Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/www/vhosts/tarotnet.pl/httpdocs/forum2/includes/utf/utf_tools.php on line 1804 Ćwiczenie z kartami : SZKÓŁKA TAROTA

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1600 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 64  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ćwiczenie z kartami
PostZamieszczono: 22 sie 2009 16:27 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Witam

Kiedyś wymyśliłem z pewną Tarocistką (pozdrowienia dla niej :)) tą grę, która jest jednocześnie ćwiczeniem na interpretację kart.

Potrzebne będą:
- oczywiście karty
- dwie osoby
- dostęp do internetu, gazeta lub album

Ćwiczenie polega na tym, że jedna osoba wybiera zdjęcie wspomnianych źródłach przedstawiające przedmiot (np. telefon) lub charakterystyczne miejsce (np. piramida Heopsa, wieża Eiffla lub inny zabytek), mówi kategorię (np. zabytek) i nie pokazuje go drugiej osobie. Następnie druga osoba wyciąga 3 karty na podstawie których ma odgadnąć co przedstawia zdjęcie.
Oczywiście można ustalić, że osoba wybierająca zdjęcie ma w określony sposób podpowiadać lub określić ilość szans na odpowiedź.

Z doświadczenia wiem, że pierwsza karta przedstawia charakterystyczne elementy i wygląd konkretnego zdjęcia a dwie pozostałe opisują jego właściwości i przeznaczenie. Ostatnia karta jest najczęściej związana ze wszystkimi przedmiotami miejscami tego typu.

A oto przebieg autentycznego ćwiczenia wraz z prawidłową interpretacją:

Gracz A wybiera zdjęcie starego telefonu.
Obrazek

Kategoria obiektu - przedmiot z XX w.

Gracz B wyciąga 3 karty - Koło Fortuny, Świat, Paź Mieczy

Koło Fortuny przedstawia tarczę telefonu - jest okrągła i jest pierwszym elementem zdjęcia, który rzuca się w oczy gdy spojrzymy na zdjęcie. Jest też jak samo koło fortuny - zależnie od tego jak się zakręci taki będzie efekt czyli połączenie z konkretną osobą.

Świat - telefony są wszędzie, nie ma dla nich granic (możemy zadzwonić do każdego państwa na świecie).

Paź Mieczy nawiązuje tutaj do wszystkich telefonów (stacjonarnych i komórkowych) - jest związany z żywiołem powietrza, umysłem i informacjami. Jako paź jest również posłańcem. Za pośrednictwem telefonu informacje mogą "przelatywać w powietrzu z miejsca na miejsce".

Gracz B przekazuje Graczowi A jakie karty wypadły i pyta czy mają sens. Następnie zgaduje co to za przedmiot, wymienia jego prawdopodobne cechy i pyta gracza A czy to prawda.

W rzeczywistości to ćwiczenie nie zakończyło się poprawną odpowiedzią, ale dzięki niemu obydwoje graczy wymieniło się własnymi spostrzeżeniami, które dotyczyły konkretnych kart. Nie ważne jest to, że 50% znaczeń wymienionych w trakcie zabawy przez graczy nie pasowała do zdjęcia, ale to, że oboje graczy w bardzo lekki sposób przekazało sobie możliwe znaczenia danych kart.

Pozdrawiam i życzę dobrej zabawy :)

Ostatnio zmieniony 23 sie 2009 03:22 przez manfred669, łącznie zmieniany 1 raz

Tytuł: Re: Ćwiczenie z kartami
PostZamieszczono: 22 sie 2009 18:30 
Administrator
Awatar użytkownika

Nie takie to łatwe, ale zabawa ciekawa. :D Może tu na forum też się tak pobawimy?

PostZamieszczono: 22 sie 2009 22:45 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Bardzo chętnie :)

Trzeba by tylko ustalić jak ma przebiegać rozgrywka na forum, bo gra jest zaprojektowana na gg lub kontakt bezpośredni.

Pozdrawiam

PostZamieszczono: 23 sie 2009 03:28 
Hurra, mogę prosić o interpretację!
Awatar użytkownika

Założyłam sobie konto z powodu tego właśnie wątku ;)

Dodam, że o ile dobrze pamietam, to nie określaliśmy na początku kategorii. To wychodziło gdzieś po drodze. Ale przydaje się, owszem.

