Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/www/vhosts/tarotnet.pl/httpdocs/forum2/includes/utf/utf_tools.php on line 1804 Wersje 'pocket', 'mini' - czyli czy rozmiar ma znaczenie. : TAROT W PRAKTYCE

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wersje 'pocket', 'mini' - czyli czy rozmiar ma znaczenie.
PostZamieszczono: 24 kwie 2011 13:36 
Hurra, mogę prosić o interpretację!
Awatar użytkownika

To może takie małe wprowadzenie... Około roku temu zapisałem się na forum w celu rozwijania swej tarotowej wiedzy. Rozpocząłem z talią Ridera-Waite'a. Niestety, myślę, że w tamtym czasie nie byłem jeszcze wystarczająco dojrzały aby dobrze korzystać z możliwości, jakie daje Tarot - chciałem po prostu zachłannie czerpać wiedzę o przyszłości... Stwierdziłem, że najlepiej będzie gdy na jakiś czas zarzucę to zajęcie, talię oddając w ręce koleżanki. Zupełnie zapomiałem o Tarocie, ale myślę, że również trochę dojrzałem. Wcześniej, Tarot zajmował miejsce pierwszorzędne w codziennym życiu, stał się nałogiem - była to czysta fascynacja. Całe szczęście, że zauważyłęm, że była zbyt silna i odłożyłem Tarota w odpowiednim momencie.
Gdy tydzień temu przez przypadek włączyłem pewną ezoteryczną stację telewizyjną, przypomniałem sobie o moim dawnym 'hobby'. Przez tydzień myślałem nad tym i zdziwiłem się, zauważając że teraaz inaczej patrzę na Tarota - bardziej go szanuję, że można go wykorzystywać do innych celów niż patrzenie w przyszłość.
Talia Ridera-Waite była dla mnie zbyt... standardowa i rzeczowa (wiem, że nie powinienem tak mówić, ale po prostu kierowanie się intuicją z tą talią było dość trudne przy jej skromnej szacie graficznej) Dlatego, zdecydowałem się zakupić Talię Crowley'a Thoth Tarot. Od początku mnie intrygowała i myślę, że całkiem bogate rysunki i symbole pozwolą na bardziej intuicyjne niż typowo "książkowe" spojrzenie na karty. Jestem świadom Baaardzo głębokiej jej symboliki, bo właśnie czytam "Tarot Thotha - klucz do zrozumienia"

Do rzeczy! Chciałem zamówić talię pocket, ze względu na wygodę i możliwość łatwiejszego spojrzenia na układ całościowo LECZ:
- Czy takie pomniejszanie nie jest przejawem braku szacunku dla tej talii?
- Czy obrazki (dla mnie baardzo wązne!) nie będą za małe?
- Nie wiem, jak to ująć, ale czy nie pomniejszy to...energetycznej wartości tej talii?

Może ktoś taką posiada? Będę wdzięczny za odpowiedź. :)

Tytuł: Re: Wersje 'pocket', 'mini' - czyli czy rozmiar ma znaczenie.
PostZamieszczono: 24 kwie 2011 20:45 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Wiesz, odnośnie do Tarota Thota- Tarot to nie tylko znaczenia kart. Wbij zdanie złożone po polsku do Google Translator i zobacz co z tego wyjdzie. To tak jakbyś przeczytał samouczek "Angielski w 4 tygodnie" i zabrał się z entuzjazmem za tłumaczenie książki o czarnych dziurach. Ta talia jest dla początkujących zwyczajnie za trudna. Chyba, że znasz się na bogatej symbolice kolorów, symboliśmie egipskim, europejskich ugrupowań hermetycznych czy alchemicznych :D Popełniasz błąd wybierając na początek taką talię. Weź pod uwagę, że możesz się zrazić problemami z interpretacją kart. Ale to tylko taka moja mała dygresja :D

Nad wartościami energetycznymi talii mini nigdy się nie zastanawiałem. To tak jak z książkami w normalnym i kieszonkowym wydaniu. Radziłbym Ci kupić sobie talię o standardowych rozmiarach, bo i tak zajmując się kartami będziesz musiał taką mieć. Dzięki większym kartom optycznie zauważysz więcej szczegółów w ikonografii ( chociaż korzystając z Thota na początku nauki i tak będzie Ci wszystko obojętne bo nie będziesz rozumiał połowy znaczenia karty :D )

Talie mini mają dla mnie wartość jedynie kolekcjonerską.

