Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/www/vhosts/tarotnet.pl/httpdocs/forum2/includes/utf/utf_tools.php on line 1804 Karty odwrócone : TAROT W PRAKTYCE

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Karty odwrócone
PostZamieszczono: 02 sie 2009 15:06 
Każda karta niesie ze sobą jakieś przesłanie odróżniające ją od innych kart, ma jakąś określoną energię i sens.
W jaki sposób należy odczytywać przesłanie kart odwróconych? Energia takiej karty zostaje zablokowana? Cechy tej karty zostają osłabione, przejaskrawione?

Tytuł: Re: Karty odwrócone
PostZamieszczono: 03 sie 2009 12:21 
Administrator
Awatar użytkownika

Przepraszam że dopiero odpowiadam, miałam weekendowe zamieszanie, ale już nadrabiam zaległości. ;)

Karty odwrócone zawsze i bez względu na wszystko inne interpretujemy od ciemnej strony, tzn. ich sens jest wyraźnie negatywny.

Według niektórych szkół karty które i tak mają negatywny charakter, w pozycji odwróconej stają się pozytywne... według innych jeszcze bardziej negatywne. Gdzieś słyszałam że np. odwrócone Miecze "wypadają" i są dobre...
Nie chcę rozwodzić się nad tym kto ma rację, bo trudno będzie dojść do wniosków pozwalających ostatecznie to rozwiązać. Ot, co tarocista to technika. :)
Jeśli ktoś decyduje się na odwracanie kart, powinien z góry sam ze sobą ustalić jak będzie manifestowała się karta odwrócona, albo... poczekać aż przekona się w praktyce, a z czasem przekona się na pewno.

Sama kart nigdy nie odwracam, bo źle mi się z tym pracuje - analizując cały rozkład i tak wiem kiedy karta przekazuje swoje cienie. Są też rozkłady gdzie występują pozycje typu:
- co blokuje
- co przeszkadza
- czego nie robić
- problemy
- na co uważać
... i tak dalej.
We wszystkich tych przypadkach karta która się tu pojawi jest ciemną stroną, albo właśnie przejaskrawioną pozytywną.

Tytuł: Karty odwrócone
PostZamieszczono: 05 sty 2010 19:41 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Jak podchodzicie do kart odwróconych. Odwracać czy nie odwracać?
A jak juz to jak ją interpretować, ja to robie na wyczucie czasem tak czasem tak. /ale to chyba nie najlepsza droga /
wiec jak?
- czy karta odwrócona zmienia znaczene naprzeciwne? VI kiji to zwycięstwo a odwrócana to przegrana? a smierc to śmierc wiec odwrócona to życie? bzdura.

- czy też interpretacja jak na rysunku Xmieczy cos zabiło odwrócone sam sie zabił.

- czasem to znak że cos jest nie tak, ze miedzy klijenta a nas wkradło sie kłamstwo, albo klijent jest oszukiwany / z taką interpretacją taż sie spotkałam /

więc wróżki kochane jak?

gg 44818108
http://tarot24h.blogspot.com/

PostZamieszczono: 05 sty 2010 20:59 
Administrator
Awatar użytkownika

Ja kart nie odwracam, nie lubię. Gdy interpretuję pierwszym zmysłem jakiego używam jest wzrok, dopiero później na podstawie obrazu coś mi świta. Jeśli widzę kartę odwróconą blokuję się, nie mogę jej odczytać, męczę się, coś nie wychodzi. To tak jakby próbować czytać książkę do góry nogami. :lol:

Odwracanie nie jest w praktyce potrzebne - i tak wiadomo która karta oznacza rzeczy pozytywne. Większość rozkładów ma np. pozycje "co blokuje", "co przeszkadza", "problem" i tym podobne, a karta która tu się pojawi zawsze jest negatywna.

Cytuj:
- czy karta odwrócona zmienia znaczene naprzeciwne? VI kiji to zwycięstwo a odwrócana to przegrana? a smierc to śmierc wiec odwrócona to życie? bzdura.
czy też interpretacja jak na rysunku Xmieczy cos zabiło odwrócone sam sie zabił.

No właśnie nie. Karta odwrócona nie jest równoznaczna z przeciwieństwem pozytywnej. Tak jak ciemność fizycznie nie istnieje i jest tylko brakiem światła, tak odwrócona karta pokazuje blokadę/brak tego co karta oznaczałaby normalnie.
VI Buław nie będzie więc przegraną, a brakiem sukcesu lub trudnością w osiągnięciu czegoś.
Śmierć odwrócona oczywiście nie jest życiem, tylko niekorzystną transformacją, końcem bez żadnej nadziei.
Karty z zasady trudne w pozycji odwróconej nie stają się dobre, tylko są jeszcze mocniejsze.