Pamiętam, że przy wspomnianej piramidzie Cheopsa pierwszą moją kartą była 10 monet (na której jest stary mur, stary budynek, no i starzy ludzie, również brama), i jedną z pozostałych był Wisielec - mumifikacja zwłok to jakby uśpienie, zawieszenie, nie śmierć i definitywny koniec, a sama piramida to droga do nowego (wiecznego) życia po śmierci (owo odwrócenie życia o 180 stopni, spojrzenie na wszystko z nowej perspektywy).

Aha, a przy telefonie Świat był pierwszy ;) Pamiętam, że kojarzył się własnie z tym "światowym" kontaktem, a nawet z kabelkiem od słuchawki (ta szarfa....i pałeczki :) ).

Generalnie, trudno rzeczywiście odgadnąć konkretny przedmiot, ale opisać jego cechy można doskonale.

PostZamieszczono: 23 sie 2009 04:09 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Witamy na forum :)

Świat był pierwszy? Możliwe, to było szmat czasu temu :)

Pozdrawiam

PostZamieszczono: 23 sie 2009 04:19 
Hurra, mogę prosić o interpretację!
Awatar użytkownika

A przy żaglowcu pierwszą kartą była 2 monet. To pamiętam dlatego, że ciężko kombinowałeś ;) co to może być, a tym czasem na dwójce monet, w tle, są dwa praktycznie identyczne statki jak ten, o który pytałam.

PostZamieszczono: 23 sie 2009 12:58 
Administrator
Awatar użytkownika

Damy radę tu coś takiego zrobić. :)
Jedna osoba znajduje obrazek z obiektem, reszta chętnych do zabawy wyciąga trzy karty, podaje je tutaj i próbuje odpowiedzieć co to może być. Osoba od obrazka podpowiada, naprowadza i odrzuca sugestie które nie pasują. Spróbujemy, zobaczymy. :)
Myślę że da się robić to w grupie większej niż dwie osoby, bo karty potrafią przekazywać tę samą informację na wiele sposobów. Żeby było prościej, może osoba podająca obiekt niech od razu podaje jego kategorię?

PostZamieszczono: 23 sie 2009 16:13 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

W takim razie nie ma co czekać :)

Z racji, że to ja napisałem o tej grze to jako pierwszy stanę po tej nudniejszej stronie i wybiorę obrazek ;)

Kategoria - przedmiot wynaleziony pod koniec XX w.

Wszystkich chętnych proszę o wylosowanie trzech kart i podanie ich na forum wraz z własnymi propozycjami :)

Miłej zabawy i powodzenia :)

PostZamieszczono: 23 sie 2009 16:42 
Administrator
Awatar użytkownika

Dobra, losuję karty. :P

X Mieczy, VIII Mieczy, II Kielichów

O mamusiu... cóż to może być? I ciekawe na ile te karty oddają charakter tej rzeczy...

X Mieczy - możliwe że wynalazek nie był już w istotny sposób rozwijany i mniej więcej w takim samym charakterze przetrwał do dziś.
Hmmm... II Kielichów chyba sugeruje że to coś może być używane przez dwie osoby. Czy to ma coś wspólnego z kontaktami międzyludzkimi lub wymianą?
VIII Mieczy na razie nic mi nie mówi.
Uhm, ale strzelę... może to radio?
Albo żarówka. Na X Mieczy jest ciemność i poświata, VIII Mieczy kojarzy się trochę z tym co jest w żarówce - tzn. te takie pręciki i słupek na których jest żarnik... :lol: A kaduceusz z II Kielichów wisi między postaciami jak żyrandol...

PostZamieszczono: 23 sie 2009 17:11 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Cytuj:
X Mieczy - możliwe że wynalazek nie był już w istotny sposób rozwijany i mniej więcej w takim samym charakterze przetrwał do dziś.

Faktycznie, wynalazek jest stosunkowo nowy i w istoty dla przeciętnego Kowalskiego sposób niewiele się zmienił. Ta karta mówi również co nieco o wyglądzie tego konkretnego przedmiotu, który jest na zdjęciu. Określa też w całkiem ciekawy sposób do czego przedmiot jest używany.

Cytuj:
Hmmm... II Kielichów chyba sugeruje że to coś może być używane przez dwie osoby. Czy to ma coś wspólnego z kontaktami międzyludzkimi lub wymianą?

Ten przedmiot jest bardzo często używany przez dwie lub więcej osób. Często jest używany przy chwilach związanych z emocjami. Z wymianą też jest związanych choć może nie w bezpośredni sposób. Ta karta ma tutaj też inne znaczenia, ale nie mogę nic podpowiedzieć.