PostZamieszczono: 25 kwie 2011 15:34 
Awatar użytkownika

Zdaję sobie sprawę, że Tarot Thota nie jest zwykłą talią i jak wielkim jest 'zadaniem', ale lubię stawiać poprzeczkę wysoko. Wiem, że trzeba posiadać rozległą wiedzę, żeby zrozumieć tę talię, ale właśnie dlatego się na nią decyduję - chcę tę wiedzę posiąść. To tyle z offu.

Tak właściwie to już się zdecydowałem na 'dużą' wersję i ją właśnie zakupię, z tego właśnie powodu, który podałeś :) Szczegóły są bardzo ważne. Dzięki za odpowiedź. ;)

PostZamieszczono: 25 kwie 2011 17:13 
Administrator
Awatar użytkownika

Małą talię również Ci odradzam. :) Fakt faktem, jakoś tak ciężko jest pracować kiedy symbole i obrazki są zminiaturyzowane. Co innego gdy zna się talię na pamięć - choć też karty mini mogą być raczej używane do pracy w "podróży", niż w normalnych okolicznościach.
Odnośnie Tarota Thota też nie wiem czy aby na pewno dasz radę, bo jednak talia ta standardowa nie jest ani trochę (osobiście w ogóle nie lubię Crowleya, nie mój klimat i nie mój świat, ale to tak na marginesie).
Niemniej jeśli stwierdzisz później, że niezbyt sobie radzisz z tą jego wersją tarota, przecież dziury w niebie nie będzie, zawsze możesz kupić inną talię i tyle. :)

PostZamieszczono: 26 kwie 2011 18:19 
Awatar użytkownika

Hmm, czytam i czytam Klucz do Zrozumienia i się zacząłem zastanawiać, czy rzeczywiście ta talia to nie jest zbyt duże przedsięwzięcie. Ta ilość symboli wymaga rozległej wiedzy... Poza tym, tę talię należy interpretować inaczej niż tradycyjne Waite'owskie, co powoduje u mnie jakąś... nieśmiałość i niepewność, czy temu zadaniu sprostam.
Hmm, pomimo to wszystko, coś nie tak bardzo ciągnie do tej talii... jest tak piękna i niezwykła. Mógłbym ją kupić tylko ze względu na wartość artystyczną. Ta głębia obrazów niesamowicie mnie fascynuje. Mam dylemat. Może ktoś bardziej doświadczony mi pomoże? (nie zabijajcie za offtop :roll: )

PostZamieszczono: 27 kwie 2011 10:41 
Administrator
Awatar użytkownika

Całej talii nie widziałam, jednak domyślam się iż bankowo zawiera nie tylko tarotowe symbole i właściwe dla tarota energie, ale przede wszystkim odniesienia do magii chaosu opartej na crowleyowskiej filozofii. O ile nie znasz nauk które ten facet przekazywał, ani nie są one Ci w żaden sposób bliskie, to i korzystanie z jego talii będzie jak próba czytania książki napisanej w języku mandaryńskim. :ugeek:

PostZamieszczono: 27 kwie 2011 14:16 
Fan TarotNet
Awatar użytkownika

googler pisze:
Hmm, czytam i czytam Klucz do Zrozumienia i się zacząłem zastanawiać, czy rzeczywiście ta talia to nie jest zbyt duże przedsięwzięcie.

I powiem Ci że tu masz rację. Chociażby przez sam fakt twych wątpliwości teraz.

googler pisze:
Może ktoś bardziej doświadczony mi pomoże?

