Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/www/vhosts/tarotnet.pl/httpdocs/forum2/includes/utf/utf_tools.php on line 1804 2 Buław : MAŁE ARKANA

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: 2 Buław
PostZamieszczono: 10 sie 2009 09:22 
Obrazek
Durer

2 Buław
poczucie, że masz cały świat u swoich stóp,
siła wewnętrzna,
umiejętność łączenia przeciwieństw,
akceptowanie siebie ze swoimi pozytywami i negatywami,
spojrzenie w przeszłość,
wybór między staniem w miejscu, a ruchem do przodu.

Mod:Dodałam zdjęcie karty

Tytuł: Re: Buławy, Kielichy, Miecze, Denary - podstawowe cechy żywiołów
PostZamieszczono: 21 paź 2009 12:34 
Administrator
Awatar użytkownika

sunsa pisze:
Swietnie to ujelaś , pierwszy raz usmialam sie przy tej karcie, gdzie zawsze mam problem ja poczuc, ogarnia mie jakas nostalgia i tylko przy tym uczuci tkwie - patrząc na 2 buław :)
Teraz popatrze troche inaczej - on lezy......itd czyli tumiwisizm :)

Negatywna twarz II Buław jak najbardziej bywa typowym tumiwisizmem. :) Człowiek najchętniej przeleżałby na kanapie, unika jakiegokolwiek wysiłku - jest leniem patentowanym, który nie wykorzystuje swoich możliwości bo mu się nie chce, albo nawet wcale żadnych nie widzi.

Pozytywną natomiast bardo fajnie ujęto w talii Osho Zen Tarot:

Obrazek
MOŻLIWOŚCI
"Orzeł, lecąc po niebie swobodnie, naturalnie i bez wysiłku, dostrzega wszystkie Możliwości znajdujące się pod nim. To jego królestwo, a on jest potężny i pewny siebie. Karta wskazuje, że znalazłeś się w sytuacji, gdy otwiera się przed tobą świat Możliwości. Ponieważ doświadczasz teraz pozytywnych uczuć w stosunku do siebie i stałeś się bardziej samodzielny, łatwo przychodzi ci praca z innymi. Jesteś odprężony, nie spięty, możesz więc rozpoznać wszelkie możliwości wtedy, kiedy się one przed tobą ukazują, czasem nawet, zanim inni zdążą je dostrzec. Ponieważ jesteś w harmonii ze swą naturą, rozumiesz, że egzystencja dostarcza ci wszystkiego, czego potrzebujesz. Ciesz się tym lotem! Podziwiaj cudowne krajobrazy rozciągające się przed tobą."

Tytuł: Re: 2 Buław
PostZamieszczono: 19 lis 2009 10:32 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Karta zaleca zatrzymanie się i postawę bierną, czerpanie z przeszłości, równocześnie przygotowywanie się do nowych działań po zebraniu sił; zaduma i kontemplacja przed podjęciem działań

PostZamieszczono: 07 lut 2011 12:35 
Hurra, mogę prosić o interpretację!

2 podobnie jak as odnosi się do działań i aktywności, ale w tym przypadku rozpoczynanej w parze. Oznacza także wewnętrzne wahanie, dokonanie jakiegoś wyboru, albo to albo tamto.... karta oznacza patrzenie w przeszłość. Zaglądanie w swój świat wewnętrzny, w swoje uczucia.

PostZamieszczono: 12 mar 2011 20:09 
Hurra, mogę prosić o interpretację!
Awatar użytkownika

-współpraca,
-partnerstwo,
-dwie prace, dwa kierunki studiów,
-silne poczucie własnej wartości,
-sukces osiągnięty,
-dokonywanie wyborów,
-nowe widoki i perspektywy.