Cytuj:
VIII Mieczy kojarzy się trochę z tym co jest w żarówce - tzn. te takie pręciki i słupek na których jest żarnik

Przedmiot zawiera ten element.

Cytuj:
Na X Mieczy jest ciemność i poświata

To jest ściśle związane z przedmiotem.

Niestety to nie jest ani żarówka ani radio.

Może nie wszystkie karty mają tutaj sens, ale skojarzeniowo prowadzą cię w dobrą stronę :)

Życzę powodzenia następnym razem :)

PostZamieszczono: 23 sie 2009 18:17 
Administrator
Awatar użytkownika

Hmmm... :lol: Fajnie.

Może to jest telewizor? Telewizor też ma lampę, kineskop to prawie taka żarówka.
X Mieczy i ta poświata - obraz jest świecący, a jak się ogląda po ciemku to już w ogóle pasuje. Telewizor ma różne kanały, można sobie popstrykać - zmienianie kanałów jest dość mieczowe, bo gdy przełączasz poprzedni znika, "ucinasz" go na ten moment, wchodzisz na inną falę :P
VIII Mieczy może odzwierciedlać to że rzeczy dziejące się na ekranie najczęściej nie są prawdziwe, poza tym przekazuje się tu potok przeróżnych informacji.
No a II Kielichów, wiadomo: oglądać mogą dwie osoby lub więcej, czasami wspólne oglądanie może być randką, można oglądać film romantyczny, a nawet nagranie z uroczystości ślubu.

PostZamieszczono: 23 sie 2009 19:09 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Bliżej, ale to jeszcze nie to :P

Podpowiedzieć mogę tylko tyle, że ten przedmiot nie ma nic wspólnego z kanałami, stacjami itd itp. no i, że wiele kluczowych słów związanych z tym przedmiotem już padło.

PostZamieszczono: 23 sie 2009 19:49 
Administrator
Awatar użytkownika

Aaaa, w takim razie czyżby chodziło Ci o monitor od komputera lub cały komputer? :P

PostZamieszczono: 23 sie 2009 19:59 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Nie to nie jest komputer. Komputer jest starszy od tego przedmiotu.

Natomiast "wcześniejsza odsłona" tego przedmiotu jest starsza od komputera.

Żeby troszkę więcej podpowiedzieć to dodam, że tan przedmiot bardzo się lubi z komputerem. ;)

PostZamieszczono: 23 sie 2009 20:24 
Administrator
Awatar użytkownika

Jej, co to w takim razie może być? Przecież chyba nie telefon komórkowy, bo te przeszły wielką ewolucję... Ja nie taka stara jestem, a pamiętam szpan komórką która była wielkości cegły kinkierowej i miała wyświetlacz jak w kalkulatorze. :lol:

PostZamieszczono: 23 sie 2009 20:29 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Hehe też je pamiętam :) Eh czasy starego, dobrego wężyka :mrgreen:

Hmm ok teraz będzie duuuuża podpowiedź, bo z tych kart to chyba nic więcej nie wyciśniesz - telefony komórkowe też są obecnie wyposażone w ten przedmiot.

PostZamieszczono: 23 sie 2009 21:01 
Administrator
Awatar użytkownika

Aparat fotograficzny? :shock: Nieeee, one też bardzo się zmieniły. No chyba że potraktować cyfrówkę jako inny/nowy rodzaj aparatu.

PostZamieszczono: 23 sie 2009 21:06 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

No właśnie aparat cyfrowy, a konkretnie ten:

Obrazek

Ma lampę błyskową (żarówka), jego działanie jest ściśle związane ze światłem i cieniem, fotki pstrykamy. No i ten konkretny jest srebrny (kolor miecza) no i oczywiście jest elektroniczny (inteligencja, umysł - znów miecze). Jest wykorzystywany do uwieczniania ważnych emocjonalnie chwil, korzystając mogą z niego fotograf i modele.