Tutaj trochę mnie rozśmieszyłeś teraz. Jeśli szukasz kogoś bardziej doświadczonego od Kingi no to wybacz... :roll: Może trafiłeś nie w to forum, nie w te rewiry :?: ...
Oczywiście, podczas mego krótkiego do tej pory pobytu na tym forum zdarzało mi się czytać komentarze (zaledwie kilku) osób, które wydają mi się, że posiadają już dużą wiedzę na temat Tarota. Ale tak moim zdaniem, uwierz mi. Nawet oni niewiele więcej powiedzieliby Ci na ten temat.

googler pisze:
Hmm, pomimo to wszystko, coś nie tak bardzo ciągnie do tej talii... jest tak piękna i niezwykła.

Nie ona jedyna. Obiektywnie na to patrząc, powtarzam - obiektywnie, to jest jeszcze wiele talii, które dosłownie przewyższają wartościami artystycznymi i samą symboliką karty Crowley'a. Czy widziałeś inne talie oprócz Rider-Waite'a i Crowley'a :?:

googler pisze:
Talia Ridera-Waite była dla mnie zbyt... standardowa i rzeczowa (wiem, że nie powinienem tak mówić, ale po prostu kierowanie się intuicją z tą talią było dość trudne przy jej skromnej szacie graficznej)

Na pewno nie powinieneś tak mówić. Skoro Rider-Waite sprawia Ci trudności to niby jak Ci łatwiej ma być z Crowley'em o bogatej symbolice :?:

googler pisze:
Mógłbym ją kupić tylko ze względu na wartość artystyczną.

W Twym/takim wypadku zgadzam się z tym.

Poza tym Kostia też dał Ci rozsądną odpowiedź. I nie sądzę, że nawet sam mistrz Tarota wiele więcej powiedziałby na ten temat. Reszta - to już wszystko zależy od Twej woli.

Pamiętam, w mym pierwszym roku tarotowania w któryś tam dzień wybrałem się do księgarni (była to księgarnia metafizyczna czy jakaś taka).
Szukałem takiej jakiejś fajnej talii, takiej jakiejś niezwykłej... która by do mnie najlepiej przemawiała. No i w tej księgarni tak stoję jak ten pień przed tymi gablotami z kartami. Gapię się i gapię na nie. Jak długo ? Nie wiem. Może to trwało już godzinę, może więcej. Wreszcie sprzedawca podchodzi do mnie (chyba już zniecierpliwiony) i pyta się czego konkretnie szukam. Jakiej talii ? No i zacząłem się pultać, próbuję powiedzieć mu, że takiej owakiej itp. Zrozumiał on w mig, że tak naprawdę to nie wiem czego chcę i się pyta: czy zaczynasz dopiero z Tarotem ? Odpowiadam mu że tak. On na to: sir, jeśli dopiero zaczynasz z kartami to na początek definitywnie radziłbym Rider-Waite. Tylko Rider-Waite.
Pamiętam, że nie podobało mi się to co wtedy powiedział sprzedawca. Przecież wtedy widziałem tam takie ładne talie jak King Arthur, Salvador Dali i jego surrealistyczne wizje i takie tam inne piękne rozmaite... I mówię do niego: ale przecież widzę tu takie ładne talie, więc dlaczego niemiałbym którejś z tych kupić ? On na to: sir, całkowicie rozumiem twą fascynację tym ale jeszcze raz mówię, jeśli jesteś początkującym to definitywnie rekomenduję Rider-Waite; a później jak już nabierzesz jakiegoś pojęcia o Tarocie to wtedy kupisz takie karty, które będą zgodne z twym upodobaniem.
No i posłuchałem się faceta.

Mam kilka ładnych talii w domu, łącznie z Casanova (no już te to jaja nie z tej ziemiObrazek sam autor tych kart za ten pomysł to powinien mieć już zapewniony byt materialny do końca swego życia) ale i tak do tej pory używam Rider-Waite. Powiem więcej, boję się nawet zaczynać z którąś z tych talii a to dlatego, że myślę, mogłoby to wprowadzić pewne zamieszanie, niejasności w mej głowie co do symboliki, nawet samego znaczenia karty i w ogóle interpretacji.

Ktoś kiedyś powiedział: "Dzisiejszy Tarot byłby nie do pomyślenia bez kart Rider-Waite".

A tą moją krótką historyjkę z księgarni dedykuję Ci Googler ;) :)
Pozdr.

Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli – źle, ale złe postępowanie dobrych ludzi, to zasługa religii
— Steven Weinberg

PostZamieszczono: 27 kwie 2011 16:58 
Awatar użytkownika

Hmm, daliście mi dużo do myślenia... Zastanowię się i napiszę za parę dni co postanowiłem. Dziękuję wszystkim, którzy się wypowiedzieli Bardzo serdecznie!

A, jeszcze jedno!
siedem pisze:
googler napisał(a):
Może ktoś bardziej doświadczony mi pomoże?

Tutaj trochę mnie rozśmieszyłeś teraz. Jeśli szukasz kogoś bardziej doświadczonego od Kingi no to wybacz... Może trafiłeś nie w to forum, nie w te rewiry ...

Chodziło mi o osobę bardziej doświadczoną ode mnie, nie od Kingi. Przepraszam, jeżeli tak to zrozumieliście. Nie podważam wiedzy Kingi, której rozległa wiedza mnieczasem przeraża... :D

Pozdrawiam!

PostZamieszczono: 27 kwie 2011 17:06 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Ja z Tarotem pracuję już długo, ale nadal ( i raczej na zawsze ) moją ukochaną talią będzie Rider- Waite. Sam się ostatnio przyłapałem na tym, ile nowych rzeczy i symboliki dostrzegam na kartach. Mam zwyczaj rozkładania kart przed sobą i oglądania ich. Skoro od razu chytasz się za Thotha to równie dobrze po matematyce w gimnazjum mógłbyś zacząć rozwiązywać całki.

Sam się przymierzam do Thotha, ale uważam, że jeszcze nie jestem gotowy na tą talię. Oglądam ją czasami w internecie ale dalej do mnie nie mówi. Byłem raz nawet w sklepie ezoterycznym z bardzo bogatą kolekcją kart i podobnie jak siedem, stałem i patrzyłem się na karty, ale Thoth pozostal dla mnie talią kartoników. Wiem, że pewnego dnia zobaczę te karty i do mnie przemówią, ale jak na razie mowimy innym językiem ;) W tym sklepie to wogóle prawie oczopląsu dostałem bo tyle ładnych talii tam było ( ale to już taki mały offtop jest ;) )

PostZamieszczono: 03 maja 2011 21:50 
Moderator
Awatar użytkownika

Pozwolę sobie na wtrącenie kilku słów.
Ja talię w wersji mini miałam na samym początku, kupiłam ją w sklepie ezoterycznym podczas jednego z wyjazdów, chciałam zacząć coś działać z Tarotem a na nic innego nie było mnie stać, dlatego ją kupiłam. Był to oczywiście Rider Waite. Już po kilku miesiącach poczułam niedosyt i kupiłam wersję standardową.
Co do pięknych talii to na dzień dzisiejszy uważam, że mam najpiękniejszą talię jaką widziałam (oczywiście według mojego osobistego gustu), mowa o talii Golden Tarot autorstwa Kat Black, która absolutnie odzwierciedla Ridera Waite`a w kontekście symboliki.

Cytuj:
Zdaję sobie sprawę, że Tarot Thota nie jest zwykłą talią i jak wielkim jest 'zadaniem', ale lubię stawiać poprzeczkę wysoko. Wiem, że trzeba posiadać rozległą wiedzę, żeby zrozumieć tę talię, ale właśnie dlatego się na nią decyduję - chcę tę wiedzę posiąść. To tyle z offu.