Ciekawostka. Co do Mieczy, istnieją tradycje mówiące że Miecze odwrócone "wypadają", więc karty stają się pozytywne. Brzmi osobliwie, większość tego pomysłu nie stosuje. ;)

PostZamieszczono: 05 sty 2010 21:29 
Kinga pisze:
Tak jak ciemność fizycznie nie istnieje i jest tylko brakiem światła, tak odwrócona karta pokazuje blokadę/brak tego co karta oznaczałaby normalnie.

podoba mi się takie podejście do kart odwróconych, bo przy tej interpretacji nie zmienia się zasadnicze znaczenie danej karty

PostZamieszczono: 06 sty 2010 10:19 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

super dziekuje ;) czyli co robisz jak karta z reki wychodzi odwrócona. Przeciez każda karta jest ważna, wiec przekręcasz ją na prawidłową pozycje?

gg 44818108

PostZamieszczono: 06 sty 2010 15:02 
Stały Bywalec

Właśnie i co wtedy odwracamy kartę?
Bo jeżeli ją odwrócimy to tez jakby z założenia zmieniało się jej znaczenie

PostZamieszczono: 06 sty 2010 15:24 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Carmen wszystko zależy od tego "jak się umówimy z kartami" :)

Jeśli założymy, że wróżymy tylko z kart prostych to karty, które wypadną do góry nogami nie zmieniają znaczenia.
Jeśli karty, które wypadają Ci do odwrócone w jakiś sposób Cię spinają albo dezorientują to przed ich rozkładaniem poukładaj je.

Pozdrawiam :)

PostZamieszczono: 06 sty 2010 15:42 
Stały Bywalec

Czyli jeżeli umawiam się z kartami że wróżę w znaczeniu prostym i jeżeli coś ma "wyjść" źle to wyciągnę taką kartę która będzie ogólnie miała "złe " znaczenie. (Nie wiem czy zrozumiałeś co mam na myśli a ja nie wiem w sumie jak to opisać )

A te które są odwrócone to i tak czytamy jakby były w znaczeniu prostym?

PostZamieszczono: 06 sty 2010 16:29 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Dokładnie tak Carmen :)

Dla przykładu zamiast odwróconej VIII Buław może wypaść Wieża (to taki przejaskrawiony przykład, ale wiesz o co chodzi).

Tarot to bardzo logiczne narzędzie i odpowiada zgodnie z ustalonymi przez tarocistę zasadami.

Pozdrawiam :)

PostZamieszczono: 06 sty 2010 16:29 
Stały Bywalec

Super dzięki. Ostatnio właśnie zaczęlam stawiać proste karty i chyba przy tym zostanę:)

PostZamieszczono: 06 sty 2010 16:51 
Legenda TarotNet
Awatar użytkownika

Właśnie się upewniłam w przekonaniu, że jednak zostaję przy pozycjach kart prostych! Tak też kombinowałam, że jest ich aż 78, jeśli mi zechcą cos przekazać to jest ogromna gama różnych sposobów!
Ale mam pytanie! Wiem, że być może infantylne, ale co tam! W opisach kart są blaski i cienie, powinno sie je stosować przy znaczeniu kart prostych i odwróconych. A czy cienie karty mogą być też zastosowanie w przypadku jeśli dana karta jest na pozycji przeszkody w pozycji prostej? Czy wtedy to "proste znaczenie karty" (blaski) jest w przeszkodzie?

Oj chyba zagmatwałam... :|

PostZamieszczono: 06 sty 2010 16:53 
Stały Bywalec

Tarotka pisze:
Właśnie się upewniłam w przekonaniu, że jednak zostaję przy pozycjach kart prostych! Tak też kombinowałam, że jest ich aż 78, jeśli mi zechcą cos przekazać to jest ogromna gama różnych sposobów!
Ale mam pytanie! Wiem, że być może infantylne, ale co tam! W opisach kart są blaski i cienie, powinno sie je stosować przy znaczeniu kart prostych i odwróconych. A czy cienie karty mogą być też zastosowanie w przypadku jeśli dana karta jest na pozycji przeszkody w pozycji prostej? Czy wtedy to "proste znaczenie karty" (blaski) jest w przeszkodzie?

Oj chyba zagmatwałam... :|

Oj talk dobre pytanie czekam na odpowiedź i nie zagmatwałaś ja mam ten sam dylemat kiedy zastosować blaski a kiedy cienie? Czy to tez powinna nam powiedzieć intuicja?

PostZamieszczono: 06 sty 2010 16:57 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

dziekuje wam.... tez to znaczy że dobrze robie stosujac proste karty. :D :D :D

gg 44818108

PostZamieszczono: 06 sty 2010 17:43 
Administrator
Awatar użytkownika

Cytuj:
super dziekuje ;) czyli co robisz jak karta z reki wychodzi odwrócona. Przeciez każda karta jest ważna, wiec przekręcasz ją na prawidłową pozycje?

Proszę bardzo. :)
Manfred sugeruje coś innego, ale ja tam jestem zdania, że jeśli karta którą wyciągnę akurat okaże się odwrócona, nie pozostaje nic innego jak potraktować ją jako istotny sygnał i oczywiście interpretować jak odwróconą. Podobnie warto traktować karty które niechcący wypadają z talii - one zawsze mają coś do przekazania.