Aparat cyfrowy jest młodszy od komputera, ale aparaty jako takie są od komputera o wiele starsze. :)

PostZamieszczono: 23 sie 2009 21:16 
Administrator
Awatar użytkownika

Super. :lol:

Mieczowy to on jest bardzo.
Fotografia to ZATRZYMANIE danej chwili - X Mieczy jest takim jakby zatrzymaniem czegoś, finałem, momentem kiedy w danym wycinku rzeczywistości już nie można niczego dodać ani ująć. Zobaczcie jaki ten facet przyszpilony do ziemi, wcale nie może się ruszyć. :) Jednocześnie scenka jest jakaś taka sztuczna...
Pani z VIII Mieczy też jest sztucznie zatrzymana. :lol:

PostZamieszczono: 23 sie 2009 21:21 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Sami widzicie, że karty świetnie przedstawiają cechy i właściwości przedmiotów :)

Pozdrawiam

PostZamieszczono: 23 sie 2009 21:31 
Administrator
Awatar użytkownika

Ok, to teraz ja podaję zagwozdkę. :)

Kategoria: jest to miejsce (budynek) gdzie każdy od czasu do czasu bywa.

PostZamieszczono: 23 sie 2009 21:47 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Hmmm... Wypadły mi II Pucharów, VIII Mieczy i Paź Denarów

II Pucharów - Na pewno w tym miejscu spotykają się ludzie i jest związane z emocjami. Te zakręcone wężyki pod głową lwa kojarzą mi się z apteką.

VIII Meczy - kobieta na karcie nie wie co się dookoła dzieje bo ma związane oczy, jest otoczona przez miecze. Idąc "aptecznym tropem" to może ma na sobie bandaże a otaczają ją skalpele. Hmm ta dezorientacja by pasowała bo przecież mało kto zna się na medycynie.

Paź Denarów - żywioł ziemi, fizyczność, materia... Trzyma w ręce denar - może za coś płaci? Nie wiem, na razie nic lepszego w związku z tą kartą nie przychodzi mi do głowy.

Stawiam na szpital lub aptekę :)

PostZamieszczono: 23 sie 2009 22:04 
Administrator
Awatar użytkownika

To nie apteka i nie szpital, ale karty pasują i dobrze oddają charakter miejsca.

Cytuj:
II Pucharów - Na pewno w tym miejscu spotykają się ludzie i jest związane z emocjami. Te zakręcone wężyki pod głową lwa kojarzą mi się z apteką.

Tak, to miejsce jest stworzone dla ludzi i ludzie tam się ze sobą stykają, ale nie koniecznie ma to coś wspólnego z emocjami, choć może - więcej nie powiem bo za szybko się wyda. ;) Akurat na zdjęciu owego miejsca są osoby, a nad nimi wisi logo (Kaduceusza ani lwa nie przypomina).

Cytuj:
Paź Denarów - żywioł ziemi, fizyczność, materia... Trzyma w ręce denar - może za coś płaci? Nie wiem, na razie nic lepszego w związku z tą kartą nie przychodzi mi do głowy.

Bliziutko, elementy Pazia Denarów są bardzo charakterystyczne dla tego miejsca. Pazie Denarów chyba chętnie tam pracują.

PostZamieszczono: 23 sie 2009 22:16 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Tak patrzę na II Pucharów i przyszło mi do głowy, że to może jest jakiś bar albo restauracja.

Hmm Paź Denarów jest niewykwalifikowany czyli to nie może być skomplikowana praca - barman, kelner? Do tego obrót pieniędzmi a bez wykształcenia to raczej pieniędzmi się obraca jedynie w kasie.

Może te miecze to jakiś parawan? Albo zmywak zawalony brudnymi sztućcami i załamana kobieta, która musi je umyć :lol:

PostZamieszczono: 23 sie 2009 23:22 
Administrator
Awatar użytkownika

Nie, nie jest to ani bar, ani restauracja. ;)

Praca owszem, nie wymaga wysokich kwalifikacji, chyba obejdzie się na maturze i przeszkoleniu. Wszystko tam jest na pewno schludne, ładnie uporządkowane i odbywa się według sztywnych zasad, gdzie szczegóły są bardzo ważne. Pracownicy wyglądają tak samo i chyba nie są jakoś specjalnie poważani przez ludzi korzystających z tego miejsca. Ba, właściwie to z reguły są niecharakterystyczni, takie tam trybiki w maszynce i to może dlatego nie wchodzi się z nimi w bliższy kontakt.

VIII Mieczy dotyczy bardziej charakteru miejsca i tego co tam się dzieje, niż wyglądu. Chociaż... no, jasne! VIII Mieczy śmiało może być jednym z bardzo ważnych elementów wiążących się z funkcjonowaniem tego miejsca. Dodam że jest to element statyczny, w kolorze takim jak ubranie tej pani z karty. :D

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1600 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 64  Następna