Rzecz jednak w tym, że kupienie talii nie spowoduje iż posiądziesz jakąś wiedzę heh ;) Z Crowleyem jest tak, że trzeba się trochę znać na tym wszystkim i obracać w temacie bardziej niż płynnie ;) Trzeba przede wszystkim perfekcyjnie znać Ridera Waite, w końcu nie zapominajmy, że Crowley też się na nim uczył.
Jeśli chcesz zdobywać wiedzę to proponuję Tobie przeczytać sobie na temat Crowleya w ogóle, później poczytać sobie trochę na temat hermetyzmu, alchemii, mistycyzmu wschodniego... i tak dalej..można by dużo gadać... Co do tego ostatniego jest to temat tak rozległy, że wiele wody musi upłynąć aby się w tym człowiek mógł choć trochę odnaleźć. Sama kolekcjonuję stare wydawnictwa na wyżej wymienione tematy, których teraz już chyba nawet nie da się dostać, jednak informacje w nich zawarte są tak niesamowite, że inną drogą nie było szans, żeby się do tego dokopać. Myślę, że to jest właśnie droga zdobywania wiedzy, nie kupienie talii ;) Przede wszystkim do tego potrzeba czasu, cierpliwości i czytania, czytania... Powoli, bez pośpiechu, należy też trochę pokory mieć do tych tematów, nie ma co się stawiać przed szereg bo to naprawdę trudne rzeczy. Wydaje Ci się, że chcesz mieć wysoko ustawioną poprzeczkę ale w momencie czytania sobie np. opisu światów mistycznych w buddyzmie zapomniał byś o poprzeczce i szybko wrócił do brutalnej rzeczywistości hehe która sygnalizuje, że tak na prawdę to nie wiele wiesz ;) Nie kieruję tych słów konkretnie do Ciebie tylko mówię tak ogólnie o podejściu do tematu.
Generalnie to zaobserwowałam, że bardzo wiele początkujących osób rzuca się na talię Crowleya, jest do podyktowane wartościami artystycznymi tej talii i samym faktem, że to "Crowley" ;) Jednak mam taką swoją prywatną refleksję na ten temat, że człowiek, który zaczyna od tak trudnych rzeczy uważając, że Waite jest brzydki lub płytki, jest to osoba, która nie czuje w pełni pokory przed Tarotem, jeśli chcemy się czegoś nauczyć to musimy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że już Rider Waite zawiera symbolikę o której początkujący często nie wie nic albo bardzo mało. W związku z tym musi się tego nauczyć a jak powszechnie wiadomo ucząc się zaczynamy wszystko od początku. Jeśli zaczniesz naukę jakiegoś tematu od środka to itak po czasie zdasz sobie sprawę z niedouczenia i wrócisz do powtórki podstaw. Jeśli uświadomimy sobie to na początku drogi to zaoszczędzimy sobie straty cennego czasu ;)

