Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/www/vhosts/tarotnet.pl/httpdocs/forum2/includes/utf/utf_tools.php on line 1804 XV Diabeł : WIELKIE ARKANA - Page 2

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: XV Diabeł
PostZamieszczono: 26 kwie 2010 07:31 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Witam, dawno mnie nie było ;)

Otóż dla mnie Diabeł to przede wszystkim seks, uzależnienia, obłuda, kłamstwa, kuszenie i wszelkie złe myśli.
W uczuciach związek bardziej nastawiony na erotyczne doznania niż duchowe.
To materializm i umiejętność manipulowania ludźmi dla własnych korzyści.
Ogólnie karta działa na mnie negatywnie, jak ją widzę czuję jakby posmak rozwiązłości i hochsztaplerstwa.
Dla mnie karta kojarzy się z wszelkimi nałogami.

Może też być kartą pokazującą naszą słabość, niemożność wyrwania się z pewnych zobowiązań czy układów, swego rodzaju uzależnienie od osób lub sytuacji.

Tytuł: Karta Diabel w rozkladzie
PostZamieszczono: 31 sie 2010 13:02 
Obrazek
Karta Diabeł XV w rozkładzie

,,Arkan Wielki Diabeł XV reprezentuje zasób zgromadzonej energii, która wyraża się w działaniu, ruchu, konkretnej sytuacji. Lecz nad energią tą, jest często trudno zapanować, ona nie jest kierowana zawsze świadomą decyzją, ale najczęściej niekontrolowanym impulsem.

Energia w karcie Diabeł XV przebiega pod postacią również napięcia wewnętrznego - zwłaszcza seksualnego, napiętych, a nawet stłamszonych, emocji, a bardzo sporadycznie nerwic, gdzie napięcie te musi zostać rozładowane. I jeśli człowiek jest świadomy ryzyka, które niesie ze sobą ta karta, czyli potrafi oprzeć się różnym życiowym pokusom, jest w stanie tą energię nakierować na dobry cel, na przykład: wykorzystując ją w swojej pasji życiowej, np: tworząc ciekawe projekty, rozwijając prężnie kolejną gałąż swojej firmy, albo pomnażając swoje dochody finansowe, i wkładając w cały ten proces swoją energiczność i pracowitość, itd. Dlatego też karta Diabeł XV nie zawsze zwiastuje zło, i błąd. Ona przede wszystkim reprezentuje zapas zgromadzonej, aktywnej energii we wnętrzu człowieka, która służy do różnych celów, do działania. Gdy jednak człowiek ulega pokusie (karty Diabeł XV), wówczas jego działania dążą w kierunku egoistycznych korzyści, dopuszczając się jednocześnie oszustwa wobec szeregu różnych osób. Lecz najczęściej energia ta popycha nas do działań niekontrolowanych, bo coś, bądż ktoś nas ekscytuje, pobudza, albo czujemy się zakleszczeni w łańcuchy jakiejś sytuacji, i sądzimy, że nie mamy na to żadnego wpływu.

Trudno jest oprzeć się jakiejś pokusie, większość z nas tak stwierdzi, człowiek nie zawsze potrafi uruchomić kontrolną lampkę przed popełnieniem jakiegoś głupstwa, na przykład spędzamy czas na jakimś przyjęciu, dobrze się bawiąc, a w wypitym alkoholu nie mamy żadnego umiaru, bądż zatapiamy naszą depresję, smutki, pochłaniając duże ilości słodyczy. Bo w danej chwili jest w nas jakieś napięcie (karta Diabeł XV), które powoduje rozdrażnienie, niepokój, i chcemy to napięcie rozładować. I najgorzej jest, gdy działania te wymykają się spod kontroli, bo zbyt duża ilość wypitego alkoholu, ma swój wydżwięk w postaci złego samopoczucia na drugi dzień.

Losując tą kartę w rozkładzie, zwykle nie postępujemy rozsądnie, nasze działania, plany kierują się zwykle złym, niewłaściwym torem, bo zwykle jesteśmy pod wpływem innych, bądż jakiejś sytuacji, która totalnie nami zawładnęła. W najgorszym wydaniu, obsesyjnie myślimy o czymś bądż o kimś, nie chcemy, nie potrafimy popuścić. Bądż czujemy potrzebę, aby kontrolować innych, wyrażając swoją zazdrość, natarczywość i mamy fałszywe wrażenie potęgi nad życiem innych.

Karta Diabeł jest symbolem energii w różnej postaci, naszych seksualnych instynktów, knucie, uległość, tyrania, materializm, strata, kradzież, opętanie, namiętność, pycha, manipulacja, zazdrość, pazerność, żądza władzy. Wszelkiego rodzaju nałogi, poczucie niższości, złudne wrażenie mocy. Wszystko to co nam sprawia przyjemność, lecz dalekie jest od moralnych zasad. Przestroga, zły kierunek drogi, złe rady i niewłaściwe decyzje, sprytni manipulatorzy; pokusa, natręctwa, uczucie, że coś bądż ktoś ma nad nami władzę. Wszystko to zamknięte jest w jest w grafik najróżniejszych nałogów. Czujemy się od czegoś bądż kogoś uzależnieni.

Przykład 1, czy on mnie kocha?

Pewna kobieta pyta się wróżki o relacje z mężczyzną, którego poznała. Ona zastanawia się, czy ten mężczyzna żywi do niej szczere uczucia?. I czuje, że przy nim traci zdrowy rozsądek. A karta, która obrazuje ich relacje to: Diabeł XV - Arkan ten wyjaśnia nam, że w obecnym czasie mężczyzna nie traktuje tego związku poważnie, lecz pochłonięty jest tylko myślą o tym, aby ich relacja była na płaszczyżnie seksualnej. Uważaj bo to zwykły uwodziciel!. karta Diabeł potwierdza również, że jest między nimi iskra namiętności. Wróżka stara się jej uświadomić zagrożenie jakie niesie ze sobą ten Arkan Wielki, że tutaj nie ma pewności co do szczerych uczuć tego mężczyzny do niej. Ale jej jest ciężko z tych spotkań zrezygnować, i wierzy, że sytuacja zmieni się na jej korzyść. Niestety nie zmieniła się, mężczyzna w końcu wyjaśnił jej, że zainteresowany jest tylko romansem. A ona ma wrażenie, że ta znajomość totalne ją zawładnęła, czuje się osaczona myślą o nim, i nie potrafi z nego zrezygnować, jest zakleszczona emocjonalnie. Ta ślepa miłość zadecydowała za nią.