PostZamieszczono: 06 sty 2010 19:14 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

O ile odwrócone karty ignoruję jeśli wróżę z prostych to wypadające karty uważam za bardzo istotne.
Zauważyłem, że (przynajmniej w moim przypadku) takie wypadające z talii karty bardzo często później pojawiają się na ważnych pozycjach w rozkładzie.

Wam też się to zdarza?

PostZamieszczono: 07 sty 2010 12:26 
Jednak, mimo wszystko najłatwiej zastosować ową zasadę do kart, które już z natury mają pozytywny wydźwięk, bo tłumaczymy sobie zablokowaniem możliwości wyrażania tego, co karta sobą reprezentuje.
Trudniej jest np. z kartami mieczowymi. Dajmy na to Królową Mieczy, która może przedstawiać m in. wdowę, rozwódkę, urzędniczkę i osobę trzymającą nas na dystans. Co będzie, jeśli zaczniemy ją interpretować od strony negatywnej?

PostZamieszczono: 07 sty 2010 12:36 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

tak jak gdzies napisała kinga. Jesli coś złego ma sie stac pokaże to odpowiednia karta. Jeśli król ma być kobietą pokażą to karty obok. Jeśli królowa mieczy ma wydzwięk negatywny taż pokażą to karty sąsiednie. Odwrócona królowa m ma byc gorsza od królowej w normalnym ułożeniu? po co. Zostawmy ją taka jak jest, karty obok pokaza co zrobi, jaka bedzie?
tak to zrozumiałam.

gg 44818108

PostZamieszczono: 07 sty 2010 12:53 
Legenda TarotNet
Awatar użytkownika

Megi pisze:
Dajmy na to Królową Mieczy, która może przedstawiać m in. wdowę, rozwódkę, urzędniczkę i osobę trzymającą nas na dystans. Co będzie, jeśli zaczniemy ją interpretować od strony negatywnej?

Wydaje mi się, że bedzie to oznaczało, że własnie taka osoba blokuje nam sytuacje o którą pytamy karty... Czy o to Ci chodziło?

PostZamieszczono: 07 sty 2010 12:59 
Kinga pisze:
Sama kart nigdy nie odwracam, bo źle mi się z tym pracuje - analizując cały rozkład i tak wiem kiedy karta przekazuje swoje cienie. Są też rozkłady gdzie występują pozycje typu:
- co blokuje
- co przeszkadza
- czego nie robić
- problemy
- na co uważać
... i tak dalej.
We wszystkich tych przypadkach karta która się tu pojawi jest ciemną stroną, albo właśnie przejaskrawioną pozytywną.

Tu Kinga fajnie opisała praktyczne zastosowanie ciemnej strony katy. Wrócę jednak znów do rozważań kart dworskich.
W przypadku Królowej Kielichów może pasować tu np. nadmiar jej opiekuńczości lub blokadę w tej sferze.
Natomiast Królowa Mieczy?

ps. mamy dwa wątki o tym samym ;)

PostZamieszczono: 09 sty 2010 14:33 
Administrator
Awatar użytkownika

Faktycznie, zrobiły się dwa wątki. Już mamy jeden temat. :)

Odwrócone karty dworskie przeważnie mają te same cechy, tylko przejaskrawione.
Królowa Buław będzie nadętą narcyzką, agresywną i kłótliwą, może być puszczalska, pusta, złośliwa.
Królowa Kielichów będzie płaczliwą neurotyczką, kobietą żyjącą w świecie fantazji, nawiedzoną albo nadużywającą środków odurzających, niepewną siebie ofiarą losu.
Królowa Mieczy - totalną zimną babą, osobą całkowicie bezduszną i zasadniczą, głupią zołzą.
Królowa Monet za to materialistką, skąpiradłem, bezguściem, ponuraczką i despotką.

PostZamieszczono: 14 wrz 2012 18:35 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Odkopuje ;)
Stosuje karty odwrócone, ponieważ są bardzo pomocne w AW. Zauważyłem, że ludzie interpretują je w dwa sposoby: negatyw i odwrócone. Np: Cesarz
1. Brak władzy, utrata kontroli, niedola
2. Pycha, rozrzutność, nadużywanie władzy
Osobiście jestem za drugą opcją, pierwsza jest trochę absurdalna.
Tak czy inaczej k.o. przydają się do określenia ładunku (poz/neg) kart AW, bardzo, bardzo ułatwiają sprawę.

PS: Kinga, zupełnie zapomniałem o Tarocie Ograniczonym - odpiszę w ciągu kilku nast. dni.

PostZamieszczono: 15 wrz 2012 08:35 
Wszędzie mnie pełno!

Ja wróżę wyłącznie Kartami także odwróconymi.
Czuję, że stosując w rozkładzie tylko pozycje proste ( p.p ) - nie potrafiłbym wróżyć.
Każdy ma swój styl - schemat i intuicję - i sam określa jak Karty mają do Niego przemawiać.
Pozdrawiam wszystkich - to mój pierwszy post na Tym Forum !

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]