PostZamieszczono: 04 maja 2011 20:04 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Szacunek do talii musisz mieć taki, jaki masz do innych przedmiotów, które Ci służą. Nie myśl o talii jak o osobie, bo od tego krok do bałwochwalstwa. Talia to zbiór kartoników, fakt że niezwykłych, ale to (tylko i aż) urządzenie łączące nas z czymś co jest poza kartami. Dlatego też wymiar karty nie ma specjalnego znaczenia, sam papier nie ma wartości energetycznej. Gdyby tak było i jakoś się to miało przekładać na celność wróżb, to wszyscy używaliby kart o wymiarach dwa metry na metr. Talia musi być czytelna (dlatego Tarot ma rozmiary nieco większe od kart standardowych) a jednocześnie musi być łatwa w operowaniu (dlatego karty nie mogą być za duże). Wersje mini zachowują tę samą symbolikę co ich większe odpowiedniki, działają więc tak samo, przydatne są w podróży i w sytuacji, gdy chcemy rozkładać na małej powierzchni.
Jeśli zaś chodzi o Waite'a, to zapewniam Cię, że bogactwo jego wielopoziomowej symboliki jest ogromne. Szata graficzna jest rzeczą drugorzędną. Nie daj się zwieść takiemu wrażeniu. To tylko złudzenie, że kiedy patrzysz na kartę, to wydaje Ci się ona "standardowa i rzeczowa" czyli łatwa i zwykła. Przeczytaj np. moje dwa posty o symbolice 5 Pentakli (a to dopiero początek opisu, nie napisałem tam jeszcze najważniejszych rzeczy). Innymi słowy, to że karty Waite'a szybko się z czymś kojarzą - to dobrze, ale to nie znaczy, że są proste. Bo ludzie zazwyczaj znają tylko znaczenia kart, ale nie interesują się ich symboliką, czyli tym, co na kartach jest namalowane. Nie wyjaśnią Ci np. dlaczego na Trójce Buław postać ma dziwną kratkę na plecach, dlaczego Paź Mieczy ma jaskrawoczerwone buty, dlaczego na Dziesiątce Mieczy postać ma wysunięte dwa palce (a te akurat szczegóły mają duże znaczenie dla rozumienia tych kart). Więc ktoś, kto mówi, że talia Waite'a jest prosta, to zazwyczaj nie wie, o czym mówi. Mam nadzieję, że tak jak pozostali w tym wątku zachęciłem Cię do nierezygnowania z Waite'a :)

PostZamieszczono: 18 maja 2011 21:28 
Pogromca Wszelkich Tematów

Dla mnie talia RW jest idealna do wróżenia. Potrafi "pokazać" wszystko, nawet dziurę w rurze (odwrócona 8 Mieczy) :). Talie z dużą ilością szczegółów są bardzo rozpraszające.
Mariolko, podzielam Twoje zdanie na temat Golden Tarot. Tak samo piękna jest druga talia Kat Black http://www.aeclectic.net/tarot/cards/touchstone/

PostZamieszczono: 21 maja 2011 22:51 
Awatar użytkownika

Kinga pisze:
Całej talii nie widziałam, jednak domyślam się iż bankowo zawiera nie tylko tarotowe symbole i właściwe dla tarota energie, ale przede wszystkim odniesienia do magii chaosu opartej na crowleyowskiej filozofii. O ile nie znasz nauk które ten facet przekazywał, ani nie są one Ci w żaden sposób bliskie, to i korzystanie z jego talii będzie jak próba czytania książki napisanej w języku mandaryńskim. :ugeek:

Obecnie sam pracuje z Toth Tarot,i bardzo do mnie przemawia,symbole wydaja mi sie przejrzyste,choc na poczatku trudno bylo,najbardziej podoba mi sie karta Slonca,duzo w niej optymizmu

Azkan

Tytuł: Re: Wersje 'pocket', 'mini' - czyli czy rozmiar ma znaczenie
PostZamieszczono: 10 kwie 2012 05:31 
Fan TarotNet
Awatar użytkownika

Gośka pisze:
Dla mnie talia RW jest idealna do wróżenia. Potrafi "pokazać" wszystko, nawet dziurę w rurze (odwrócona 8 Mieczy) :).

Hej Gosia, a mogłabyś zrobić upload tej karty i jednocześnie zakreślić (flamastrem albo tam czymś) tą dziurę w rurze :?: Wcześniej już miałem spytać się Ciebie o to ale tak jakoś zleciało i wiesz...

Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli – źle, ale złe postępowanie dobrych ludzi, to zasługa religii
— Steven Weinberg

PostZamieszczono: 20 maja 2012 18:11 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Odnosnie Crowleya, to talia kart, ktora najlepiej czuje, jest mi najbardziej bliska. Nie mam pojecia, dlaczego, ale od pierwszego wziecia do rak, totalne odczucie, ze to "moje" karty.

PostZamieszczono: 12 cze 2012 14:52 
Fan TarotNet
Awatar użytkownika

%) %) %) %) %) nom im dłuzszy tym lepszy :DD :DD :DD :DD :DD :DD

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]