Tytuł: II Buław
PostZamieszczono: 25 paź 2011 14:52 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Zastanowiło mnie,a nawet zirytowało i ogłupiło, dlaczego II Buław jest skrajnie inaczej interpretowana w różnych książkach. Np.H.Banzhaf opisuje ją całkiem negatywnie, jako brak zaangażowania, apatię, letarg oraz w relacjach partnerskich słabnącą siłę przyciągania i obojętne życie obok siebie. Natomiast w innych publikacjach czytamy, że słowo kluczowe to "Partnerstwo" w sensie pozytywnym. Oznacza dobrze prosperujący, pełen sukcesów związek a tylko w odwróconym znaczeniu spór w ustabilizowanym związku czy rozbieżność osobowości. Bądź tu mądry i pisz wiersze :))) czyli odczytuj śpiewająco tą kartę ;D

[color=#400080]"Żaden system wróżebny nie jest wyrocznią - choć nie jest powiedziane, ze być nią nie może - wiadomo tylko, że od Ciebie zależy czy będziesz grał w życiu rolę błazna czy króla"[/color]

PostZamieszczono: 25 paź 2011 15:52 
Administrator
Awatar użytkownika

Ale czy słowo "partnerstwo" oznacza związek miłosny, zaangażowanie? :)
Nie. Z definicji SJP "partnerstwo" to po prostu równie traktowanie siebie nawzajem.

No i z II Buław na pewno nie jest tak, że jedna ze stron sama coś robi. Jeśli zaistnieje brak zaangażowania i obojętność, to w obie strony z takim samym natężeniem. Myślę, że dlatego też karta ta wcale nie jest dla związków osobistych dobra - każdy daje tyle ile otrzymuje, i ani grama więcej. Zero ulg, gratisów, rozwoju, dobrej woli.
Ona pozmywała naczynia, on sprzątnął swoje skarpetki z pod łóżka, ale już pozamiatać nie zamierza, bo to nie jego działka.
On gotuje obiad, ona robi kolację. On wyprowadza psa w dni parzyste, ona w nieparzyste. Układ funkcjonuje niczym precyzyjny mechanizm, ale tylko do czasu aż ktoś wsadzi kijek w szprychy...
Ona nie mam czasu wykonać czegoś co do niej należy, więc facet odpuszcza także swoje obowiązki (lub odwrotnie: on czegoś nie robi, więc i ona się "nie wysila").

Dla związku zdrowiej, gdy w takich okolicznościach ktoś kogoś wyręczy, da z siebie więcej i nie ogląda się ile dostanie w zamian. Z II Buław tak się nie dzieje, bo albo jest idealna równowaga, albo zaczynają się pretensje.

II Buław może świetnie działać tam gdzie każdy ma swoje miejsce i zakres odpowiedzialności, czyli na przykład w pracy - w sferze osobistej już nie jest ok.

PostZamieszczono: 25 paź 2011 18:01 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Oj, chyba w kwestii pracy też nie pokazuje pozytywów :) Raczej dwojakość (?) Oczywiście że partnerstwo to nie tylko związek emocj.dwojga osób, tylko co z partnerstwem na płaszczyźnie zawodowej (?) Raz czytam odnośnie pracy, że to utkwienie w martwym punkcie, brak pasji oraz zainteresowania obowiązkami. Zaś inny autor pisze, że zetknięcie się dwóch umysłów zasili przedsięwzięcie i poprowadzi je do sukcesu. Tak jak bym czytała o dwóch różnych kartach :))

[color=#400080]"Żaden system wróżebny nie jest wyrocznią - choć nie jest powiedziane, ze być nią nie może - wiadomo tylko, że od Ciebie zależy czy będziesz grał w życiu rolę błazna czy króla"[/color]

PostZamieszczono: 25 paź 2011 18:49 
Fan TarotNet
Awatar użytkownika

To ja jeszcze dorzucę od siebie pytanie :)
"Sprawy które warto kontynuować. Dobry kierunek"
Wyszło mi pod tym odwrócone II Kije. Czytałem interpretacje co do tego z różnych książek i jakoś nie bardzo łapię w tym sens. Próbowałem też od siebie coś dodać (tak jak ja to czuję) i też nic bardziej sensownego nie przychodzi mi do głowy.

Hm... a może to chodzi o to, żeby być bardziej cierpliwym w swych oczekiwaniach ? Z tego co wiem II Kije mogą mówić też o cierpliwości. A że odwrócone - znaczą większe wyzwanie pytającemu, cięższą lekcję do przerobienia. Ale dalej nie jestem pewien.

Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli – źle, ale złe postępowanie dobrych ludzi, to zasługa religii
— Steven Weinberg

PostZamieszczono: 25 paź 2011 20:11 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Sama II Buław to jakby "cięższa lekcja" do przerobienia :D Radzi nie podejmować żadnych zobowiązań, nie wychylać się, nie ustalać... Im dłużej się jej przyglądam i czytam różne dywagacje to nasuwa mi się rada-aforyzm "Jutro będzie futro a dziś tylko miś" ;)

PostZamieszczono: 26 paź 2011 07:49 
Pogromca Wszelkich Tematów

siedem pisze:
Wyszło mi pod tym odwrócone II Kije

W tym kontekście odwrócona 2 Buław może oznaczać coś w rodzaju zaprzestania działania w parze. Jeśli w jakimś sensie byłeś związany z inną osobą (mogły to być, np: współpraca, związek, ale taki bardziej na odległość, wspieranie kogoś, czy jeszcze coś innego ), a teraz "działasz" sam, to jest to dobry kierunek.
Analogicznie może to być również zaprzestanie czekania na kogoś.
Moim zdaniem :)

PostZamieszczono: 26 paź 2011 10:33 
Administrator
Awatar użytkownika

Dejaniro, w kwestii pracy chyba zależy, na czym praca polega, oraz czyich relacji dotyczy karta. Jeśli chodziłoby o relacje dwójki pracowników, którzy razem robią coś co wymaga dobrej synchronizacji działań, II Buław jest dobra, bo pokazuje zgrany duet.

Dejanira pisze:
Raz czytam odnośnie pracy, że to utkwienie w martwym punkcie, brak pasji oraz zainteresowania obowiązkami. Zaś inny autor pisze, że zetknięcie się dwóch umysłów zasili przedsięwzięcie i poprowadzi je do sukcesu. Tak jak bym czytała o dwóch różnych kartach.

Standard. ;) Autorzy rzadko wyjaśniają co dokładnie rozumieją przez dane hasło czy stwierdzenie. Tu oba zdania są poprawne. Pierwsze ma sens w sytuacji, gdy człowiek pracuje sam - będzie mu brakowało dodatkowej energii, zasilania.

Spójrz na to w ten sposób. Każda z dwójek jest jak bateria - zwłaszcza II Buław.

Obrazek

Bateria charakteryzuje się czym? Ma dwa bieguny, plus [+] i minus [-]. Po to aby uzyskać prąd (energię) i zasilić np. żarówkę, trzeba jednocześnie podłączyć ją do dodatniego i ujemnego (czy jako to się tam zwie).
Jeśli użyjemy tylko jednego bieguna, nic się nie wydarzy. Jeśli zrobimy "układ zamknięty" łącząc drucikiem [+] i [-], bez żarówki, też nic się nie wydarzy (no, po dłuższej chwili bateria chyba może się sfajczyć i zepsuć, ale nie wiem :) ).
I to jest właśnie II Buław - nieproduktywny "układ zamknięty", który może prowadzić do przepalenia się, rozładowania.
Z drugiej strony, sama bateria w zasadzie pozostaje bezużyteczna, dopóki jej do czegoś nie podłączymy.

Po to, aby z tą wspólną energią zadziało się coś pożytecznego, trzeba ją "skanalizować", dzięki czemu zaczynie się III Buław i droga do sukcesu (żarówka się zapali):

Przytoczone przez Ciebie stwierdzenie brzmi: autor pisze, że zetknięcie się dwóch umysłów zasili przedsięwzięcie i poprowadzi je do sukcesu.

Pasuje? :) Myślę że tak.

PostZamieszczono: 26 paź 2011 15:17 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Pięknie dziękuję za ciekawe objaśnienie oraz naprowadzenie na właściwe tory interpretowania tej karty :D Otóż to! Tak przyglądałam się tym stojącym w pionie bez ruchu Pałkom, Kijom, Różdżkom... i ciągle coś mi nie współgrało. A tu jest pełno niuansów :mrgreen:

PostZamieszczono: 26 paź 2011 20:25 
Fan TarotNet
Awatar użytkownika

Dejanira pisze:
"Jutro będzie futro a dziś tylko miś" ;)

Tej drugiej części powiedzenia nigdy przedtem nie słyszałem hehe.

Gośka pisze:
siedem pisze:

W tym kontekście odwrócona 2 Buław może oznaczać coś w rodzaju zaprzestania działania w parze. Jeśli w jakimś sensie byłeś związany z inną osobą (mogły to być, np: współpraca, związek, ale taki bardziej na odległość, wspieranie kogoś, czy jeszcze coś innego ), a teraz "działasz" sam, to jest to dobry kierunek.

To ma sens, wiesz. Znając siebie to mogę powiedzieć, że to ma sens w tym moim wypadku.
Dziękuję :)

Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli – źle, ale złe postępowanie dobrych ludzi, to zasługa religii
— Steven Weinberg

PostZamieszczono: 26 paź 2011 21:35 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

siedem pisze:
Dejanira pisze:
"Jutro będzie futro a dziś tylko miś" ;)

Tej drugiej części powiedzenia nigdy przedtem nie słyszałem hehe.

Gośka pisze:
siedem pisze:

To ma sens, wiesz. Znając siebie to mogę powiedzieć, że to ma sens w tym moim wypadku.
Dziękuję :)

Siedem, przytoczyłam ten cytat, ponieważ II Buław mówi, aby nie podejmować nagle żadnych zobowiązań i podsumowuje -"jutro też jest dzień" :) Natomiast dla II Pucharów zastosowałabym ciut inne powiedzonko -"Do jutra, bez stanika i futra" :lol:

PostZamieszczono: 30 paź 2011 01:24 
Fan TarotNet
Awatar użytkownika

Dejanira pisze:
Natomiast dla II Pucharów zastosowałabym ciut inne powiedzonko -"Do jutra, bez stanika i futra" :lol:

Znasz jeszcze jakieś takie powiedzonka to powrzucaj je odpowiednio pod karty :lol:

— Steven Weinberg

PostZamieszczono: 30 paź 2011 18:42 
Spotkalam sie w niem. literaturze z twierdzeniem, ze interpretacja 2 bulaw zalezy od graficznego przedstawienia tychze.
''Oba bieguny karty 2 bulaw wzbogacaja sie i wzmacniaja sie wzajemnie, jest to zobrazowane tym, ze bulawy przedstawione sa w postaci krzyza (krzyzuja sie ze soba). W niektorach taliach ( na przyklad w legendarnej talii Rider Waite) bulawy stoja lub leza obok siebie, co wskazuja na slabsza energie ( nie maja kontaktu ze soba)''*

*tlumacznie wlasne fragmentu ksiazki: ''Das Visconti Tarot'' - Susanne Zitzl.

PostZamieszczono: 31 paź 2011 22:30 
Administrator
Awatar użytkownika

Nie wiem czy to ma sens, że interpretacja (energia) karty zależy od przedstawienia graficznego. I tak, i nie. Twórca talii interpretuje daną kartę na swój sposób, a odbiorca dostaje tę jego interpretację w postaci grafiki, która niesie ze sobą dany przekaz.
Tyle że pierwotne założenia Tarota nie powinny być zmieniane, ani pod względem struktury, ani pod względem energii - jeśli autor mocno odchodzi od tych pierwotnych założeń, produkuje coś co przestaje być pełnoprawnym Tarotem.

Ja to widzę w ten sposób: poszczególne karty (wraz ze swoją energią, symbolami, powiązaniami i wszystkim) są jak litery w alfabecie. Literki oczywiście można graficznie zapisywać w bardzo zróżnicowanych stylach, ale nie można tak przekombinować z czcionką, żeby T, K, B - nie ważne - w ogóle zaczęło być inną literą niż jest.
Jeśli autor czcionki zrobiłby takie cudo, bez względu na to jak by ono fajnie wyglądało, w praktyce będzie bezużyteczne - ciężko będzie tym czymś pisać, a odbiorca będzie miał kłopot z odczytaniem. Identycznie rzecz ma się z taliami Tarota. Bardzo wiele z nich przypomina właśnie takie "pojechane" czcionki, których nijak nie idzie odszyfrować, bo zbyt mocno odbiegają od tradycyjnej/podstawowej linii przekazu i narzucają zupełnie różne skojarzenia. Jedne są bliskie tradycji, inne zupełnie od niej odległe.

II Buław, gdzie buławy są skrzyżowane, rzeczywiście ma inny wydźwięk niż ta sama karta, gdzie buławy stoją obok siebie. Skrzyżowane kojarzą się z konfrontacją i jest to energia męska. Można powiedzieć, że w takim przypadku autor chciał bardziej zaakcentować męski buławowy żywioł ognia, niż energię wynikającą z tego że mamy do czynienia z dwójką i żywiołem przeciwstawnym. W pewnym sensie jest to nieporozumienie, ponieważ trzymając się sedna II Buław, wypada pokazać obraz równowagi tych dwóch pierwiastków.
Z tego co widzę, taki kierunek interpretacji nie zdarza się często: http://www.masquedman.com/tarotbible/zw2.html
Mamy tu sporo różnych II Buław, tych gdzie buławy są skrzyżowane jest niewiele. :) Niektóre być może wynikają akurat z ogólnej energii/klimatu talii.

PostZamieszczono: 11 lis 2011 00:02 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

2 buławy - korzystna transakcja, uczciwy wspólnik. Silna wola, odwaga i inicjatywa.
Pożądanie, poszukiwanie, ciekawość, miłość. Czego oczy nie widzą, to zobaczy serce...

Odwrócona - problemy ze sprzedażą i kupnem, nieugięta determinacja, brak skuteczności.

Obrazek

PostZamieszczono: 03 mar 2012 15:35 
Rozglądam się

witam!-pierwszy raz na forum.W książce Heleny Starowieyskiej 2 kije jest to karta dyskusji i niezgody.Symbolizuje brak zaufania do ludzi a także choroby i cierpienia moralne,psychiczne i fizyczne.Pokazuje uraze,zazdrość i obmowe-nigdy nie interpretowałam jej pozytywnie-dlatego jestem zaskoczona interpretacja w powyższych postach-czy ktoś interpretuje 2kije podobnie jak ja?

PostZamieszczono: 03 mar 2012 15:52 
W zaleznosci od pytania do kart, rowniez i w taki sposob jak opisujesz, mozna ta 2 bulaw zinterpretowac.
np. niezgoda w sensie 2 sil ogniowych przeciwdzialajacych sobie, konkurencja (bulawy-ogien)

Ale generalnie zadna karta nie jest negatywna , bo dlaczego mialaby byc? Zalezy, czego potrzebujemy w danej sytuacji, konkurencja i walka czasem sie sie przydaje, a czasem tylko szkodzi..

karta 2 bulaw, to tylko polaczenie zywiolu ognia z liczba 2. Samo w sobie nie jest to pozytywne ani negatywne..nie wartosciujmy ,bo to nie talia gdzie sa dobre i zle karty.

Uwazam jednak, ze liczba 2 (pasywna) oslabia 'arogancka' sile zywiolu ognia i czyni ja niezdecydowna, w ktora strone zmierzac, sytuacje ta przedstwia karta 2 bulaw w talii Ridera Waita, ktora ja opisalabym cytatem ,,Wybierala sie söjka za morze, ale wybrac sie nie moze...''

PostZamieszczono: 03 mar 2012 22:51 
Rozglądam się

Dzięki Rani:):)

"Tarot nigdy się nie myli - mylna może być jedynie interpretacja" - Helena Starowieyska

PostZamieszczono: 25 sie 2012 19:58 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

dla mnie 2 buław okazuje się bardzo złą kartą ( partner podejmuje decyzje i nie wie co wybrać) dla mnie 2 buław jest podejmowaniem decyzji dla jednej strony a dla drugiej strony w tym czasie czasem wielkiej niepewności która zabija bardzo trudna karta dla obu stron

PostZamieszczono: 15 maja 2013 00:03 
Administrator
Awatar użytkownika

Acri już jakiś czas temu wspomniała znaczeniu II Buław jako decyzji. Odświeżam wątek, bo właśnie ostatnio podczas pracy nad rozkładem urodziło mi się w głowie coś nowego.

II Buław głównie oznacza czas na dokonanie wyboru. Oto jest pewna możliwość, ale haczyk tkwi w tym, że przy II Buław akurat nie da się uzyskać czy robić dwóch rzeczy naraz. Nie, bo zawsze coś będzie kosztem czegoś innego i tu właśnie spotykamy pierwszy problem.
Drugi problem jest taki, że czas na akcję (realizowanie możliwości jaką mamy tu i teraz) nie trwa wiecznie. Jeśli się nie zadziała, wtedy energia zmarnuje się... Ta II Buław będzie rozładowaną baterią i stąd w interpretacjach impas – bo faktycznie czas minął, oto potencjał energetyczny jest rozładowany, zostało czekać (nie wiadomo jak długo!) na nową okazję.

W pozytywach II Buław oznacza zatem możliwość podaną wręcz na tacy. Oczywiście musimy szybko tę możliwość łapać, oferta jest last minute i zaraz może jej nie będzie. Istnieje presja czasu, a wybór naprawdę jest żaden, bo "w tę albo we w tę" to jednak nie taki znowu wybór... :DD
Zasadniczo przy okazjach II Buław wcale nie wiemy (i nie mamy prawa wiedzieć), czy dobrze na czymś wyjdziemy - wszystko zależy od intuicji. Rozum wysiada, a wrogiem jest czas którego nie ma zbyt wiele - decyzja musi zapaść szybko, nie ma kiedy analizować konsekwencji czy dokonywać porównań. Może dlatego w tym pozytywnym wydaniu w II Buław trudno jest zobaczyć jako określone wydarzenie - to dzieje się szybko, potem dostrzegamy bardziej efekty, które nie są samą II Buław, tylko czymś tam innym.

A teraz ciemna strona mocy...
Najgłębsza zawiecha. Negatywna II Buław ma miejsce wtedy, gdy pomylimy przeszłe możliwości, z tym co naprawdę mamy tutaj aktualnie. Przez to właśnie stoimy w miejscu, jakaś sprawa nie realizuje się zgodnie z oczekiwaniami. W życiu to może być na przykład sytuacja, kiedy jesteśmy pewni, że kolega w czymś pomoże - mówimy, "ooo, on zawsze był świetny kumpel i można na niego liczyć". Kolega tu i teraz akurat ma nas gdzieś, na spotkania nie przychodzi, oszukuje i zwodzi, a my i tak z uporem maniaka uważamy, że on jest człowiekiem prawym...

Drugi przykład, może jeszcze bardziej jaskrawy: czekamy na działanie ze strony faceta, z którym wcześniej flirtowaliśmy. Robimy sobie nadzieje dlatego, że ON WCZEŚNIEJ był super miły, sprawiał wrażenie otwartego na bliższą relację, oczarował nas i w ogóle miód. Teraz jakoś od miesiąca nic, cisza, unika kontaktu, jest coś nie tak... W sumie TO świadczy dobitnie o braku zainteresowania, czyż nie? Ale jednak czekamy, bo wcześniej przecież było tak miło, więc na pewno wszystko jest OK, tylko on potrzebuje czasu...
To właśnie II Buław w najbardziej widocznym, męczącym, długotrwałym (i rozczarowującym) wydaniu.

W skrócie mówiąc, pozytywna II Buław dzieje się szybko, energia gładko się realizuje przechodząc sprawnie w coś innego. Negatywna II Buław przeciwnie: wlecze się, przeciąga, grozi myleniem przeszłości z teraźniejszością i przez to utknięciem w jakimś martwym punkcie.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]