Tak między innymi przejawia się w rozkładzie karta Diabeł, reprezentuje sytuację, nad którą nie do końca potrafimy zapanować. I w kwestiach partnerskich często, gdy pokaże się w rozkładzie karta Diabeł, nie pozostawia nam wyboru w decydowaniu świadomie o naszym życiu uczuciowym, lecz nasze żądze wewnętrzne decydują za nas, czujemy się emocjonalnie stłamszeni, bądż jesteśmy pod wpływem innych; jesteśmy ofiarą jakiejś mocy, wewnętrznej bądż z zewnątrz. I wszelkie te działania kierują się w stronę egoistycznych celów. Tu nie ma mowy o poczuciu wolności emocjonalnej.

Spójrzmy na symbolikę, karta przedstawia dwóch kochanków zakutych w łańcuchy i Diabła, który reprezentuje moc, która jest ponad ich siły.

Przykład 2, zazdrosny partner.

Pewien mężczyzna zapytał się mnie, dlaczego jego związek się sypie, dlaczego nie potrafią dojść do porozumienia, ciągle się kłócą. Dla niego wylosowałam kartę Diabeł, który wyjaśnił nam, że mężczyzna ten ma trudność w wyrażaniu się w tej relacji, bo rządzi nim zazdrość, skrajna nieufność wobec partnerki i zaborczość. Partnerka jego czuła się osaczona, więc chciała podjąć decyzję o rozstaniu. Mężczyzna z kolei nie chciał się z tym pogodzić, więc szantażował swoją ukochaną, wszystko po to, aby nie odeszła. Mężczyżnie temu było bardzo trudno, bo czuł się uwięziony w łańcuchach swojej wewnętrznej siły, która go kontrolowała. Żródło tego zachowania ma swoje korzenie z dzieciństwa, domu rodzinnego (dodatkowa karta 6 kielichów obrócona), w którym podstawy bezpieczeństwa zostały mocno zaburzone. W takim przypadku terapia psychologiczna jest w stanie rozlużnić te łańcuchy obsesji.

Przykład 3, czy będziemy razem na dobre i na złe?

Młoda kobieta, niedawno poznala mężczyznę, między nimi było już kilka spotkań towarzyskich, kobieta jest nim zauroczona, nawet zakochana. I pyta się, że będą tworzyć związek na dobre i na złe? Wyszła karta Diabeł XV ostrzegając ją, że partner liczy tylko na romans. Zatem on chce uzyskać tylko coś dla siebie, nie patrząc na jej uczucia. I znów energia Diabła XV pokazała swoje egoistyczne, niecne plany.

Przykład 4, wyjazd.

Jak pisałam wcześniej energia karty Diabeł, przebiega pod postacią zwykle napięcia seksualnego, emocjonalnego, itd. Zatem odpowiadając na krótkie pytanie, jak będzie wyglądał wyjazd z mężczyzną, o którego pyta pewna kobieta, losując ten Arkan Wielki + Mag I, to możemy być pewni, że dojdzie między tą parą do kontaktu seksualnego.

Przykład 5, jak spędzimy weekend?

Młoda kobieta, która jest w stałym związku ze swoim partnerem, i gdzie sytuacja uczuciowa jest w tym związku jasna, stabilna, to losując taką kartę Diabeł XV, na pytanie co wydarzy się w weekend, gdy oboje się spotkają, Arkan Wielki Diabeł może obrazować ich kontakt seksualny. Albo ich pierwszy raz, karta Diabeł z dodatkową kartą Głupiec 0. Bądż sporadycznie (Diabeł XV + Głupiec 0 + As Kielichów) nieoczekiwaną ciążę, jeśli się nie zabezpieczą, zwłaszcza jeśli karta Głupiec bądż Diabeł jest w pozycji obróconej.To zależy czy osoba stosuje w rozkładzie "obrócone karty". Dla kobiety, która już posiada dzieci, i się raczej nie spodzewa kolejnego dziecka, to na przykład połączenie tych trzech kart może nam powiedzieć, że jej dziecko (Głupiec) ma w sobie dużo energii, jest jak żywioł. Dziecko młodsze, gdy ktoś posiada ich dwoje, reprezentuje zwykle karta Głupiec 0, a starsze Mag I.

Połączenie karty Diabeł XV + Głupiec, może prognozować szaloną imprezę, wyluzowane towarzystwo, i dużo alkoholu, gdzie wszyscy tańczą, bawią sie na całego. Albo duża skłonność do nałogów i bezmyślność, jeśli zwłaszcza jedna karta jest obrócona.

Przykład 6, fantazje erotyczne.

Karta Diabeł w kontakcie z Arkanem Wielkim - księżyc XVIII i As Pałeczek, z kolei reprezentuje marzenia, fantazję (Księżyc) seksualne. Albo poczęcie dziecka, zwykle oczekiwana ciąża. Itd.

Czujesz ciągle wątpliwości co do podjęcia danej decyzji?, o tym mówi karta Diabeł, i lepiej nie podejmować decyzji na podstawie wylosowanej karty Diabeł, bo może się okazać, że była ona niesłuszna, i póżniej będzie trudno z niej wybrnąć, bo nie jest podjęta na podstawie świadomych pobudek, lecz złudnych nadziei, albo wynikająca z wewnętrznego przymusu.

Gdy energia Diabła oddziałuje na nasze życie, to albo czujemy się tacy malutcy, zakompleksieni, bądż tylko nam się wydaję, że posiadamy potężną moc, którą projektujemy na innych, gdyż chcemy wytargować jak najwięcej dla siebie, nie licząc się z emocjami innych.

