ją jako ciekawostkę, sama też gustuję w zupełnie innych taliach i klimatach.
Ta jest zbyt uproszczona i taka właśnie realistyczna do bólu. W sumie najciekawsze są te słowa wytrychy, same obrazy nie zawsze przemawiają do wyobraźni i nie rzucają na kolana. :)

PostZamieszczono: 23 sty 2011 19:03 
Moderator
Awatar użytkownika

Idea tej talii kojarzy mi się z podejściem do miłości na zasadzie reakcji chemicznych

Zresztą nie przepadam za zmienianiem nazw Arkanów, wprowadza to niepotrzebny chaos i wątpliwości. A chaos to nie moja działka ;)

PostZamieszczono: 21 lut 2012 13:06 
Hurra, mogę prosić o interpretację!
Awatar użytkownika

Ta talia (podobnie jak inna tego samego autora, "Bright Idea Deck") znakomicie nadaje się do pracy ze sceptykami, na przykład z kregów biznesu czy dla tych wszystkich, których odrzuca od ezoteryki. Taki zresztą jest zamysł Marka Mc Elroya, jego nisza, on się specjalizuje w "korporacyjnym" zastosowaniu tarota, jako narzędzia kreatywnego. Talia "Bright Idea Deck", która wyszła też w papierowej, standardowej formie nigdzie (ani na kartach, ani na pudełku, ani w książce) nie używa słowa 'tarot". Nie jest też sprzedawana jako produkt ezoteryczny ale jako narzędzie kreatywne (czyli nie stoi w księgarni w jednym regale z innymi taliami tarota tylko w dziale "biznes" lub "psychologia i samodoskonalenie").
Ale gwoli sprawiedliwości trzeba przyznać, że Mark pięknie tez opracowuje (nie rysuje tylko obmyśla) tradycyjne lub baśniowe talie:
Lo Scarabeo Tarot,
Mona Lisa Tarot,
Da Vinci Tarot,
Tarot of The Elves,
Tarot of the Celtic Faeries.

PostZamieszczono: 22 lut 2012 01:47 
Pogromca Wszelkich Tematów
Awatar użytkownika

Myślę, że takie talie są potrzebne :)
Sama nie potrafiłabym korzystać z takiej, chcąc poczuć głębię przeżyć metafizycznych ;) ale... muszę przyznać bez bicia, że jeżeli zdarzy mi się pytać na przykład o seks - bardzo często zaglądam do Internetu, do talii Erotica. Krótka piłka, bardzo obrazowo - naprawdę daje do myślenia :D Trafne!

PostZamieszczono: 22 lut 2012 08:17 
Awatar użytkownika

Maralee pisze:
Myślę, że takie talie są potrzebne :)
Sama nie potrafiłabym korzystać z takiej, chcąc poczuć głębię przeżyć metafizycznych ;) ale... muszę przyznać bez bicia, że jeżeli zdarzy mi się pytać na przykład o seks - bardzo często zaglądam do Internetu, do talii Erotica. Krótka piłka, bardzo obrazowo - naprawdę daje do myślenia :D Trafne!

To prawda Maralee :DD sami tarociści na ogół wolą talie piękniejsze, bardziej poetyckie czy ezoteryczne. Ja sama też wolę. Tej talii używam tylko dla osób, które lubią konkret i nie są zainteresowane alegoriami tylko chcą "kawę na ławę". Mi osobiście język alegoryczny bardziej odpowiada.

PostZamieszczono: 22 lut 2012 13:11 
Administrator
Awatar użytkownika

Też generalnie wolę karty symboliczne, ale takimi typu "kawa na ławę" nie gardzę - czasem podczas sesji patrzę na normalną kartę, coś mi tam chodzi po głowie, ale nie jestem w stanie złapać tej myśli. Szukam odpowiednika w tym tutaj Instant Ideas i często jest to świetna inspiracja, która pomaga mi uchwycić odpowiedź. :D

PostZamieszczono: 22 lut 2012 14:33 
Awatar użytkownika

Kinga pisze:
czasem podczas sesji patrzę na normalną kartę, coś mi tam chodzi po głowie, ale nie jestem w stanie złapać tej myśli. Szukam odpowiednika w tym tutaj Instant Ideas i często jest to świetna inspiracja, która pomaga mi uchwycić odpowiedź. :D

Oj, dokładnie tak! Ja w ogóle często uciekam się do metody porównawczej, gdy mam kłopot z odczytem. Ostatecznie artysta może namalować tylko jeden obrazek na karcie i nawet jak go napakuje symbolami to i tak pominie wiele innych warstw znaczeniowych. A często bywa tak, że inni artyści namalowali te właśnie zgubione znaczenia...

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ]