Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/www/vhosts/tarotnet.pl/httpdocs/forum2/includes/utf/utf_tools.php on line 1804 Pagan Tarot : RECENZJE KSIĄŻEK I TALII

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pagan Tarot
PostZamieszczono: 14 sty 2011 16:32 
Moderator
Awatar użytkownika

Talia ta ujmuje mnie przede wszystkim swoim klimatem, ukazana jest w niej symbolika Wicca, białą magia itp. Podoba mi się, że wiedzmy nie są tutaj pokazywane w jakiś skotniały stereotypowy sposób, są to młode piękne kobiety żyjące we wspólczesnych czasach. Posiadają domy, prace, codzienne problemy i zmagania zawodowe. Doświadczają codziennych spraw takich jak każda z nas, chodzą na zakupy, załatwiają sprawy biurowe, zajmują się domem itp. Posiadają tylko jedną rzecz która odróźnia je od zwykłych zjadaczów chleba, jest to wtajemniczenie. Po godzinach odprawiają rytuały, spotykają się na sabatach, rozwijają ezoterycznie/intelektualnie. Piękna talia, tylko trzeba czuć jej klimat, niektóre karty są dość trudne a symbolika, która była podana na kartach Waite`a jest zastąpiona współczesnym punktem widzenia. Ja tylko chciałabym jeszcze raz powiedzieć: klimat. Niesamowity.
Niestety nie posiadam u siebie tej talii ale zamierzam ją zakupić, po przeglądnięciu ilustracjii świat na nich przedstawiony niesamowicie mnie wciągnął i odrazu wyobraźnia poszła w ruch. Widze siebie wśród tych niesamowitych kobiet, które gotuja dla męża obiad zaś za moment usiądą do mistycznych ksiąg zgłębiać tajemną wiedzę.
Może któraś z Was ma podobne odczucia w związku z tym wydawnictwem?:) a może dokładnie odwrotne?

Tutaj można obejrzeć karty http://www.interhobby.net/tarot/viCard. ... ivideID=AM

Tytuł: Re: Pagan Tarot
PostZamieszczono: 15 sty 2011 20:48 
Elitarny Poster
Awatar użytkownika

Talia mi się podoba, aczkolwiek osobiście jest dla mnie zbyt nowoczesna ;) ;) drażni mnie tam samochód jakoś.
Ale czasami mam wrażenie, że utknęłam "duchowo" w jakiejś poprzedniej epoce :lol:

PostZamieszczono: 15 sty 2011 21:23 
Administrator
Awatar użytkownika

Moim zdaniem talia jest warta uwagi i choć Wicca mnie nie kręci, też zamierzam ją kiedyś nabyć. :) Obrazy rzeczywiście są życiowe, trafne, bardzo działają na wyobraźnię.
Ciekawostka: na karcie X Koło Fortuny widzimy panią siedzącą przed komputerem i analizującą horoskop.

Obrazek

Kiedyś miałam taką sytuację, że jako kartę dnia wyjęłam właśnie Koło Fortuny... i Bogdan Krusiński podał mi link do ściągnięcia najnowszej wersji swojego programu astrologicznego Urania, który służy do wykreślania kosmogramów (czyli tego co ta pani tam ogląda). :lol:

PostZamieszczono: 15 sty 2011 22:07 
Moderator
Awatar użytkownika

FairyWitch pisze:
Talia mi się podoba, aczkolwiek osobiście jest dla mnie zbyt nowoczesna ;) ;) drażni mnie tam samochód jakoś.
Ale czasami mam wrażenie, że utknęłam "duchowo" w jakiejś poprzedniej epoce :lol:

A mnie te samochody, biura itp. właśnie najbardziej się podobają. Uważam, że te elementy tworzą ten niepowtarzalny klimat. To tworzy pewien dualizm w tej talii. Z jednej strony widzimy współczesny świat, zaś z drugiej jest magia, tarot. I właśnie dlatego, że pokazane są dwie strony medalu to ta druga nabiera jeszcze większej siły w kontekście tajemniczości, wiedzy dla wybranych. Kobiety tam ukazane żyją w dwóch światach, prowadzą dom a zarazem są czarownicami, to jest właśnie niesamowite. To bardzo realistyczne podejście. W końcu kto dziś widział czarownice mieszkające w jakiejś jamie w lesie, skąd brały by pieniądze, jedzenie itd.?? Ta talia podkreśla, że czarownica dziś to nie jakaś zabobonna wariatka tylko silna wykształcona kobieta, na dodatek posiadająca pewien stopień wtajemniczenia, który realizuje w różnych sferach i momentach swojego życia.
Klasyczne talie oczywiście są przepiękne i jest to bezsprzeczne, jednak takie talie też są potrzebne ponieważ uświadamiają nam pewne rzeczy, kim jesteśmy, w jakim świecie żyjemy i jak możemy sobie z tym wszystkim radzić.
Przepiękna jest karta Kochankowie, jest niesamowicie symboliczna i pozwala na bardzo szeroką interpretacje pod wieloma względami i na wielu płaszczyznach.

PostZamieszczono: 15 sty 2011 22:18 
Elitarny Poster
Awatar użytkownika

Mariolka pisze:
A mnie te samochody, biura itp. właśnie najbardziej się podobają. Uważam, że te elementy tworzą ten niepowtarzalny klimat. To tworzy pewien dualizm w tej talii. Z jednej strony widzimy współczesny świat, zaś z drugiej jest magia, tarot. I właśnie dlatego, że pokazane są dwie strony medalu to ta druga nabiera jeszcze większej siły w kontekście tajemniczości, wiedzy dla wybranych. Kobiety tam ukazane żyją w dwóch światach, prowadzą dom a zarazem są czarownicami, to jest właśnie niesamowite. To bardzo realistyczne podejście. W końcu kto dziś widział czarownice mieszkające w jakiejś jamie w lesie, skąd brały by pieniądze, jedzenie itd.?? Ta talia podkreśla, że czarownica dziś to nie jakaś zabobonna wariatka tylko silna wykształcona kobieta, na dodatek posiadająca pewien stopień wtajemniczenia, który realizuje w różnych sferach i momentach swojego życia.
Klasyczne talie oczywiście są przepiękne i jest to bezsprzeczne, jednak takie talie też są potrzebne ponieważ uświadamiają nam pewne rzeczy, kim jesteśmy, w jakim świecie żyjemy i jak możemy sobie z tym wszystkim radzić.
Przepiękna jest karta Kochankowie, jest niesamowicie symboliczna i pozwala na bardzo szeroką interpretacje pod wieloma względami i na wielu płaszczyznach.

:)
Ja też swego czasu zakochałam się w tej talii i nadal mam ją w planach.
Jednak chyba wolę bardziej tradycyjne, ale przyznam się, że do nowoczesnych spraw i miejsc, rzeczy czy wyglądu często właśnie te nowocześniejsze lepiej mi to pokazują.

Chyba nabędę ją w wersji mini. ;)

PostZamieszczono: 17 sty 2011 19:46 
Moderator
Awatar użytkownika

Wersja mini heh nigdy zabardzo nie widziałam takich małych kart, ciekawe jakby się to prezentowało. Nawet jak byłam w księgarni ezoterycznej w Krakowie to też nie przypominam sobie żebym widziała jakieś karty mini.
Trzeba oczywiście pamiętać, że to jest awangarda..dlatego założyłam ten temat. W taliach klasdycznych ilustracje są na tyle standardowe, że często nie bardzo jest o czym rozmawiać. W tym przypadku jest tutaj wprowadzona duża zmiana. Interesująca jest dla mnie karta 5 Denarów. Może macie jakieś własne teorie co do tej karty??:)

PostZamieszczono: 17 sty 2011 20:38 
Elitarny Poster
Awatar użytkownika

Mariolka pisze:
Wersja mini heh nigdy zabardzo nie widziałam takich małych kart, ciekawe jakby się to prezentowało. Nawet jak byłam w księgarni ezoterycznej w Krakowie to też nie przypominam sobie żebym widziała jakieś karty mini.
Trzeba oczywiście pamiętać, że to jest awangarda..dlatego założyłam ten temat. W taliach klasdycznych ilustracje są na tyle standardowe, że często nie bardzo jest o czym rozmawiać. W tym przypadku jest tutaj wprowadzona duża zmiana. Interesująca jest dla mnie karta 5 Denarów. Może macie jakieś własne teorie co do tej karty??:)

Może cierpliwe czekanie?
Taka jakby bezradność, że nie bardzo można coś poradzić, tylko należy czekać.
Ale w tym czasie nie musi się stać w miejscu, tylko coś zrobić [np. porozmawiać z ludźmi obok].
Może to też walka samemu ze sobą... zostać i czekać nie wiadomo ile, czy iść i zająć się innymi sprawami.

ps. coraz bardziej kusisz tą talią. :lol:
Ja wersję mini z powodów właśnie denarów :lol:

PostZamieszczono: 18 sty 2011 17:40 
Moderator
Awatar użytkownika

Generalnie to w kartach 5 denarów oznacza jakies straty albo uświadamia, że za mało na siebie do tej pory pracowaliśmy co spowodowało na obecny niefajny stan. Zazwyczaj jest to pokazanie ludzi biednych oraz ludzi bogatych, tych którym się udało oraz tych, którzy przegrali swoje życie. Oczywiście z różnych powodów ale generalnie to biedacy raczej sami są kowalami swojego losu (jak każdy z nas), często w młodości podejmują złe decyzje, zatracają się itp. Konsekwencje tego sa później opłakane. Widziałam taką karte na której ludzie wręcz leżeli na śniegu i umierali z głodu i choroby, naprawde cierpieli, to miało niesamowitą siłę przekazu. Ta karta ma silne powiązanie finansowe jednak i prawde mowiąc to do tej pory wypadała mi ona tylko i wyłącznie w rozkładach dotyczących pracy. Osoba, która prosiła o rozkład do tej pory nie ma pracy (a minęły już miesiące).
Ciekawa jest bardzo ta karta w talii Pagan Tarot. Czy może ma być ona obrazem człowieka przytłoczonego przez biurokrację? W dzisiejszych czasach ludzi mniej zamożnych często zjadają właśnie wszelkie podatki i opłaty, gdyby nie to bylibyśmy bogaci. A może trzeba tu sięgnąć jeszcze głębiej? W ogóle to w przypadku tej talii musimy domyśleć się tego o czym myślą Ci ludzi przedtstawieni na kartach. Musimy wniknąć w ich umysły i postawić się w ich sytuacji. W codziennym życiu w takich miejscach jak banki, biura itp. często porównujemy się z innymi ludźmi, patrzymy na inne kobiety, widzimy, że ktoraś ma np. lepsze lub gorsze ciuchy itp. Widzimy siebie na tle społeczeństwa i oceniamy bardziej lub mniej negatywnie. Może to jest klucz do zrozumienia tej karty?
A może ktos ma jeszcze jakąś koncepcje?

PostZamieszczono: 18 sty 2011 19:04 
Administrator
Awatar użytkownika

Udało mi się skopiować obrazek tej V Monet:

Obrazek

Hmmm... a może tu chodzi o płacenie rachunków?
Ludzie stoją w kolejce do okienka, to wygląda jak scenka z banku lub poczty. Płacenie rachunków pasuje do V Monet, która jest kartą wydatków, strat, operacji finansowych.
Ewentualnie może to być na przykład okienko w Urzędzie Pracy - jedni ludzie stoją po zasiłek, inni czekają na ofertę pracy...

Warto zwrócić uwagę, że w interpretacjach postwaitowskich V Monet jest bardziej negatywna niż pozytywna, ale w klasycznym ujęciu pojawiają się takie interpretacje jak: udana operacja finansowa, doradztwo finansowe (pewnie dlatego że V Monet jest związana z V Kapłanem), ubezpieczenie, odpowiednia pora na położenie fundamentów pod bezpieczeństwo finansowe, półmetek przedsięwzięcia.

Mariolka pisze:
Czy może ma być ona obrazem człowieka przytłoczonego przez biurokrację? W dzisiejszych czasach ludzi mniej zamożnych często zjadają właśnie wszelkie podatki i opłaty, gdyby nie to bylibyśmy bogaci.