Jak łatwo przekroczyć granicę zdrowego rozsądku i tak szanowanej uczciwości, będąc pod wpływem tej karty, wówczas może się zdarzyć, że Diabeł kusi nas, "a weż sobie więcej". Zwłaszcza gdy karta jest w pozycji obróconej. Albo sami jesteśmy narażeni na nieuczciwe zamiary ze strony innych.

Przykład 7, nieuczciwy wspólnik.

Wystrzegajcie się zatem Moi Drodzy przyjaciela bądż wspólnika, który pokazał się w kartach pod wibracją karty Diabeł XV, i który proponuje wam wspólny interes. Bo niewykluczone, że ów cwany wspólnik, chce was naciągnąć na pieniądze.

Nieuczciwy (Diabeł) wspólnik (Cesarz) wyjdzie również w połączeniu na przykład trzech kart Diabeł XV, Cesarz IV obrócony, i Mag I itd. Zwłaszcza karta Diabeł bądż Cearz jest obrócony.

Połączenie karty Diabła XV, Cesarza IV zwłaszcza w pozycji prostej i Maga I, może informować ogólnie, że mężczyzna, wkłada dużo energii, ekspresji (Diabeł) w swoją pracę (Cesarz), rozwija się (Mag I) prężnie w swojej drodze zawodowej.

Bądż (Diabeł + Cesarz + 3 kielichów), połączenie to reprezentuje w rozkładzie mężczyznę (Cesarz), wyjątkowo atrakcyjnego seksualnie (Diabeł).

Także (Diabeł XV + Cesarz IV + Mag I), i karta Diabeł bądż Cesarz jest obrócona, reprezentuje szefa, który jest żądny władzy, albo zwykłego łapówkarza.

Przykład 8, kim jest ta kobieta?

Odpowiedz na konkretne pytanie, jaka jest ta kobieta?, wychodzi karta Diabeł XV obrócona - kobieta, która manipuluje, egoistyczna, zachłanna na pieniądze, i wykorzystująca swój seksapil, aby uzyskać to co oczekiwała. Diabeł XV w pozycji prostej to zwykle kobieta atrakcyjna seksualnie.

Czasem karta Diabeł w rozkładzie też może symbolizować energię, o tym już mówiliśmy, która przejawia się "szybko".

Przykład 9, pieniądze

Karta Diabeł XV + 2 Monet + As pałeczek - może oznaczać, że przelew (2 monet) przyjdzie na nasze konto szybciej (Diabeł), niż się spodziewaliśmy.

Zdrowie - karta Diabeł XV

Choroby weneryczne i inne choroby zakażne. Różnego rodzaju stany zapalne. Ogólnie choroby narządów rodnych, uczulenia. Nałogi różnego typu: alkoholizm, narkomania, bulimia, anoreksja, itd.

Ważne:

Losując kartę Diabeł XV w rozkładzie, bardzo ważne jest pytanie jakie zadajemy, oraz otaczające karty, które leżą obok karty Diabeł, bo to będzie już modyfikować interpretację tej karty.''

Autor tekstu: Stanisławska Barbara

mod:Dodałam zdjęcie karty, przykro mi ale nie kopiujemy takich fragmentów, pracujemy samodzielnie...Takie fragmenty tłumaczące zbyt wiele demotywują do dalszej dyskusji, jednak możesz wysłać mi na pw swoją interpretację karty i ja ją wstawie zamiast tego fragmentu książki:)

Tytuł: Re: Karta Diabel w rozkladzie
PostZamieszczono: 14 mar 2011 19:21 
Rozmowny Użytkownik

"dobra" strona Diabła to komunikatory czyli internet, gg, FB, nk itd.
Bodaj wczoraj gdzieś tam w necie pokazała komuś zoo (cyrk zapewne też by pasował).
Osobiście mnie Diabeł wiele razy pokazał kontrakty podpisane przez dwie strony, umowy o pracę (jakby nie patrzeć jest sie przywiazanym do jakiejś firmy i vice versa), przesiadkę z autobusu do autobusu gdy w rozkładzie jazdy jest kilka minut różnicy (dwie różne linie) tak aby zdążyć i długo nie czekać na kolejny kurs.

Tytuł: Re: Karta Diabel w rozkladzie
PostZamieszczono: 30 mar 2011 21:32 
Hurra, mogę prosić o interpretację!

W rozkładach na uczucia Diabeł jawi mi się często jako chorobliwa obsesja na punkcie drugiej osoby, taka na granicy choroby psychicznej. Pokazuje też związki, których istotą jest wręcz obsesyjne pożądanie partnerów i sex jako główny element łączący. Jednak cóż może być w tym złego, pod warunkiem, że obie strony pożądają się wzajemnie. Jedni mają wspólne zainteresowania, inni piszą dla partnerów wiersze i patrzą im głęboko w oczy trzymając za rękę, a jeszcze inni uprawiają sex gdzie popadnie i on jest dla nich wykładnikiem dobrych relacji :)
A Wy jakie macie wrażenia względem tej karty w uczuciowych rozterkach?

PostZamieszczono: 09 maja 2011 08:43 
Fan TarotNet
Awatar użytkownika

Przeczytałem ten cały wątek i jakoś nie znalazłem tego co chciałem dowiedzieć się. Bodajże w paru miejscach było wspomniane o odwróconym Diable ale to akurat nie odpowiada na me pytanie.
Np. znajduję się pod wpływem pewnej obsesji i zadaje pytanie: jak to będzie z tym dalej (z mą obsesją)/czy wyzwolę się od tego :?: I wychodzi taki odwrócony Diabeł. Wyglądałoby wtedy na to, że tak, że wyjdę z tego. Ale mym zdaniem wcale to nie jest takie łatwe do zinterpretowania.
Mam jeszcze w pamięci temat w którym to Kinga objaśniała mi interpretacje odwróconej karty w ogóle. Uświadomiłem sobie wtedy, że rzeczywiście nie jest to takie łatwe.
Ale wracając do tego odwróconego Diabła. Wyszedłbym z tego czy wyszedłbym z tego częściowo/do pewnego stopnia :?:
Wiem wiem, zaraz będę czytał, że lepiej byłoby gdyby były też sąsiednie karty albo to albo tamto... Powiedzmy, że jest ta tylko jedna. Koniec - kropka.
:?: ... Jak to Waszym zdaniem :?:

Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli – źle, ale złe postępowanie dobrych ludzi, to zasługa religii
— Steven Weinberg

PostZamieszczono: 09 maja 2011 18:38 
Pogromca Wszelkich Tematów
Awatar użytkownika

Moim zdaniem: nie. Nie wyszedłbyś z obsesji. Poza oczywistym faktem, że Diabeł jest odwrócony, jest jeszcze kwestia, która została zresztą omawiana w temacie dot. odwracania kart. Mianowicie, kiedy wylosujesz kartę "złą", tak to nazwijmy, jaką np. jest Diabeł, nie oznacza to, że jej odwrócona wersja będzie zupełnym przeciwieństwem, czyli, że stanie się "dobra". Karta odwrócona nigdy nie będzie miała energii, której nie posiada jej podstawowe położenie. I tak, odwrócony Pustelnik nie będzie oznaczał, że nagle otworzysz się na ludzi, tak odwrócony Diabeł nie będzie oznaczał wyzwolenia psychicznego. Mylę się? Ja to tak widzę w każdym razie.

PostZamieszczono: 10 maja 2011 00:06 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Oczywiście, że karta odwrócona nie zawsze jest przeciwnym biegunem karty prostej. W przypadku Pustelnika w pozycji prostej mamy dobrą i korzystną samotność, w przypadku odwróconego - też samotność, ale destrukcyjną, błądzenie. Energia samotności zostaje w obu przypadkach. Nie jest też tak, że wszystkie karty odwrócone pogłębiają problem widoczny w kartach prostych. W przypadku Diabła jest tak, że odwrócony pokazuje rozwiązanie problemu zawartego w karcie prostej. Pokazuje bowiem ideę wyzwolenia się z więzów, która polega na tym, ze ktoś ma świadomość uzależnienia, ale ta świadomość przyczynia się do wyzwolenia. Inaczej mówiąc, pytający jest na etapie wyzwalania się z pęt, ponieważ już zdaje sobie sprawę, że jest uzależniony (i zdaje sobie sprawę z tego, że nie chce uzależnienia). Gdybym stawiał Ci karty, odpowiedziałbym: tak, wyjdziesz z tego. Wiesz już, że masz obsesję, a to dużo. Im bardziej będziesz myślał o niej racjonalnie, tym bardziej będzie słabła.

PostZamieszczono: 10 maja 2011 08:14 

Moim zdaniem, dużo zależy od tego w jaki sposób dana osoba "czyta" karty odwrócone. W interpretacji jednej osoby odwrócony XV będzie oznaczał przemijanie pewnych wpływów, osłabienie energii Diabła w pozycji prostej. Taka osoba zinterpretuje tę kartę jako powolne uwalanianie się z obsesji, toksyczności, etc.

Natomiast ktoś, dla kogo odwrócony XV to "pogłębienie" problemów symbolizowanych przez tę kartę, najprawdopodobniej zinterpretuje ją (w tym przypadku) jako - tak dużą obsesję, z którą osoba samodzielnie sobie nie poradzi, potrzebuje pomocy z zewnątrz.

PostZamieszczono: 10 maja 2011 12:56 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Gośka pisze:
Moim zdaniem, dużo zależy od tego w jaki sposób dana osoba "czyta" karty odwrócone

Karta odwrócona, tak jak i karta w pozycji prostej reprezentuje pewną ideę, która ustabilizowała się w tradycji okultystycznej. I stąd wypływa jej znaczenie. Nie ma tu absolutnej dowolności. Zupełna dowolność jest niebezpieczna, bo wprowadza chaos. Później ktoś mówi np. "dla mnie Diabeł oznacza samochód, bo auto kojarzy mi się z ogniem i rykiem". I dochodzimy do absurdu. Otóż nie można pozwolić na taką dowolność, bo ona przeczy idei tarota. Ktoś, kto ma takie podejście, równie dobrze niech wróży z liści koniczynki i przypisze sobie do nich dowolne znaczenia. To będzie to samo.
Można mieć oczywiście różne skojarzenia, ale idea, którą reprezentuje dana karta, jest niezmienna. W przypadku Diabła w pozycji odwróconej jest to właśnie np. wyzwolenie z uzależnienia (zresztą znaczenie to znajdziesz w każdej książce ze znaczeniami kart).
Diabeł w pozycji prostej jest uzależnieniem. Nie ważne, czy słabym, czy silnym. To po prostu uzależnienie. Gdyby ktoś odwrócenie tej karty traktował jako pogłębienie, to co miałoby to być? Dlatego w tradycji tarotowej odwrócenie tej karty było zawsze osłabieniem więzów, reprezentowało upadek zła i dominację człowieka nad siłą, której wcześniej sam się poddawał. W aspekcie graficznym tej karty dawni okultyści wyrażali to tak: w pozycji prostej dominacja wyrażona jest postacią diabła, która zajmuje znaczną powierzchnię karty, diabeł symbolicznie przytłacza ludzi i dominuje. Odwrócenie karty jest strąceniem Diabła z cokołu, na którym stoi (to odniesienie do biblijnego strącenia Anioła przez Boga) i przywróceniem właściwego porządku natury - człowiek dominuje nad szkodliwą siłą, a jego energia jest ukierunkowana właściwie (to symbolizuje pochodnia, którą Diabeł trzyma, a która po odwróceniu karty pali się właściwie, płomieniem do góry).

PostZamieszczono: 10 maja 2011 13:35 

Rasid, nie pisałam o absolutnej dowolności, tylko o różnych sposobach, szkołach "czytania" kart odwróconych. Czy ktoś się z tym zgadza, czy nie takie rozbieżności w interpretacjach istnieją.
Interpretacji odwróconego XV- "uzależnienie, z którego nie można się wydostać bez pomocy z zewnątrz" -nauczyłam się na kursie u J. Suligi. Nie jest to mój wymysł.

PostZamieszczono: 10 maja 2011 15:38 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Gośka pisze:
Interpretacji odwróconego XV- "uzależnienie, z którego nie można się wydostać bez pomocy z zewnątrz" -nauczyłam się na kursie u J. Suligi. Nie jest to mój wymysł.

Oczywiście. Ale jak wiadomo zależy od rodzaju pytania i kontekstu innych kart. A nie od dowolności interpretacji (moje uwagi nie były Gosia do Ciebie, tylko są ogólnymi spostrzeżeniami dla potencjalnych czytelników tego wątku :)). Tylko to miałem na myśli. Jeśli będzie pytanie "co mnie niedobrego spotka od tej osoby", to możnaby tę kartę tak zinterpretować i tu się zgadzam.
Ja pisząc wyżej o znaczeniu Diabła odwróconego, miałem na myśli bardzo konkretne pytanie o wyjście z obsesji, które zadał "siedem". Suliga wyraźnie pisze o Diable odwróconym m. in.: "rozerwanie więzów, wybawienie z opresji, rozpoznanie właściwej drogi, wyzwolenie z egoizmu, rozbicie wewnętrznej skorupy". (Suliga J. "Tarot. Karty, które wróżą").
Cóż, jak widać aby ta wróżba była bardziej konkretna, należałoby jednak wyciągnąć więcej kart. Wystarczyło zapytać np. trzema o to, co sprzyja, co przeszkadza i jaki będzie rezultat. Wtedy rozumienie tego odwróconego Diabła jako rezultatu byłoby bardziej precyzyjne, a tak zdania będą podzielone.

PostZamieszczono: 10 maja 2011 21:19 

rasid pisze:
Ale jak wiadomo zależy od rodzaju pytania i kontekstu innych kart
Tak, jak najbardziej się z Tobą zgadzam. (Tak na marginesie, mam nadzieję, że kiedyś napiszesz książkę na temat Tarota Obrazek)
Wracając jeszcze do kursu, o którym pisałam odwrócony Diabeł miał tam znaczenie negatywne, w każdym kontekście. W książce, o której piszesz pozytywne znaczenia przeplatają się z negatywnymi, bo jest tam także: nieład, złe wpływy, magia niszczycielska, satanizm, nadużycie siły, komplikacje zdrowotne obok wybawienia z opresji, etc. Natomiast w gazetce "Tarot, przyszłość zaklęta w kartach", której konsultantem był Pan Suliga, XV odwrócony na pozycji pt. Obecna sytuacja jest interpretowany jako: "pytający nie jest w stanie sam sobie pomóc, czuje się przygnębiony, osłabiony i zniewolony", na pozycji pt. Rada : "pytający powinien szukać pomocy na zewnątrz siebie, sam nie poradzi sobie z tym, co go pęta" (Nr. 15). To tak w ramach ciekawostki.
Wielu autorów, np. R. Prinke, H. Banzhaf, A. Jaśniak, B. Matuszewska odwróconego Diabła postrzega bardziej pozytywnie, niż w pozycji prostej. Istnieją również interpretacje odwrotne. Odwrócony XV jest "gorszy" od prostego min. u A. Douglasa, J. Kolesowa, P. Gibaszewskiego, J. Wieloboba, M. Bigoszewskiej, J. Stawińskiej.
I właśnie na to chciałam zwrócić uwagę wcześniej. W zależności od tego, w jaki sposób osoba postrzega daną kartę, tak ją zinterpretuje. I tak części osób odwrócony XV "pokaże" wyzwolenie się z uzależnień, a części sytuację przeciwną. Przy czym obie grupy pracując z kartami mogą osiągać bardzo dobre rezultaty.

PostZamieszczono: 11 maja 2011 12:44 
Fan TarotNet
Awatar użytkownika

Dziękuję Wam za Wasz wkład i samą dyskusję. Zawsze to idzie nauczyć się coś z tego.
Nie rozumiem tylko jednego.
Gośka pisze:

rasid pisze:
Jeśli będzie pytanie "co mnie niedobrego spotka od tej osoby", to możnaby tę kartę tak zinterpretować i tu się zgadzam.

No ja interpretowałbym to inaczej. Przy Diable na wprost to zapodałbym tą (naj)gorszą treść, a przy odwróconym, to, że pytający ma jeszcze szansę wyzwolić się od tej osoby, pozbyć się jej zanim dozna od niej większej krzywdy, ewentualnie, pytający krzywdy dozna ale nie będzie ona aż tak duża (w porównaniu do najgorszego scenariusza w wyobraźni pytającego).
Naprawdę, zastanawia mnie, dlaczego zinterpretowałbyś to tak.

Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli – źle, ale złe postępowanie dobrych ludzi, to zasługa religii
— Steven Weinberg

PostZamieszczono: 11 maja 2011 21:54 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

siedem pisze:
Naprawdę, zastanawia mnie, dlaczego zinterpretowałbyś to tak.

Moje rozumienie tych słów, Gośki (a także Twoje) nie wykluczają się w takim właśnie przypadku. W pytaniu "co mnie niedobrego spotka" jest założenie, że karta, która będzie odpowiedzią, pokazuje rzecz negatywną (bo pytamy "co niedobrego"). I dlatego nieco negatywnie musielibyśmy zinterpretować odwróconego Diabła. Interpretacja Gosi byłaby tu więc do zaakceptowania. Dodatkowo ta odpowiedź wcale nie wyklucza wyjścia z uzależnienia, ponadto wskazuje, że potrzebna będzie zewnętrzna pomoc (więc tutaj zawiera się "mniej gorsza" informacja niż przy karcie w pozycji prostej, która mówi np. o uzależnieniu prowadzącym do destrukcji). Tak więc mamy cień i delikatny blask w jednym. To, co napisałeś, również się w tej interpretacji zawiera. Myślę, że Gosi też mniej więcej o to chodziło.
Trzeba bowiem pamiętać o dwóch rzeczach: o idei, którą karta przedstawia, ale (co jest bardzo ważne) też o tym, jak ta idea wygląda w kontekście konkretnego pytania. Ktoś, kto o tym zapomni, będzie miał problem z odczytaniem wróżby, jeśli na pytanie np. o minusy sprawy otrzyma piękną i radosną kartę (lub odwrotnie).

PostZamieszczono: 11 maja 2011 23:30 
Administrator
Awatar użytkownika

Też tak czuję temat: odwrócony Diabeł nie jest jeszcze wolnością, ale może mówić o świadomości że istnieje problem polegający na zniewoleniu. Skoro jest świadomość np. uzależnienia, mogą mieć miejsce próby pokonania go, ale można niczego nie zmieniać.

Diabeł w pozycji prostej jest kartą zniewolenia i w pewnym sensie także braku wyboru. Bo jeśli człowiek działa nie do końca świadomie, nie można powiedzieć że ma wybór. Jakiż to wybór, jeśli on dosłownie (chce czy nie chce) ulega komuś lub czemuś, co jest od niego silniejsze?
Odwrócony Diabeł nadal jest zniewoleniem, z tym że gdy człowiek rozumie już sytuację, jest w stanie dokonać świadomego wyboru, zadecydować o sobie i racjonalnie ocenić konsekwencje takiego czy innego zachowania... niemniej ciągle może wybierać zło. Swoją drogą, myślę że właśnie z różnych przyczyn ciągle bardziej będzie skłonny wybrać zło, niż dobro.

Troszkę z innej beczki. Gdzieś spotkałam się z ciekawym pytaniem, mianowicie: jeśli Diabeł pokazuje złego człowieka, to która wersja będzie bardziej destrukcyjna, wtedy gdy Diabeł jest odwrócony, czy może gdy jest w pozycji prostej?

PostZamieszczono: 12 maja 2011 08:50 

Dopiszę jeszcze, że interpretacja prostego XV jako karty posiadającej bardziej pozytywne znaczenie od odwróconej, ma swoje źródło w teorii, o której pisała wcześniej Kinga:
Kinga pisze:
postacie na karcie Diabeł mają na szyjach łańcuchy. Ludzie są niewolnikami tylko pozornie, te łańcuchy na ich szyjach są zupełnie luźne. Podobnie jest z wszelkimi uzależnieniami – człowiek ma szansę się uwolnić, kwestia tylko by chciał

Karta odwrócona jest wtedy postrzegana jako komplikacja, stąd jest bardziej destrukcyjna.

Oczywiście, tak jak pisał Rasid, dużo zależy od pytania. Np. przy pytaniu o pozytywne cechy/ umiejętności danej osoby, odwrócony XV najprawdopodobniej zostanie zinterpretowany min. jako zdolność do wyzwalania się z ograniczeń, nawet jeśli w innych rozkładach osoba stawiająca karty postrzega odwróconego XV negatywnie.

Reasumując , bo pewnie już nudzę: myślę, że jeśli osoba, która nie jest w stanie sama sobie poradzić z uzależnieniem pójdzie z pytaniem "czy sobie z tym poradzę" do dwóch Tarocistów (którzy interpretują odwróconego XV na przeciwne sposoby) to całkiem możliwe, że jeden z nich wylosuje XV prostego , drugi odwróconego i udzielą tej samej odpowiedzi -"trzeba poddać się terapii".
Dlatego kluczową sprawą przy takim pytaniu Siedem jest to, w jaki sposób Ty rozumiesz odwróconego XV. W taki sposób Tarot udzielił Ci odpowiedzi.
Oczywiście, to jest mój punkt widzenia, każdy z Was może mieć inny.
Obrazek

PostZamieszczono: 12 maja 2011 11:57 
Administrator
Awatar użytkownika

Zgadzam się z Gosią. W ogóle karta z zasady negatywna, w pozycji odwróconej nie może nagle stać się w 100% pozytywna.

Sytuację dobrze obrazuje przykład alkoholika - to że w danym momencie jakiś Rychu przestanie pić i wyruszy na terapię, nie czyni z niego osoby zdrowej i wolnej. Bardzo często jest tak, że owszem, alkoholik już nie pije, ale jeszcze obraca się w kręgu zła, czyli starego towarzystwa, przez co stale jest narażony na dokonanie niewłaściwego wyboru. Co rusz ktoś go odwiedza i proponuje "Rychu, napijmy się!". Rychu trzyma fason i odmawia, ale nie jest to łatwe - za każdym razem toczy się prawdziwa wewnętrzna walka. O ile on nie zmieni środowiska, nie odseparuje się od kumpli alkoholików, wielce prawdopodobne że ulegnie. Powie wreszcie: "Dobra, napijmy się tylko ten jeden raz, ostatni raz i naprawdę już koniec!" ...po czym wpada w ciąg na parę dni lub tygodni.
Odwrócony Diabeł może właśnie być taką sytuacją, dobrą ale nie zupełnie. Rychu odstawił alkohol i bierze udział w terapii, ale jeszcze ma w okół siebie starych kolegów i okoliczności, które bynajmniej mu w dochowaniu trzeźwości nie pomagają. Uwolnienie się jeszcze nie jest przesądzone! W jednej chwili może wrócić do pijaństwa i Diabła w pozycji prostej.

PostZamieszczono: 12 maja 2011 20:08 
Fan TarotNet
Awatar użytkownika

Kinga pisze:
Troszkę z innej beczki. Gdzieś spotkałam się z ciekawym pytaniem, mianowicie: jeśli Diabeł pokazuje złego człowieka, to która wersja będzie bardziej destrukcyjna, wtedy gdy Diabeł jest odwrócony, czy może gdy jest w pozycji prostej?

No tu, żeby zinterpretować to prawidłowo to jednak nie obędzie się bez dodatkowych kart. Jednak gdy uprzemy się, że ma być tylko ta jedna jedyna karta to nic innego nie zostało wtedy jak tylko sięgnąć do konwenansów myślowych. Wtedy w takim wypadku to bardziej destrukcyjna wersja byłaby ten Diabeł na wprost. No bo przy tej jedynej karcie i pod takim pytaniem to jak można byłoby to zinterpretować nie kierując się konwenansami myślowymi :?: Wtedy tylko takie schematyczne myślenie pozostaje.

Oczywiście, że to jest tylko takie moje zdanie.

— Steven Weinberg

PostZamieszczono: 12 maja 2011 23:54 
Jesli jak pisze Kinga odwrocony Diabel znaczy, ze ktos juz zadaje sobie sprawe z tego co sie dzieje ...to gorszym czlowiekiem bedzie ten symbolizowany przez odwrocona karte, bo taki czlowiek zdaje sobie sprawe ze czyni zlo , czyli jest zla swiadomy. A czlowiek symbolizowany przez Diablaw pozycji prostyej jest zly, ale ,,tylko'' zly. Nawet sie nad tym swiadomie nie zastanawia czy jest zly czy nie,po prostu tak dziala -zle czyni.

PostZamieszczono: 13 maja 2011 09:34 
Fan TarotNet
Awatar użytkownika

Jedna taka uwaga Rani :) Skąd mamy wiedzieć czy dany człowiek zdaje sobie sprawę z tego co się dzieje :?: Czy on ma możliwość dokonania świadomego wyboru, zadecydowania o sobie itd.
My tego człowieka absolutnie nie znamy. Sądząc po pytaniu, które to przytoczyła Kinga to tak właśnie należałoby założyć. A to "zdawanie sprawy, możliwości dokonania świadomego wyboru" to mimowolnie przyswoiliśmy sobie (błędnie !) bodajże w celu ułatwienia sobie odczytu. Tyle że w tamtym miejscu Kinga omawiała odwróconego Diabła w nieco szerszym kontekście.

Także dalej twierdzę, że pod tamtym pytaniem przytoczonym przez Kingę to Diabeł na wprost wyraża bardziej destrukcyjną wersję.

— Steven Weinberg

PostZamieszczono: 13 maja 2011 12:57 
stad ze mamy umowe z kartami ze diabel odwrocony tzn ze czlowiek wie ze jest nie tak i zdaje juz wiec sobie sprawe ze musi cos zmienic ( nap isc na terapie i rzucic to co robi zle np. nalog). A diabel w pozycji to taki np ktos komu sie wydaje ze ma kontrole nad swoim nalogiem, czyli jest nieswaidomy tego ze tej kontroli nie posiada.

No ale to tak teoretycznie moglo by wygladac, bo ja takiej umowy z kartami nie mam.
Kingo ktory wersja karty diabej przedstawia wg ciebie bardziej destrukcyjna energie? prosta czy odwrocona?

PostZamieszczono: 14 maja 2011 10:51 
Fan TarotNet
Awatar użytkownika

Rani, myślę, że nie bardzo zrozumiałaś to o czym pisałem w mym poście powyżej. Tam, jeszcze wyżej, Kinga omawiała (odwróconego) Diabła na tle pewnego uzależnienia. W tym samym też poście Kinga zadaje pytanie
Kinga pisze:

A to jest różnica :!:

Mod: post został edytowany na prośbę użytkownika

— Steven Weinberg

PostZamieszczono: 14 maja 2011 14:05 
Administrator
Awatar użytkownika

Oj ciężko powiedzieć który człek gorszy, prawda? Wydaje mi się że jednak ten z Diabłem odwróconym będzie ciut lepszy.
Bo ten z Diabłem prostym jest strasznie nieobliczalny, nieprzewidywalny, nie kieruje się rozsądkiem - możemy wręcz sądzić "o nie, to nie możliwe, tego mi nie zrobi!", a jednak gość zaskakuje w najbardziej negatywnym sensie.
Obserwowałam pana, który działał jak XV. Niby nic, spotkał kobietę, zakochał się i... kompletnie mu odbiło, zachowywał się dosłownie jak opętany. Aby utrzymać ten związek stał się zdolny do najgorszego: matka nie akceptowała damy (nikt by nie zaakceptował, lista obiektywnych przyczyn bardzo długa), więc kiedy matka gdzieś wyszła zmienił zamek w drzwiach, w praktyce wyrzucił ją z domu w środku zimy. Awantur i interwencji Policji nie sposób zliczyć. Każdy kto próbował przemówić mu do rozsądku wobec kolejnych rewelacji, z miejsca był śmiertelnym wrogiem. Facet w pewnym momencie przypominał (dosłownie!) wściekłego psa, który warczy, toczy pianę i łypie oczami, kogo by tu zagryźć jeśli tylko się zbytnio zbliży.
On przestał być sobą, całe środowisko było w ogromnym szoku, bo co rusz robił coś, czego przenigdy by się po nim nie spodziewano. Skala bezmyślnego zła była nieograniczona.

Człowiek którego opisuje Diabeł odwrócony postępuje źle i jest niebezpieczny, ale raczej wiadomo do czego może być zdolny i nikt nie ma złudzeń. On sam z resztą nie kryje tego, że aniołem nie jest. Dajmy na to, typ słynie z brutalności - i wszyscy mają świadomość, że lepiej z nim nie zadzierać. Wiadomo że jest skurczybykiem, wszyscy rozumieją że kontakt z nim ma prawo skończyć się niefajnie. :?

PostZamieszczono: 14 maja 2011 16:44 
Awatar użytkownika

Okej, odczytanie tej konkretnej karty w tym kontekście nie jest proste i w dużym stopniu zależy od indywidualnej interpretacji.
Jeżeli jednak:
Cytuj:
karta z zasady negatywna, w pozycji odwróconej nie może nagle stać się w 100% pozytywna.

to skąd dopatrywanie się jakiegoś (jakiegokolwiek) pozytywu? Oczywiście każda karta Tarota rządzi się w dużej mierze swoją logiką - intuicją, trzeba brać pod uwagę pytanie, okoliczności, itp itd, ale mimo wszystko na zdrowy chłopski rozum zinterpretowałabym tę kartę: "nie, ponieważ...". I tutaj, idąc za Kingą: nie wyjdziesz z nałogu, ponieważ masz wciąż wokół siebie tych samych kumpli, to samo środowisko.
Skoro istnieje zależność, że karta odwrócona nie może mieć innej energii (złej lub dobrej) od karty podstawowej, skąd nagle zyskuje odpowiedź pozytywną? Dla mnie odwrócenie jest jakimś "skrzywieniem" pozycji prostej, a więc w pewien sposób może rozpraszać "złą" energię karty podstawowej, czyniąc ją "mniej złą". Ale na odpowiedź zupełnie pozytywną "tak, wyjdziesz z tego", to dla mnie trochę mało.

PostZamieszczono: 14 maja 2011 21:10 
Administrator
Awatar użytkownika

Zakładam że gdyby Tarot chciał powiedzieć "tak, super, wyjdziesz z tego" zrobiłby to jakąś inną kartą, na przykład Mocą, Zmartwychwstaniem albo Światem. Skoro pojawia się odwrócony Diabeł, na pewno nie jest i nie będzie wspaniale... Ale ale, zaraz... przecież uzależnienie czy nałóg to nie katar że przejdzie i można o tym zapomnieć. Niestety są to problemy które mogą wrócić, nigdy nie jest się od nich zupełnie wolnym.

Maralee pisze:
Cytuj:
karta z zasady negatywna, w pozycji odwróconej nie może nagle stać się w 100% pozytywna.

to skąd dopatrywanie się jakiegoś (jakiegokolwiek) pozytywu?

Stąd, że karta z zasady pozytywna w pozycji odwróconej, jest tylko słabsza lub zblokowana.

Może spróbujmy tak. Każda karta w pozycji prostej działa normalnie, czyli zgodnie ze swoimi indywidualnymi cechami, a odwrócenie jest zaburzeniem tej normalności.
Karta zła w pozycji prostej działa normalnie, tyle że jej normalnością jest właśnie coś niedobrego, nie pozytywy. Jeśli tę niedobrą kartę odwrócimy, wówczas jej negatywny charakter ulega zaburzeniu. Nie staje się przez to dobra, ale jej normalny przekaz (zło) słabnie. W praktyce oznacza to nieco lepszą sytuację, niż gdyby karta była prosta.

Zauważ, że Diabeł w pozycji prostej ma między rogami odwrócony pentagram:
Obrazek

Wikipedia pisze:
Pentagram zwrócony jednym wierzchołkiem ku dołowi zwany jest Pentagramem Odwróconym, Czarnym, lub Pentagramem Baphometha. Pentagram Baphometha przedstawia profanum - człowieczeństwo, odzwierciedla on wyższość żądz i emocji nad rozumem, jest powszechnie uważany za znak satanistyczny.

...ale jeśli Diabła postawić na rogach, ów pentagram jako znak zmieni swój sens i stanie się symbolem woli.

Obrazek

Cytuj:
Pentagram zwrócony jednym wierzchołkiem do góry zwany jest Pentagramem Białym, jest on odzwierciedleniem sacrum — siły boskiej.
Może również odzwierciedlać pięć zmysłów człowieka, pięć żywiołów: powietrze, wodę, wiatr, ogień i światło, oraz pięć światów: fizyczny, eteryczny, astralny, mentalny i duchowy, ukazując wyższość umysłu człowieka nad wszelkimi innymi żywiołami i zmysłami.

Dodajmy, że Biały Pentagram ma zapewniać skuteczną ochronę przed negatywnymi energiami i duchowymi atakami złych istot, ale nie jest to równoznaczne pokonaniem ich.
Tarcza to nie to samo co topór.

O Pentagramie znalazłam jeszcze taką ciekawostkę:

Od wieków Pentagram Biały (tak brzmi pełna nazwa pentagramu zwróconego jednym wierzchołkiem ku górze) posiadał jedno z najważniejszych znaczeń jakie mu przypisano: znak ochronny. Pięcioramienna gwiazda symbolizuje człowieka (cztery dolne ramiona to ręce i nogi, a górny to głowa) a koło zakreślone wokół niego to bariera ochronna.
Znak ten bez bariery (koła) oznacza konflikt i rozpad wewnętrzny, ale i aktywność która prowadzi do zażegnania tego konfliktu.

Jak by nie było na Arkanie XV pentagram występuje bez koła... :) Zaskoczyło mnie, że znaczenie pentagramu bez koła pasuje do tego, co ustaliliśmy interpretując odwróconego Diabła.

Swoją drogą, uzależnienie i nałóg to dwie różne sprawy. Też za Wikipedią:

Cytuj:
Nałóg to zakorzeniona dysfunkcja sprawności woli przejawiająca się w chronicznym podejmowaniu szkodliwych dla organizmu decyzji, które są sprzeczne z przesłankami rozeznania intelektualnego.

Przyczyną nałogu jest mentalne uzależnienie od bodźca lub grupy bodźców, przejawiające się dezintegracją władz psychicznych: intelektu i woli. W odróżnieniu jednak od uzależnienia, będącego jedynie składową, w nałogu mamy do czynienia ze świadomym łamaniem imperatywów rozeznania intelektualnego.

Egzemplifikacją wyszczególnionej zależności będzie przykład chorego, któremu dla złagodzenia bólu, podaje się morfinę. Osoba taka nie ma świadomości intelektualnej. Brak rozeznania intelektualnego wskazuje, że mamy do czynienia z uzależnieniem, a nie nałogiem. Klasycznym przykładem, obrazującym mechanizm nałogu, jest nikotynizm. Nałogowy palacz doskonale wie, że palenie szkodzi. Bagatelizuje jednak dane dostarczane mu przez intelekt. Wola podejmuje zatem sprzeczną z rozeznaniem intelektualnym decyzję i człowiek uzależniony od nikotyny sięga po papierosa. Następuje konflikt pomiędzy rozeznaniem intelektualnym, które podpowiada, iż palenie jest szkodliwe, a decyzją woli. Jeżeli dezintegracja jest utrwalona, mamy do czynienia z nałogiem.

Nałóg jest zaburzeniem sprawności woli przejawiające się w podejmowaniu szkodliwych dla organizmu decyzji, które dodatkowo są sprzeczne z logicznym myśleniem.

Biorąc pod uwagę tę definicję, Diabeł prosty to UZALEŻNIENIE (i bezwolność), natomiast Diabeł odwrócony jest "tylko" NAŁOGIEM (wiesz że coś jest szkodliwe, ale decydujesz się to robić).

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna