Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/www/vhosts/tarotnet.pl/httpdocs/forum2/includes/utf/utf_tools.php on line 1804 PUSTELNIK EREMITA -IX : WIELKIE ARKANA - Page 2

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: PUSTELNIK EREMITA -IX
PostZamieszczono: 18 sty 2012 20:20 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Nafsika, to co napisałaś, jest trochę nadinterpretacją. Wrzucasz wszystko do jednego garnka (symbolikę, numerologię, kabałę itd.), mieszasz i wyciągasz tylko to, co pasuje do Twojej wersji. W interpretacji znaczenia kart jest to niebezpieczne, bo zawsze uzyskasz wynik taki, jaki Ciebie usatysfakcjonuje. Po prostu zakładasz, że jedno wynika z drugiego (ale, zaznaczam, masz do tego prawo w swojej interpretacji), a wcale tak być nie musi. Np. postać Diogenesa nie była inspiracją dla twórców karty Pustelnika, bo motyw lampy jako oświecenia jest starszy i bardziej uniwersalny niż Diogenes. Jest więc odwrotnie: to Diogenes wykorzystał motyw lampy, żeby uzmysłowić coś ludziom, wykorzystał tylko metaforę, która istniała już wcześniej. Podobnie uczynili twórcy Tarota, wykorzystali motyw lampy istniejący w kulturze i tyle. Nijak to się ma do samego Diogenesa. Tobie się po prostu tylko kojarzy z Diogenesem (i masz do tego prawo). W dawnych taliach Pustelnik to zawsze chrześcijański mnich, symbolizujący izolację i życie pojedyncze, a nie filozof dyskutujący z ludźmi. I to jest podstawa do interpretacji karty.

Nie ma też zupełnego sensu rozważanie czy Pustelnik jest płodny czy nie jest. Co z tego, że (jak piszesz) Pustelnik rozumie, że życie to prokreacja? Co z tego, że sam może mieć zdolność do rozmnażania? Niech ma, nikt tego nie neguje. Ale on sam w kulturze NIGDY NIE BYŁ I NIE JEST jej symbolem. Wręcz przeciwnie. Tak więc, gdy zapytam, czy kiedykolwiek będę miał dzieci, to Pustelnik zawsze jest odpowiedzią: będziesz sam (bo to właśnie cecha pustelnika). Ponieważ, jak pisałem wcześniej, symbolizuje izolację i pojedynczość. I to jest jego podstawowe znaczenie symboliczne w kulturze, istniejące i powszechnie znane od zawsze. Nie ma więc sensu na siłę udowadniać, że pustelnik symbolizuje płodność, bo on jej po prostu nie symbolizuje (tak jak napisała wyżej Rani - nie ma atrybutów płodności), od tego mamy inne symbole w kulturze.

Chcę jednak tu zaznaczyć, że w gruncie rzeczy nie neguję tego, co napisałaś o in vitro. Bez względu na to, czy uznamy Pustelnika za płodnego, czy też nie, wydaje mi się, że ta karta w pewnych rozkładach mogłaby takie zapłodnienie symbolizować. Moim zdaniem jest to możliwe, ale można to wyjaśnić bez odwoływania się do astrologii, kabały i innych systemów. Po prostu w naszej kulturze in vitro pojmowane jest jako zapłodnienie bez udziału drugiej osoby. Oczywiście wiemy, że praktycznie tak nie jest (potrzeba do tego nawet więcej niż dwóch osób). Ale nasze rozumienie tego zjawiska w odbiorze kulturowym jest uproszczone: zapłodnienie tradycyjne to dwie osoby, zapłodnienie in vitro - jedna. Stąd też myślę, że w pewnych rozkładach Pustelnik mógłby mówić: zapłodnienie będzie ale tylko "w pojedynkę" (innymi słowy "tylko ty sam możesz siebie zapłodnić"), a to mogłoby oznaczać właśnie in vitro. Dlatego w sumie wszyscy uczestnicy tej dyskusji o Pustelniku mają trochę racji i dobrze że tak jest, bo w ten sposób obraz tej karty zyskuje w naszych umysłach głębsze wymiary :)

PostZamieszczono: 18 sty 2012 22:47 
Administrator
Awatar użytkownika

Dodam jeszcze trzy grosze - pamiętajmy, tarot jest tak przemyślnie skonstruowany, że dla różnych problemów mamy różne karty, które z tymi tematami grają. Nie ma potrzeby, by jeden Eremita koniecznie musiał odzwierciedlać miłość, mądrość, płodność, samotność, seks i co tam jeszcze zechcemy w nim dostrzegać. Od miłości są Kochankowie, od mądrości Kapłan, od płodności Cesarzowa, a Eremita ma swoją samotność.
:usmiechniety:

Wiem, że są różne szkoły interpretacji. Niektóre próbują w każdej karcie widzieć to, czego akurat interpretujący szuka. Do pewnego momentu to nawet się udaje, ale z czasem zanika konsekwencja i na przykład z archetypu dziewicy robi się kochankę, stary samotnik zachodzi w ciążę, śmierć zwiastuje miłość. Powstają osobliwe sytuacje, których zupełnie nie sposób logicznie wyjaśnić, a każda próba wyjaśniania powoduje jeszcze głębsze zaciemnienie.

Jeśli pamiętamy o podstawowych symbolach i archetypach, sprawa zawsze da się rozstrzygnąć szybko i nie będzie miejsca na wątpliwości.
Jest jest miłość - to jest. Jeśli jej nie ma - ok, nie ma! Nikt nie powiedział, że powinna być.
:dobrze:

PostZamieszczono: 19 sty 2012 15:07 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Kinga pisze:
Może nie mieszajmy tak wszystkiego ze wszystkim.

Wątpię w wątek korelacji wyglądu plemnika z liczbą 9, bo co jak co, ale w czasach gdy powstawał Tarot i pierwsza ilustracja Eremity, nikt nawet nie przypuszczał jak wygląda plemnik w przekroju poprzecznym i ile może mieć "osi". :roll:

:usmiechniety: Medycyna jest stara jak swiat.
Zapraszam do poczytania artykulu zamieszczonego na http://paulinangielski.blox.pl/strony/sumer.html

Cytuj:
Kazda karta tarota jest zilustrowanym zbiorem wiedzy na kazdej plaszczyzie min.symbolicznej,fiozoficznej,metafizycznej,dlatego tez karty Tatota nazywane sa wielowymiarowymi. Interpretowanie karty przez pryzmat tylko numerologiczy , astrologiczny czy symboliczny jest niepelna interpretacja.

Cytuj:
Kinga:Tak, tego należy się trzymać. Pomimo iż każda z kart Tarota ma związek z różnymi innymi systemami, to powiązania te zawsze pokrywają się ze sobą, rozwijają się wzajemnie, ale nigdy w życiu nie wykluczają, ani nie stoją w totalnej sprzeczności.
Jeśli rozumiem jak zadziała Saturn z Merkurym, wiem jakiego rodzaju wibracją , to nie spodziewam się znaleźć w kabale czegoś, co wywróciłoby interpretacje do góry nogami. Jeśli wywraca, to chyba coś poszło nie tak.

"wiem jakiego rodzaju wibracją jest dziewiątka" - w taki sam sposob nalezy traktowac i inne symbole na karcie. Znaczenia kart sa utrzymane w scislym ze soba powiazaniu w negatywie jak i pozytywie.Pozytywna strona bedzie wydobywac tylko pozytwne znaczenia, neagat. tylko negatywne.W Eremicie Mekury i Saturn wspolpracuja ze soba w najkorzystniejszym znaczeniu aby swoja energia wzmocnic inne symbole ukryte na karcie. I vice vesa. Interpretacja kart Tarota polega na wychwyceniu z bazy danych wlasie tej informacji, ktora nie odbiega znaczeniowo od energii karty i ktora bedzie tworzyc spojna calosc z energiami innych kart.Znaczenia beda sie wzajemnie uzupelniac, beda wspolgrac. W zaleznosci od tego jak pracuje nasza intuicja to " wychwycenie" moze nastapic: szybko, wolniej lub wcale.Kiedy mamy "wychwycona symboliczna istote" to kolejnym krokiem bedzie sprawdzian z umijetnosci logicznego myslenia. W mysl zasady od indukcji do dedukcji i odwrotnie.

Cytuj:
Widzę, że zgadzamy się w całej rozciągłości, że jest to karta w której rozwój następuje przede wszystkim na płaszczyźnie niefizycznej. Ciąża jest stanem fizycznym.
Ale i zapłodnienie in vitro nie jest płodnością, organizm kobiety pozostaje w stu procentach bezpłodny. Organizm przyjmuje zapłodnione wcześniej jajeczko i "opiekuje się" nim. To nie to samo co płodność.
To w sumie tak jakby na pustyni ktoś wysypał wiaderko czarnoziemu i w tej odżywczej glebie zasadził krzaczek. Jeśli roślinka przyjmie się i będzie tam rosła, nie oznacza to jeszcze, że pustynia wydała plon i przezwyciężyła swoją jałowość.

100% bezplodnosc jest tylko po usunieciu macicy.Karta Eremity jest doskonalym odzwierciedleniem problemu plodnosci, poniewaz tak samo jak w przypadku Eremity(po przyjeciu plemnika Eremita jest plodny ale ta plodnosc bedzie zalezec tylko od jego decyzji)tak samo jest i w przypadku organizmu kobiety. Samotnosc Pustelnika jest warunkowana jego decyzja, ale on po przyjeciu Madrosci-Zycia nie bedzie Pustelnikiem a Medrcem.Oczywiscie tak jak napisal Rasid nie nazywamy bohatera Medrcem a Eremita. Dlaczego? Dlatego, ze to ON musi zdecydowac kim chce byc i gdzie sie znajdowac.To jest zaznaczone w karcie poprzez tymczasowe unieruchomienie (zobaczcie jego plecy, podobnie jest w karcie 5 pucharow), ktore podkresla najglebsza kontemplacje, ktora odbywa sie w milczeniu.To on musi zdecydowac, co zrobic, kim byc itd.Tak samo jest w przypadku kobiety decydujacej sie na zaplodnienie metoda in vitro. (..)Jest wiele przypadków ciąż naturalnych po udanych ciążach z in vitro(...).Pelny artykul na stronie http://www.proinvitro.pl/Home
Wlasnie te ciaze beda ilustrowac potege, ktora dysponuje Pustelnik.
Eremita przezwycieza wlasna "pustelnie" on ja pobudza do zycia.
Nie zapominajcie ,ze tajnym odpowiednikiem koloru siwego (karta Waita) jest kolor ZIELONY- kolor zycia i nadziei.

Rani pisze:
Filozofowac to mozna, ale na zdrowy chlopski rozum ( ktory szuka kogos z kim moglby splodzic potomstwo), archetyp plodnosci jest to mloda i pulchna kobieta, a nie stary, meski i ascetyczny staruszek ( chocby i najmadrzejszy):
przyklad obrazu plodnosci Wenus z Willendorf
http://www.google.de/imgres?imgurl=http ... 9,r:7,s:12

ps karta odpowiadajaca pozytywnie na pytanie czy kobieta zajdzie w ciaze, musi zawierac w swojej symbolice atrybuty plodnosci ( fizycznej) np. piersi, brzuch i uda, atrybuty płodności kobiety-matki dającej życie.
wysuszony dziadek Eremit atrybutow tych nie posiada.

Po pierwsze: nie zrozumialas o czym ja napisalam i o co tak naprawde toczy sie tu spor.Przedstawie to krotko i na temat:
W pytaniu o ciaze Eremita jako karta koronujaca daje odpowiedz: Tak, ALE....poniewaz ...i w zwiazku z tym jest taka, a nie inna koniecznosc dzialania. etc!
Oczywiscie przy kartach wzmacnijacych, bo Eremita nalezy do kart neutralnych, dlatego tez jako suma sumarum kart negatywnych da nam zupelnie inna odpowiedz;ale oczywiste jest, ze nie interpretujemy oddzielnie kart, a we wzajemnym powiazaniu.
Pustelnik jest karta problematyczna. "Tak" jest warunkowane!
W pytanie o ciaze karta Cesarzowej daje odpowiedz: TAK!!!!!

Po drugie: "kobieta zajdzie w ciaze, musi zawierac w swojej symbolice atrybuty plodnosci" - no jakos tych atrybutow nie widze: w Glupcu,Kole Fortuny,Sloncu,Cesarzu,Kaplanie,Magu... :ojejku:

rasid pisze:
Nafsika, to co napisałaś, jest trochę nadinterpretacją. Wrzucasz wszystko do jednego garnka (symbolikę, numerologię, kabałę itd.), mieszasz i wyciągasz tylko to, co pasuje do Twojej wersji. W interpretacji znaczenia kart jest to niebezpieczne, bo zawsze uzyskasz wynik taki, jaki Ciebie usatysfakcjonuje. Po prostu zakładasz, że jedno wynika z drugiego (ale, zaznaczam, masz do tego prawo w swojej interpretacji), a wcale tak być nie musi.

:usmiechniety: Wlasnie nie! Wiedza z roznych dziedzin pozwla nam wzbogacic interpretacje a nie odwrotnie. Na tym polega cala historia z Tarotem, ze nie kazdy moze sie za niego chwytac. Moze inaczej: kazdy moze sie chwycic, ale nie kazdy "go" utrzyma.Umiejetnosc "wychwycenia" wlasciwych informacji jest sztuka, dlatego tez nie kazdy sprawnie posluguje sie kartami. Znajomosc alfabetu,zasad pisowni roznych jezykow obcych nie jest rownoznaczne z automatycznym posiadaniem umiejetnosci np.pisania wierszy.Jezeli mam talent poetycki to bede tworzyc, a zdobyta wiedza ulatwi mi poslugiwanie sie piorem.Brak talentu nie zresetuje umijetnosci pisania, ale wyraznie uniemozliwi "tworzenie" poezji.

Cytuj:
Rasid: Np. postać Diogenesa nie była inspiracją dla twórców karty Pustelnika, bo motyw lampy jako oświecenia jest starszy i bardziej uniwersalny niż Diogenes. Jest więc odwrotnie: to Diogenes wykorzystał motyw lampy, żeby uzmysłowić coś ludziom, wykorzystał tylko metaforę, która istniała już wcześniej. Podobnie uczynili twórcy Tarota, wykorzystali motyw lampy istniejący w kulturze i tyle. Nijak to się ma do samego Diogenesa. Tobie się po prostu tylko kojarzy z Diogenesem (i masz do tego prawo). W dawnych taliach Pustelnik to zawsze chrześcijański mnich, symbolizujący izolację i życie pojedyncze, a nie filozof dyskutujący z ludźmi. I to jest podstawa do interpretacji karty.

To powiedz mi dlaczego Diogenesa znamy rowniez pod tytulem: "Diogenes Milczacy"?- skoro ty go uwazasz tylko za filozofa dyskutujacego z ludzmi?
"Oswiecenie" jest atrybutem kazdego filozofa, a filozofia jest oswieceniem.Filozofia jest uniwersalna bo jest umilowaniem madrosci.
Filozofia (gr. φιλοσοφία – umiłowanie mądrości) – rozważania na temat podstawowych problemów takich jak np. istnienie, umysł, poznanie, wartości, język.

Cytuj:
(...)Dlatego w sumie wszyscy uczestnicy tej dyskusji o Pustelniku mają trochę racji i dobrze że tak jest, bo w ten sposób obraz tej karty zyskuje w naszych umysłach głębsze wymiary :)

"Mysle wiec jestem" :usmiechniety:

PostZamieszczono: 01 kwie 2012 22:47 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Tyle tu było polemiki na temat Pustelnik a ciąża. Otóż, nie ma już ciąży. Płód obumarł. Mój Tarot nie omylił się. Po raz drugi również ukazały się nieprzychylne karty. A pyt. brzmiało czy kobieta donosi ciążę i urodzi zdrowe dziecko. Eremita+IX=NIE :smutno:

[color=#400080]"Żaden system wróżebny nie jest wyrocznią - choć nie jest powiedziane, ze być nią nie może - wiadomo tylko, że od Ciebie zależy czy będziesz grał w życiu rolę błazna czy króla"[/color]

PostZamieszczono: 02 kwie 2012 11:14 
Administrator
Awatar użytkownika

:(
Ech, wielka szkoda!

PostZamieszczono: 17 lip 2013 21:11 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

No Eremita kocha swoja samotnosc i w zyciu to taki wolnosciowy typ. Jak np. takie cudo zdarzy sie gdzies w blizszej relacji to zawsze ten osobnik, ktorego co jakis czas trzeba za uszy wyciagac z nory. Bo ma tendencje do tego, zeby sie zaszywac. I tez nalezy to robic z wyczuciem, bo inaczej zwieje.
Ogolnie masakrycznie nietowarzyski, chociaz bardzo madry, oczytany, posiadajacy ogromna wiedze, czlek.
Mam kilku takich w swoim otoczeniu... to wlasnie tak wyglada.
Szalenie intrygujacy i jednoczesnie irytujacy typ... ten Eremita. W zasadzie nie wiadomo, czy jeszcze ciagnac za giry z jaskini czy juz trzepnac porzadnie o sciane.

PostZamieszczono: 18 lip 2013 09:22 
Wszędzie mnie pełno!

:DD
O - o .... tylko nie o ścianę, bo głowa mnie będzie bolała ...
:oczko:
EQ.
:hej:

PostZamieszczono: 16 wrz 2013 20:35 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Dejanira pisze:
Tyle tu było polemiki na temat Pustelnik a ciąża. Otóż, nie ma już ciąży. Płód obumarł. Mój Tarot nie omylił się. Po raz drugi również ukazały się nieprzychylne karty. A pyt. brzmiało czy kobieta donosi ciążę i urodzi zdrowe dziecko. Eremita+IX=NIE :smutno:

Po dlugiej nieobecnosci pozwole sobie zacytowac - zwazywszy na te polemike - fragment mojego wpisu odnosnie tematu, za ktory to dostalam po uszach
Cytuj:
Jakie rokowanie?
Znajac wiek kobiety i wczesniejsze zmagania(cesarskie ciecia) energia karty moze prognozowac” powtorke z przeszlosci” lub moze sygnalizowac ,ze dla zdrowia kobiety najkorzystniejszym rozwiazaniem bedzie usuniecie ciazy,jezeli takowa stanowi zagrozenie zycia ciezarnej.
W kazdym badz razie nie jest to najlzejsza energia i trzeba bedzie zachowac wszystkie z mozliwych srodkow ostroznosci.

przykro mi, ze sie sprawdzilo...

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2