Pewnie że też pasuje! :) Przecież podatki i inne opłaty pożerają znaczną część dochodów! Czysta strata materialna, dziura bez dna. Taki ZUS to po prostu Zakład Utylizacji Szmalu. :lol:

PostZamieszczono: 23 sty 2011 13:11 
Moderator
Awatar użytkownika

Powiedzmy, że kobieta niesie ten Denar do zapłaty za rachunki ale nie macie wrażenia, że ten gość za nią właśnie ją okrada? On chyb a coś grzebie w jej torebce lub właśnie usiłuje grzebać...

PostZamieszczono: 23 sty 2011 13:54 
Administrator
Awatar użytkownika

Aha! :shock:
Skubany, rzeczywiście ta jego rączka tak jakby wędruje do torebki! Nie zwróciłam uwagi! W ogóle facet na tle innych postaci wygląda jakoś tak... menelowato.
Interpretacja V Monet - kradzież - pasuje do charakteru karty.

PostZamieszczono: 23 sty 2011 17:12 
Moderator
Awatar użytkownika

Myślę, że chodzi o połączenie tych dwóch sytuacji, czyli kobieta musi część pieniędzy swoich oddać państwu a na dodatek jeszcze zostaje okradziona, zewsząd tylko chcą naszych pieniędzy :D ;)

PostZamieszczono: 23 sty 2011 17:38 
Administrator
Awatar użytkownika

Świetna interpretacja. :lol: Jak by nie patrzeć taka V Monet raczej nie oznacza jednorazowego odpływu gotówki, tylko mamy przerąbane i strata goni stratę. Z resztą działa ona w myśl przysłowia: gdzie krótko tam się rwie.

Właśnie wpadłam na kartę V Kapłan:
Obrazek
Kiedyś napisałam tekst o Kapłanie i to jest właśnie to. :shock: Wielki Kapłan czyli Ministerstwo Prawdy
Bo tam chyba właśnie ma miejsce palenie książek - a skoro je palą, widocznie ktoś uznał je za niebezpieczne, heretyckie, nieprawdziwe.

PostZamieszczono: 23 sty 2011 17:58 
Moderator
Awatar użytkownika

Ja właśnie zastanawiałam się nad tą kartą ale to co mówisz ma rację bytu. Warto zwrócić uwagę na kobiete, która jakby nie chce brać udziału w paleniu książek ale i też w tym nie przeszkadza. To kobiety w tej talii są głownymi bohaterkami? Ciekawi mnie o czym ona w tej chwili na tej karcie myśli? Czy boli ją zachowanie tych ludzi? Czy może nie robi to na niej wrażenia i czuje się ponad tym?

PostZamieszczono: 23 sty 2011 18:03 
Administrator
Awatar użytkownika

Myślę że to osoba która im te książki kazała spalić - po prostu przygląda się dziełu, nadzoruje. W historii też tak przecież zawsze bywało, że nie sam Kapłan (jakieś Ministerstwo Prawdy) aktywnie niszczył co mu nie pasowało, tylko robił to rękoma ludu.

EDIT - a nie, przepraszam! Miałam na myśli osobę która stoi na murku, a tu jest jeszcze jedna (na pierwszym planie po prawej) która faktycznie jakby patrzyła ze smutkiem na tę gawiedź...

PostZamieszczono: 23 sty 2011 18:12 
Moderator
Awatar użytkownika

A ja myślę, że osoba, która stoi na murku jest właśnie albo właścicielem książek albo wyznawcą tego co w nich było. Gdyby było tak, że ta osoba kazałaby je spalić to pewnie siedziałaby sobie teraz w swoim gabinecie i czekała aż ktoś przyjdzie zawiadomić ją, że robota już wykonana. Jednak ta osoba stoi i patrzy podparta na rękach jakby chciała coś zrobić ale wie, że nie da rady powstrzymać tych mężczyzn.
Jest na pozycji wyższej niż faceci palący książki co może oznaczać, że ten człowiek na murku jest właśnie Arcykapłanem, który spogląda na głupców palących księgi, których nie zrozumieli...

PostZamieszczono: 23 sty 2011 18:18 
Moze ta kobieta czuje zal widzac co sie dzieje, Ale moze jest nawet wiedzma i boi sie wystapic w obronie palonych ksiazek, aby agresja ,,ludu'' nie obrocila sie przeciwko niej samej, bo zostalaby wtedy rowniez spalona na stosie razem z zakazanymi ksiegami.

PostZamieszczono: 23 sty 2011 18:25 
Administrator
Awatar użytkownika

Poszłam w tym kierunku, ponieważ za postacią na murku jest coś jakby kościółek, a on ma na szyi coś jakby stułę. :) Skojarzenie - wiadome. Stąd myślę że jednak jest to pan Inkwizytor.

PostZamieszczono: 23 sty 2011 18:35 
Moderator
Awatar użytkownika

Kościółek za postacią może być równocześnie siedzibą Różokrzyżowców a pan na murku Hierofantem ;) Masz racje Kingo, że pan ma stułę itp. jednak coś mi mówi, że on jest tym Wielkim Kapłanem niezrozumianym przez popłoch. W pozycji tej postaci widzę jakiś żal i smutek wynikające z obrazu na jaki patrzy. Czarownica zaś odsuwa się od tych ludzi i co ciekawe, zmierza w naszym kierunku (kierunku tarocisty) jesli wchodzic w szczegóły ;)

PostZamieszczono: 23 sty 2011 18:42 
Administrator
Awatar użytkownika

Hmmm... Mariolu, myślę że obie mamy rację! :)
W pozytywnym sensie Arkan V działa tak jak mówisz, czyli ów osobnik jest ponad tym motłochem, nie powstrzymuje ich ponieważ wie że z profanami i tak nie ma sensu rozmawiać.
W negatywnym sensie postać ta bardziej zadziała jako Inkwizytor, który dyktuje ludowi swoje prawdy, trzyma łapę na wiedzy i steruje cenzorskimi akcjami jak ta na obrazku.

PostZamieszczono: 23 sty 2011 18:47 
Moderator
Awatar użytkownika

Uważam, że te nasze dwie interpretacje można używać w przypadku tej karty, moją gdy karta jest normalna, Twoja gdy jest odwrócona.
Moja będzie to wiara w swoja wyjątkowość nawet gdy czasem w pewnych sytuacjach ktos robi nam krzywde,my jednak staramy się być ponad tym. Rozwój duchowy i osobisty pomimo tego, że idziemy pod prąd.
Twoja, zakłamanie, utajnienie prawdy, cios wymierzony w ludzi pragnących iluminacji.

PostZamieszczono: 23 sty 2011 18:51 
Administrator
Awatar użytkownika

Jak najbardziej. :)
Chociaż też z charakteru V pozytywny Arcykapłan może bardzo łatwo stać się tym negatywnym - oj, życie uczy że tu granica jest bardzo cienka! Może dlatego też autor nie narysował dwóch postaci-kapłanów...?

PostZamieszczono: 23 sty 2011 19:39 
Moderator
Awatar użytkownika

W takim razie kolejną do omówienia proponuje kartę VII Rydwan
Obrazek

Czyżby te przedmioty wewnątrz samochodu (jakieś młotki, skrzynki jakby z budowlanymi narzędziami) traktowały o pewności siebie na podstawie swojego doświadczenia???

PostZamieszczono: 23 sty 2011 20:18 
Administrator
Awatar użytkownika

Tak sądzę. :) Wszystkie te walizy i klamoty symbolicznie oznaczają bagaż doświadczeń.
Pod względem interpretacji karta wypada ciekawie, bo Rydwan oczywiście kojarzy się z podróżą, a nawet przeprowadzką.
Serdecznie uśmiałam się z tych panów. :lol: Łysole w okularach - ot, rydwanowe stwory jak nic!

PostZamieszczono: 23 sty 2011 20:36 
Moderator
Awatar użytkownika

A stosunek kobiety do tych gości? Jak się ma do idei Rydwanu? Rydwan okreśła sytuację kiedy doszliśmy do czegoś z pomocą swojej pracy i doświadczenia, jednak na tym już poważnym stanowisku zdarza nam sie zapomniec o maluczkich i czasem cele osiągać bez zwracania uwagi na nich właśnie.
Rydwan zazwyczaj pędzi bo określa człowieka lub sytuację cały czas zmierzającą do przodu, do celu, rozwoju (czasem po trupach)
Tutaj kobieta siedzi w zamyśleniu, czemu się zatrzymała?

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna