Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/www/vhosts/tarotnet.pl/httpdocs/forum2/includes/utf/utf_tools.php on line 1804 XI SPRAWIEDLIWOŚĆ : WIELKIE ARKANA

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: XI SPRAWIEDLIWOŚĆ
PostZamieszczono: 12 lut 2010 15:47 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Obrazek

SPRAWIEDLIWOSC

Karta sprawiedliwość często ma powiązanie ze sprawami urzędowymi, prawnymi. Charakterystyczną cechą w tradycyjnym tarocie są miecz I waga. Kiedy ta karta pojawia się w rozkładzie , wszystkie sprawy prawne takie jak rozwód, alimenty, prawne spory zakończa się po twojej myśli. Karta jest także symbolem jakiś kontraktów , umów a więc może być to dobry omen dla umów biznesowych i różnych propozycji Ta karta także sugeruje poszukiwanie rady opartej na rzeczowym I logicznych rozumowaniu. Inaczej mówiąc, nie można pozwolić by emocje wzięły gorę w sprawach urzędowych Kiedy karta ta jest otoczona negatywnymi kartami , może oznaczać to, że dosięgnie cię niesprawiedliwość i jakieś prawne zasady, reguły obrócą się przeciw Tobie. Postępuj ostrożnie I poszukaj porady prawnej. Najlepiej nie podejmować żadnych pochopnych decyzji.
W powiązaniu z biznesem lub jakimiś zawodowymi propozycjami negatywne otoczeni karty sprawiedliwości może oznaczać, że możesz ponieść klęskę w zawiązywaniu umów. I tutaj także warto poradzić się prawnika. Jakkolwiek karta ta ma głębsze znaczenie poza prawnymi wątkami. To jest karta bardzo karmiczna, karta zaadoptowania się I uczciwości na poziomie duchowym.
Pojawienie się tej kraty w rozkładzie oznacza, że jeżeli stałeś się ofiara jakiś chorych umów, niepowodzeń , wszystko to zostanie naprawione po twojej myśli. Najważniejsze jest szczerość, uczciwość, idealność , bo one są powiązane z tą kartą

Jest to jedna z dwoch kart w AW , ktore nie lubie, nie rozumiem, nie potrafie zinterpretowac . Rozpocznę ten temat , licząc na to, ze pomozecie mi pokonac uprzedzenie do tego arkanu.
A moze ktos mi powie, dlaczego tak mnie rozstraja ten arkan, czyzby cos z moja praworzadnoscia bylo nie taK???

mod:dodałam zdjęcie karty

Tytuł: Re: SPRAWIEDLIWOSC
PostZamieszczono: 12 lut 2010 16:55 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Też w zasadzie nie przepadałam za tą kartą, chociaż teraz juz nieco inaczej ją postrzegam. Pomimo ciepłych barw (na mojej karcie) wzbudzała we mnie jakiś taki chłód i dystans.Pewnie przez ten miecz ;) a i sama postać jest surowa i nieprzystępna.

Ogólnym przesłaniem tej karty jest prawo jakiekolwiek (moralne, duchowe) jako norma i reguła postępowania, które dotyczy dwóch wymiarów:

- to głos naszego sumienia, czyli nasze własne poczucie sprawiedliwości - wewnętrznego rachunku sumienia, potrzebnego po to by dokonać właściwej oceny sytuacji życiowej lub jeśli zmagamy się z jakimś problemem karta pokazuje, ze trzeba spojrzeć na niego z poczuciem realizmu, po takiej zdrowo rozsądkowej ocenie, często okazuje się ze przeszkoda kryje w sobie szanse, które dają nam o wiele więcej możliwości niż moglibyśmy przypuszczać

- to wymiar rzeczywisty, czyli wszelkie sprawy urzędowe, sądowe,urzędy, instytucje, wymiar sprawiedliwości oraz wszystkie sprawy z tym związane.

Umiarkowanie – to godzenie, kompromis, uzupełnianie się, łączenie przeciwieństw (uczucia)
Sprawiedliwość – nacisk na równowagę w celu obiektywnej oceny, odcinania się od czegoś (rozum)
Czyli jest to wysłuchanie za i przeciw. Wydanie sprawiedliwej oceny. Rozwiązanie danego problemu, konfliktu.

Miecz w dłoni oznacza, że coś trzeba będzie "odciąć" - że trzeba jakieś swoje plany, wspomnienia, dawne wyobrażenia - a może nałogi- odrzucić raz na zawsze stanowczym gestem. Tak więc może oznaczać konieczność wyrzeczeń i nałożenia sobie dyscypliny.

Natomiast wszelkie naruszenie tych praw skutkuje wcześniej czy później konfrontacją z ich następstwami i zapłaceniem za nie. W tym momencie, ta karta przypomina mi o prawie przyczyny i skutku naszych działań.

Ostatnio zmieniony 13 lut 2010 00:54 przez Rene, łącznie zmieniany 1 raz

PostZamieszczono: 12 lut 2010 17:46 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Cytuj:
Umiarkowanie – to godzenie, kompromis, uzupełnianie się, łączenie przeciwieństw (uczucia)
Sprawiedliwość – nacisk na równowagę w celu obiektywnej oceny, odcinania się od czegoś (rozum)

wlasnie tych dwoch AW nie rozumiem, nie mogę wczuc sie w ich przeslanie - są do mnie bardzo zdystansowane , jakby mnie od siebie oddzielaly , jakby byly dla mnie niedostepne .............
Jest w tym cos - poniewaz podalas w swoim poscie wlasnie te dwa arkana .
a moze wlasnien to, ze jestem numerologiczną 5 , moja niecierpliwa , zachlanna natura nie moze zaakceptowac wszelkich form ograniczen, rozsądku , stonowania ( nie myslcie , ze jestem swawolna i nieokielzana ;))...........??????????

PostZamieszczono: 12 lut 2010 17:59 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

dla mnie sprawiadliwość to urzad,sprawy urzedowe, kroki prawne, sąd, podjecie rozstrzygajacych decyzji/ urzedowych, prawnych / Dokunetny, legalizacja ich, podpisanie. Podsumowanie wyników, pracy, opinne, oceny . Podpis na dokumentach - to taka karta napisana, sztywna. Ale tez czasem że to my musimy pomyslec co na tak, a co na nie. Ocenic nasze, gogos postepowianie.
ostatnio klijent pyta czy dostanie jescze zwolnienie L4 bo szedł na kontrole. Wyciagnął karte sadu własnie dostał oczywiscie jeszcze 10 dni zwolnienia.

Umiarkowanie to natomiast uczucia, to co nie napisane, nie szytwne. To pogodzenie taż małam taki przypadek para kochanków i jej pytanie czy się pogodzą - umiarkowanie oznacza że tak tylko to długi okres, dłuzszy niz nam sie wydaje. Pogodzą sie ze soba, i z sytuacją w której sie znajdą to dobasowanie ale bez miłości, to raczej dla mnie pogodzenie sie z losem że niestety niic z tego juz nie bedzie, ale pogodzenie bo rozmawiaja. To wybaczenie, Spokój i harmonia. Zawarcie pokoju miedzy przeszłościa a przyszłościa. Łogodzenie, kompromis, dostosowanie sie i konieczność dopasowania. Czasem przez rezygnację z własnych wymagan.
Niemozliwe jest mozliwe

gg 44818108
http://tarot24h.blogspot.com/

PostZamieszczono: 25 cze 2010 23:32 
Rozglądam się
Awatar użytkownika

Umiarkowanie może być rozpatrywane jako Arkan samodzielny, ale lepiej odnosić go do innych kart lub bezpośrednio do Sprawiedliwości, z którą jest związany poprzez następowanie po sobie i bez której nie może zaprezentować wachlarza swoich możliwości.
Umiarkowanie to nic innego jak harmonia przeciwieństw, czyli umiejętność znalezienia złotego środka, niewchodzenie w sytuacje i związki mające ujemny bilans lub balans (atrybutem Sprawiedliwości jest wszak waga).
Umiarkowanie Symbolizuje moc miłości, związki międzyludzkie, zjednoczenie z samym sobą, równowagę panującą między ludźmi, współczucie, szacunek, wymianę emocjonalną, elastyczność, powściągliwość.
Jest aniołem wylewającym wodę z dzbana do dzbana - jeden czerwony, jeden niebieski - to przeciwieństwa, które łączy przelewana ciecz, jedno wypływa z drugiego. Nie jesteśmy oddzieleni mimo różnic, jesteśmy połączeni.
Otwarcie serca, kontakt z innymi, dzielenie się uczuciami, pomoc w wykonaniu zdań, które byłyby niemożliwe do urzeczywistnienia w pojedynkę.
Należy zwrócić uwagę na emocjonalne zależności. Wystrzegać się strachu, który powoduje, że jesteśmy więźniami, który hamuje nasze osobiste cele i założenia, naszą wolność, naszą indywidualność, w imieniu rzekomej stabilności emocjonalnej (konflikt ze Sprawiedliwością). To tak, jakby płynąca ciecz, wolna i zawsze w sposób naturalny znajdująca się tam, gdzie powinna, została przekształcona w "gumę", która uniemożliwia swobodne działanie.
Umiarkowanie i Sprawiedliwość to wbrew pozorom skrajności, uzupełniające się poszukiwaniem tego samego celu: równowagi. Błękitny dzban jest umysłowym chłodem,czerwony dynamiką serca i emocji, prawdziwa równowaga wynika z interakcji obu. Sprawiedliwość bez Umiarkowania powoduje emocjonalny chłód, Umiarkowanie bez Sprawiedliwości tłumi indywidualność i wpędza w zależności emocjonalne.
Można też uznać, że Umiarkowanie jest konsekwencją Sprawiedliwości, która od miecza zaczynając, pozwala rozważyć problem ważąc wszelkie argumenty i uznaje wyższość Umiarkowania jako "głosu serca" w ocenie.
Nie sposób oddzielić obu Arkan, tarot wszak jest "Księgą Transformacji".

Nauka jest sztuką tworzenia zręcznych iluzji. Głupcy w nie wierzą lub polemizują z nimi, mądry człowiek zaś napawa się ich pięknem i pomysłowością, zdając sobie jednocześnie sprawę, że są to stworzone przez ludzi zasłony, za którymi kryje się mroczna otchłań nieznanego. /Carl Gustav Jung/

PostZamieszczono: 06 sie 2010 22:58 
Pogromca Wszelkich Tematów
Awatar użytkownika

Abstrahując od porównań z Umiarkowaniem :)
Zauważyłam, że ilekroć Sprawiedliwość pojawia się w rozkładzie na związki międzyludzkie wskazuje na ... dosłownie "urzędową atmosferę". Niby gra fair play, wszystko jest ok, ale jest to taka niezręczna, chłodna cisza...

PostZamieszczono: 07 sie 2010 11:15 
Rozmowny Użytkownik

Cytuj:
Niby gra fair play, wszystko jest ok, ale jest to taka niezręczna, chłodna cisza...

muszę przyznać, że mi również często pokazuje chłód między osobami, o których wzajemne relacje pytam. ale nie zawsze :) może oznaczać też sformalizowanie związku czyli ślub :)

PostZamieszczono: 08 sie 2010 23:44 
Awatar użytkownika

Cytuj:
może oznaczać też sformalizowanie związku czyli ślub :)

A tak, słyszałam o tym :) Ale fakt faktem, karta mnie dosłownie prześladuje w pytaniach o relacje z ludźmi, którzy kiedyś byli ważni w moim życiu, a w chwili obecnej związki z nimi umierają śmiercią naturalną. Z jednej strony jest brak chęci do kontynuowania znajomości, a z drugiej niemy przymus, w stylu "wypadałoby...".

PostZamieszczono: 27 gru 2011 16:54 
Awatar użytkownika

Czy w skrajnych przypadkach, przy beznadziejnych kartach XI Sprawiedliwość jako rezultat bądź przyszłość związku może wskazywać na rozstanie? "Ucięcie" relacji, zakończenie jej? I nie chodzi mi o rozwód, czyli rozstanie w sensie formalnym, ale rozstanie jako zakończenie np. tak zwanego "chodzenia", po prostu końcu związku nieformalnego.

Dodam, że mam na myśli pozycję prostą, a nie odwróconą. Czy słyszał ktoś o takiej definicji? Sprawiedliwość może chyba symbolizować podjęcie decyzji - drogą rozumową.

PostZamieszczono: 27 gru 2011 19:49 
Maralee pisze:
Czy w skrajnych przypadkach, przy beznadziejnych kartach XI Sprawiedliwość jako rezultat bądź przyszłość związku może wskazywać na rozstanie? "Ucięcie" relacji, zakończenie jej? I nie chodzi mi o rozwód, czyli rozstanie w sensie formalnym, ale rozstanie jako zakończenie np. tak zwanego "chodzenia", po prostu końcu związku nieformalnego.

Dodam, że mam na myśli pozycję prostą, a nie odwróconą. Czy słyszał ktoś o takiej definicji? Sprawiedliwość może chyba symbolizować podjęcie decyzji - drogą rozumową.

sprawiedliwosc moze oznaczac rozstanie- rozdzielenie partnerow. ( miecz rozdziela). Tak mi kiedys w rozkladzie wyszlo i ludzie musieli sie potem rozstac.

PostZamieszczono: 23 kwie 2012 15:08 
Wszędzie mnie pełno!
Awatar użytkownika

Przy negatywnych kartach może oznaczać rozstanie , ale przy pozytywnych kartach formalizację związku w urzędzie czyli ślub cywilny :)

PostZamieszczono: 07 lis 2012 15:28 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Ostatnio wyszła mi Sprawiedliwość na układ partnerski, w którym partner zachował się skandalicznie. I pyt. brzmiało czy będzie chciał naprawić swój błąd i tym samym relacje(?) Otóż, Sprawiedliwość pokazuje utrzymywanie chłodnego dystansu przez partnerkę i dokonanie rachunku sumienia przez partnera, który narozrabiał. I aby para się spotkała, na nowo połączyła muszą zajść radykalne zmiany w myśleniu i postępowaniu któregoś z partnerów. Zaistniały fakty, które trudno wybaczyć i tu nawet przywiązanie, miłość lub sympatia nie zawsze wystarczą. Po prostu nieważne są słowa ale czyny, więc każdy dostaje to na co zasłużył. Musi być odpowiedzialny za zaistniałą sytuację wraz z poniesieniem konsekwencji. Ta karta często pokazuje decyzję rozumu a nie serca. Zaś przy niekorzystnych kartach pokazuje, że związki umierają śmiercią naturalną.

[color=#400080]"Żaden system wróżebny nie jest wyrocznią - choć nie jest powiedziane, ze być nią nie może - wiadomo tylko, że od Ciebie zależy czy będziesz grał w życiu rolę błazna czy króla"[/color]

PostZamieszczono: 22 maja 2013 20:09 
Awatar użytkownika

Jeszcze raz witam wszystkich, bo to pierwszy mój tarotowy post po długiej przerwie :)
Ostatnio na pytanie o to dlaczego pewna osoba się do mnie nie odzywa, dwa razy wyciągnęłam kartę Sprawiedliwość. Interpretuję to tak, że jest to:
- celowe, przemyślane działanie tej osoby;
- odcięcie się, które jest decyzją rozumową;
- schemat myślowy typu "daję tylko i wyłącznie to, co sam dostałem".
Mam nadzieję, że dobrze kombinuję...

PostZamieszczono: 25 maja 2013 07:35 
Rozglądam się
Awatar użytkownika

Maralee, kiedyś, gdy wyszła mi ta karta, okazało się, że chodziło o... zemstę.
Nie wiem jaka jest relacja między Tobą, a tym kimś, ale istnieje możliwość, że ta osoba poczuła się czymś urażona i się odpłaca. W końcu tytuł tej karty to "Sprawiedliwość", a waga trzymana przez panią zobowiązuje do kojarzenia tego z równowagą, czytaj: wyrównaniem rachunków.

Swoją drogą, strasznie sztywna ta karta.

PostZamieszczono: 25 maja 2013 17:15 
Administrator
Awatar użytkownika

Nasze własne decyzje i wybory jednak nie do końca tak łatwo dają się wpisać w sens arkanu XI. Nawet zaryzykuję stwierdzenie, że wolność jednostki diabelnie kurczy się tam, gdzie zaczyna działać arkan XI.
Jak wiadomo karta Sprawiedliwość reprezentuje przede wszystkim prawo i zasady. Jako jednostka podlegamy danemu prawu niezależnie od naszego widzimisię, chcenia i niechcenia. Albo się do istniejącego prawa stosujemy i jest ok, albo narażamy się na przewidziane sankcje.
Gdzie tu miejsce na autonomiczne decyzje? Nie ma go zbyt wiele.
Możemy wybrać czy chcemy z partnerem wziąć ślub. Kiedy już się na to zdecydujemy (i działa XI), nasz związek zaczyna podlegać stosownym regulacjom prawnym. Nie będzie można go opuścić ot tak, zaistnieją różne zobowiązania formalnie niezależne od naszej woli.
Inny przykład: jako jednostka mogę się zdecydować by zamiast pracować na etacie, rozpocząć własną działalność. Super, lecz tutaj już wkracza do akcji XI Sprawiedliwość i od tej pory ja muszę robić to, co przewiduje prawo albo będą kłopoty.

Jeśli w rozkładzie pokazuje się XI Sprawiedliwość, trzeba chyba w pierwszej kolejności zastanowić się co i w jaki sposób wpływa na nasze decyzje i działania, również decyzje i działania osoby o którą pytamy. A wpływ ten z pewnością jest duży, można wręcz mówić o kontroli.

Sprawiedliwość to wszystkie prawa - od kodeksów, po zasady niepisane obowiązujące np. w danej grupie społecznej. Ale spektrum działania XI jest niemal nieskończone, bo w kontekście każdej dowolnej sytuacji istnieją jakieś specyficzne zasady, których przestrzegamy nawet nieświadomie. Wchodząc na teren cmentarza automatycznie ściszamy głos i zachowujemy się powściągliwie. Inne dowcipy opowiadamy przy babci, inne przy szefie, a jeszcze na inne możemy sobie pozwolić w towarzystwie koleżanki (i tu też zależy której).

W Twoim pytaniu Maralee, dlaczego osoba się nie odzywa, XI Sprawiedliwość informuje o jakiegoś rodzaju niemożności, a brak kontaktu nie w pełni wynika z wyboru rozumianego jako wolność decyzji. Może warto pomyśleć, co by mogło tę osobę powstrzymywać? Jakie ograniczenia i zasady?

EDIT. A propos tego o czym tu napisałam, znalazłam świetną ilustrację dla karty XI Sprawiedliwość, która nawiązuje do ograniczenia wolności. W Tarocie symbolem zupełnej i nieskrępowanej wolności jest Głupiec - i na poniższym obrazie on się pojawia, jest tam gdzieś w tle. Na pierwszym planie oczywiście postać reprezentująca arkan XI.

Obrazek

PostZamieszczono: 25 maja 2013 19:35 
Awatar użytkownika

Kinga pisze:
W Twoim pytaniu Maralee, dlaczego osoba się nie odzywa, XI Sprawiedliwość informuje o jakiegoś rodzaju niemożności, a brak kontaktu nie w pełni wynika z wyboru rozumianego jako wolność decyzji. Może warto pomyśleć, co by mogło tę osobę powstrzymywać? Jakie ograniczenia i zasady?
Kingo... czy ja wiem... Jedyne co przychodzi mi do głowy odnośnie tego człowieka to to, co już napisałam + w kontekście zasad i praw: nadmiar spraw i obowiązków? To też by się zgadzało, chociaż nie wierzę, aby kilka godzin pracy w ciągu dnia zdołało kogoś powstrzymać od wykonania telefonu :-? Za to wspomniana przez Teuer zemsta również w kontekście tego człowieka pasuje. Także kwestia honoru i chęć pokazania komuś, że nie jest aż tak ważny i że można bez niego się obejść.
Ew. odnośnie zasad: "nie jesteśmy parą, więc nie muszę dzwonić codziennie". Ale tutaj nie było żadnego przymuszania, po prostu nagle nastąpiła między nami chłodna cisza i dystans. Dlaczego? Bo IX Sprawiedliwość, aż dwa razy. Ale mnogość interpretacji jest.

Tytuł: Re: XI SPRAWIEDLIWOŚĆ
PostZamieszczono: 26 maja 2013 12:06 
Administrator
Awatar użytkownika

Myślę, że zemsta rozumiana jako odgrywanie się nie pasuje tak bardzo do Sprawiedliwości.
Każde działanie polegające na odgrywaniu się, mszczeniu, udowadnianiu swojej racji, unoszeniu się honorem i tak dalej, z natury jest podsycone emocjami. Archetypowo sprawiedliwość nie kieruje się emocjami ani ciut ciut, czego przecież symbolem jest miecz trzymany przez postać w prawej ręce. Ona działa w sferze logiki i argumentów, które decydują o "wyroku".
Gdyby postać trzymała miecz w lewej ręce, wtedy można by uznać, że może logika podlega emocjom, albo one jakoś na nią wpływają, a tu ewidentnie tak nie jest. Emocje i racje osobiste są dosłownie zrównoważone - u Waite'a i w klasycznych taliach szalki wagi zawsze znajdują się na tym samym poziomie.

Dlatego jednak nie należy postrzegać tej karty przez osobiste odczucia ani własne, ani cudze. Gdy odpowiada na jakieś pytanie wskazuje, że np. czyjeś zachowanie nie jest dyktowane uprzedzeniami, czy w ogóle względami osobistymi. W pewnym sensie jest wręcz bezduszne, empatia i wrażliwość nie odgrywają tu dużej roli.

PostZamieszczono: 26 maja 2013 13:52 
Wszędzie mnie pełno!
Awatar użytkownika

Kingo z jakiej talii jest karta którą wkleiłaś-bardzo ciekawe ujęcie od razu widać w karcie brak wolności, spontaniczności, ograniczenia i prawo :)

PostZamieszczono: 26 maja 2013 14:19 
Awatar użytkownika

Kilka razy Sprawiedliwość pokazała mi zerwanie (nie rozwód, nic urzędowego) spowodowane problemami w związku, ale nie brakiem uczuć. Decyzję rozumu, ale jednak rozumu jednostki. Może jednak ten chłód, który bije od karty da się przełożyć na bardziej personalną płaszczyznę... ?

PostZamieszczono: 26 maja 2013 18:23 
Wszędzie mnie pełno!

Sprawiedliwość w/g EQ :

SPRAWIEDLIWOŚĆ XI

p.p: Sprawiedliwość, porada prawna, rozsądna rada. Pozytywne załatwienie spraw urzędowych i sądowych ( szkolnych ).
Pozytywne zawieranie umów i kontraktów. Zgoda w rodzinie, pojednanie. Naprawienie krzywdy, poznanie prawdy. Kontakt z prawnikiem, sędzią, policjantem.
Sędzia, adwokat, prawnik.

p.o: Niesprawiedliwość, strata, trudna adaptacja, problemy z prawem.
Biurokracja, pomyłka sądowa, fałszywe oskarżenie, dyskryminacja.
Zemsta, wykrycie przestępstwa, łapownictwo, przegrana sprawa urzędowa lub sądowa. Oblany egzamin. Komplikacja. Pech.
Przekupny urzędnik, nieobiektywny sędzia.

Interpretacja każdej karty - zależy od zadanego konkretnego pytania.

PostZamieszczono: 27 maja 2013 00:22 
Rozglądam się
Awatar użytkownika

Kinga pisze:
Gdyby postać trzymała miecz w lewej ręce, wtedy można by uznać, że może logika podlega emocjom, albo one jakoś na nią wpływają, a tu ewidentnie tak nie jest. Emocje i racje osobiste są dosłownie zrównoważone - u Waite'a i w klasycznych taliach szalki wagi zawsze znajdują się na tym samym poziomie.

A to ciekawe co piszesz!
Bo w talii, którą ja posiadam miecz jest... w lewej dłoni postaci. A sama postać też jest po lewej stronie. :)
Proszę, oto karta.
Eh, strasznie męcząca ta różnorodność symboli. I weź je poznawaj przez paręnaście lat.
Dziękuję za ten post, Kingo. ;)

PostZamieszczono: 29 maja 2013 18:34 
Administrator
Awatar użytkownika

Teuer, z ciekawości, a jaką masz talię?

Generalnie najbardziej czyste pod względem symboliki są talie klasyczne, z innymi już bywa różnie. Jeśli rozmawiamy o ważnych symbolach w Tarocie (i ich znaczeniu dla interpretacji) najbezpieczniej jest odnosić się właśnie do klasyki gatunku.
Trzeba pamiętać, że twórcy różnych współczesnych talii nie zawsze trzymają się podstawowych symboli, albo z różnych powodów są z nimi na bakier.
Np. obrazy z popularnego Victorian Romatic Tarot nie były pierwotnie tarotem - były malowane w innym celu, a później zostały wybrane jako ilustracje do arkanów, bo mniej więcej odpowiadały potrzebom.
I tak np. właśnie Sprawiedliwość z tej talii rozmija się ze standardami bardzo mocno:

Obrazek

Przekaz takiego obrazu jest zupełnie inny właśnie dlatego, że nie przedstawia on XI Sprawiedliwość w naszym tarotowym rozumieniu. Autor ryciny najprawdopodobniej zilustrował tutaj wygnanie z raju upadłego anioła, a może chodziło mu o jakiś mit. :nie wiem:
Obraz powierzchownie tylko pasuje do XI Sprawiedliwość, ale w głębszej warstwie (pod względem użytej symboliki) już niespecjalnie ma z nią coś wspólnego.

Iwono, co do obrazu wrzuconego wcześniej, próbowałam znaleźć coś więcej o tej talii, ale najwyraźniej ona nigdy nie została wydana. Strona autora już nie istnieje i tu trop się urywa. A szkoda, sama jestem ciekawa innych prac.

Maralee pisze:
Kilka razy Sprawiedliwość pokazała mi zerwanie (nie rozwód, nic urzędowego) spowodowane problemami w związku, ale nie brakiem uczuć. Decyzję rozumu, ale jednak rozumu jednostki. Może jednak ten chłód, który bije od karty da się przełożyć na bardziej personalną płaszczyznę... ?

Sprawiedliwość nie wyklucza udziału rozumu jednostki oraz decyzji podjętej przez jednostkę - decyzja taka po prostu nie będzie zupełnie czystym, naturalnym i suwerennym wyborem osobistym, ale bardziej sumą okoliczności, które człowieka skłaniają do określonego działania i którym (rad czy nie rad) się poddaje. Właśnie całkiem dobrze ilustruje to przykład pary, która rozstaje się pomimo istnienia wzajemnych uczuć.

PostZamieszczono: 29 maja 2013 20:58 
Wszędzie mnie pełno!
Awatar użytkownika

dziękuję Kingo za informacje :)

PostZamieszczono: 24 lis 2014 14:16 
Hurra, mogę prosić o interpretację!

Mialam jako pierwsza w zyciu Karte Dnia (to byla karta na niedziele) - troszke sie wtedy zaniepokoilam, ze bedzie emocjonalnie zimno, a to byl od a do z bardzo udany dzien - odwiedzilismy grob na cmentarzu (obowiazek, ale i przyjemnosc, bo lzej potem na sercu), a pogoda byla rewelacyjna, wiec spacer po parku, na ktorym znajduje sie tu cmentarz byl bardzo udany, potem pojechalismy do kawiarni na lody (cos "od wielkiego dzwonu"), tego dnia nie gotowalam obiadu, bo w drodze powrotnej wzielismy jedzenie na wynos - to byla wyjatkowa niedziela, ktorej nie spedzilam jak zwykle np. krzatajac sie po domu, czy zalegajac znudzona na sofie i tak postrzegam te karte - sprawiedliwosci staje sie zadosc;-)

W pytaniach o sprawy urzedowe, finansowe wskazuje mi na ogol, ze w krotkim czasie (tak powinna dzialac faktyczna sprawiedliwosc) zostaja wydane decyzje, przyznawane to, co jest zapisane w prawie, papiery w drodze, wszystko zalatwione prawidlowo:-)

Co innego w pytaniach o uczucia - tu mam wrazenie, ze to zimna kart, oznacza kalkulacje, wazenie, za i przeciw....

Jako sygnifikator i tez w innych przypadkach mysle, ze wskazuje na osobe, dla ktorej licza sie fakty, a nie tzw. czcze gadanie.

Dobrze tez chyba wrozy w rozkladach karmicznych - wskazuje na spotkanie, ktorego nie nalezy sie obawiac i wskazuje, ze nasze czyny beda sprawiedliwie ocenione i ze mamy jeszcze troche czasu, zeby w razie czego naprawic swoje bledy.

PostZamieszczono: 24 paź 2016 07:46 
Rozglądam się

Czyli jak widać, nie musi ona oznaczać od razu czegoś negatywnego.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna