Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/www/vhosts/tarotnet.pl/httpdocs/forum2/includes/utf/utf_tools.php on line 1804 XIV Umiarkowanie : WIELKIE ARKANA

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: XIV Umiarkowanie
PostZamieszczono: 17 lis 2009 18:25 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Obrazek

Umiarkowanie to karta równowagi.

Jako pozytyw mówi o tym, że osiągnęliśmy idealny balans i działamy bardzo efektywnie.

Jako negatyw zwraca uwagę na to, że musimy trochę zwolnić, zastanowić się nad tym jak rozdzielamy czas np. pomiędzy życiem osobistym a pracą. W czymś się zatraciliśmy, straciliśmy do pewnych przedsięwzięć zdrowy dystans i na tym cierpimy.

Jak uważacie co ten Arkan znaczy jako karta opisująca uczucia osoby X do osoby Y?
Czy to obojętność czy może poczucie harmonii i "symbiozy"?

Pozdrawiam :)

Tytuł: Re: XIV Umiarkowanie
PostZamieszczono: 17 lis 2009 20:04 
Karta Umiarkowanie oznacza równowagę pomiędzy pierwiastkiem męskim i żeńskim, pomiędzy stroną męską i żeńską. Jak widać na karcie, postać przelewa płyn z jednego kielicha do drugiego w sposób bardzo precyzyjny. Widać w tym harmonię i zachowanie miary, stąd można sądzić, że uczucia w związku też są harmonijne, a osoby spokojne i opanowane. W takim związku panuje zgoda. Każdy z partnerów czuje potrzebę odwdzięczania się za wszystko, co otrzymał od współpartnera, tak jakby odmierzał "odpowiednią miarą". Innymi słowy, panuje równowaga między dawaniem i braniem. Karta ta może oznaczać też związki przyjacielskie. Inna nazwą tej karty jest Powściągliwość, a więc nie ma mowy o wielkich uniesieniach. Raczej partner będzie podchodził z dużą dozą ostrożności i z pewną rezerwą.

PostZamieszczono: 17 lis 2009 20:21 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Dzięki :)

Co prawda w przypadku, o który mi chodziło mowa o sytuacji, w której jedna osoba dopiero "czai się" na drugą, ale cóż można stwierdzić, że w grę raczej wchodzi przyjaźń niż związek.

PostZamieszczono: 17 lis 2009 22:33 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

:D wiązek na pewno również wchodzi w rachubę; karta ta bowiem może oznaczać stopniowe, powolne zacieśnianie więzi; podstawę pod trwały i stabilny związek; tu w grę wchodzą uczucia - czyste, jasne i niewinne (Anioł ma stopę zanurzoną w wodzie); obdarzanie się zaufaniem, harmonia we wzajemnych relacjach; myślę,że z tego kiedyś może powstać związek miłosny :D

PostZamieszczono: 18 lis 2009 09:35 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Cytuj:
, w której jedna osoba dopiero "czai się" na drugą,

Karta sugeruje zatrzymanie lub zwolnienie biegu spraw, w celu zastanowienia się jak dalej postąpić w konkretnej sprawie. Ta karta nakłania do cierpliwości i rozsądku. Spokojna analiza przeciwieństw a więc wszystkich za i przeciw będzie na pewno gwarancją podejmowania właściwych decyzji. Może droga którą do tej pory podążałeś lub obrane środki do jej realizacji nie są właściwe .
Czesto oznacza rowniez przebaczenie i chęć naprawienia błędow i wyjasnienia narosłych konfliktów.
Ten ktory sie czai jak piszesz , chyba cos na wstepie przedobrzył w zalotach........ :)

PostZamieszczono: 18 lis 2009 11:15 
W ilustracji tej karty uchwycony został bardzo specyficzny moment. Z jednej strony główna postać niezmiennie i niestrudzenie przelewa płyn z jednego pucharu do drugiego, a odbywa się to w wielkim skupieniu i spokoju; wygląda na czynność wykonywaną rutynowo, brak w tym jednak dynamiki, a bynajmniej nic nowego z tego „przelewania” nie wynika. Z drugiej strony w otoczeniu mamy wschodzące słońce i kwitnące irysy. Wiemy jednak z doświadczenia, że w krótkim czasie zaobserwujemy zmianę pozycji słońca względem horyzontu. Żółte irysy natomiast kwitną tylko przez około 1 tydzień pomiędzy majem a lipcem. Stąd możemy wnioskować, że nie jest to sytuacja długotrwała , a wszystko dzieje się w odpowiednim czasie i miejscu.

PostZamieszczono: 19 lis 2009 14:12 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Jak dla mnie to w tej karcie za dużo spokoju i wygody, jakichś takich "ustaleń " osoby do trybu jakiegoś takiego błogiego życia.
Nie na darmo nieraz nazwana Powściągliwścią. Ta karta podpowiada też o uzbrojeniu się w cierpliwość i takie "spieszenie się raczej powoli ". Dla mnie sugeruje monotonię. Wygoda ponad wszystko.
W małżeństwie wręcz bym sugerowała ,że żar uczuć tu zgasł a panuje właśnie monotonia i wygoda obu stron, szczególnie słuszna nazwa tu " umiarkowanie nie bez zasadna. ;)

PostZamieszczono: 24 lis 2009 23:24 
Hurra, mogę prosić o interpretację!

W postaci praktycznej może obok kart denarowych informowac o przelewie bankowym.

PostZamieszczono: 10 gru 2009 16:49 
Administrator
Awatar użytkownika

manfred669 pisze:
Dzięki :)

Co prawda w przypadku, o który mi chodziło mowa o sytuacji, w której jedna osoba dopiero "czai się" na drugą, ale cóż można stwierdzić, że w grę raczej wchodzi przyjaźń niż związek.

U mnie w praktyce Umiarkowanie zapowiada brak rozwoju sytuacji, impas. Niby znajomość jest, zapowiada się nieźle, spodziewasz się że pójdziecie o krok dalej, a tu figa. Jakoś wszystko się przedłuża, właściwie nie dzieje się nic konkretnego, panuje taki bezruch. Bywa że jest zwykły kontakt i rozmowy (wymiana...), ale jakoś nic z nich nie wynika. Po jakimś czasie emocje wreszcie zaczną fermentować niczym woda w bajorku. Postanawiasz przerwać status quo, robisz jakiś krok. Tu albo okazuje się że popełniasz głupstwo, już dawno po ptakach, dotychczasowy układ rozpada się i tracisz wszystko, albo wręcz przeciwnie, coś zaczyna się dziać. Tak czy inaczej każda interwencja oznacza przerwanie wpływu sił Umiarkowania, dlatego trzeba działać bardzo ostrożnie. :)

PostZamieszczono: 11 gru 2009 11:37 
Hurra, mogę prosić o interpretację!

Tak, dokłądnie jak napisała Kinga i ja odczuwam tą kartę, zresztą wielokrotnie tego doświadczyłam.
W codzinnej praktyce ta karta może pokazywac też przelewy bankowe przy denarach, a najświeższe moje odkrycie z tą kartą - pisanie pracy za pomocą ściągniętych fragmentów z internetu ( kart obok nie pamiętam). To takie - część ktoś napisze, a reszta się ściągnie z netu.

PostZamieszczono: 10 sie 2010 15:48 
Wszędzie mnie pełno!
Awatar użytkownika

z doświadczenia jako karta dnia pokazała mi się jako wewnętrzna walka dobra ze złem :) - wygrało dobro- nie uleganie pokusie-(chodziło o pieniądze które mogłyby być zdobyte w nieuczciwy sposób przy zakupach )

PostZamieszczono: 17 sie 2010 18:38 
Wszędzie mnie pełno!
Awatar użytkownika

Umiarkowanie nazywane jest też Dostosowaniem-ja tak właśnie tę kartę postrzegam, dla mnie to karta kompromisu i harmonii-trochę nudna, ale generalnie pozytywna. Jeżeli chodzi o nagłe działania, to zgadzam się z twierdzeniem, że są niewskazane i że przy nich wpływ tej karty zostaje zaburzony. W związkach osobistych odczytuję ją pozytywnie ale bez wielkich uniesień-wzajemne przenikanie poglądów ale nie żywiołowa dysputa ;)

PostZamieszczono: 24 sie 2010 17:34 
Mózg Forum
Awatar użytkownika

Podobno ta karta to objawienie się naszego Anioła Stróża. On przecież się nie narzuca nieproszony. Pojawia się jak trzeba przywrócić balans, czasem dostosować się. On pilnuje abyśmy się nie przewrócili. Są w zasadzie nudne bo co to za zabawa gdy nie ma ryzyka. Chyba, że czyjś Anioł lubi wypić to wtedy czasem da jakieś wychodne....
Anioł zwykle ostrzega że potrzebna jest równowaga czyli może z czymś przesadzamy i brakuje nam czy wstrzemięźliwości, czy zdrowia, czy samego połączenia co może nawet być miłością ale napewno nie taką jaką obiecuje Diabeł. W negatywnych aspektach może ostrzegać przed marnotrawstwem, rozrzutnością, strata finansową, kradzieżą, rabunkiem (rozłączenie), konfliktem interesów, nieporozumieniami. Anioł na darmo się nie pokazuje bo jak on nie ma już nic do roboty to wtedy przychodzą inne karty.

[color=#0000FF]Tarot-dla-Siebie[/color]

PostZamieszczono: 24 sie 2010 20:34 
Wszędzie mnie pełno!
Awatar użytkownika

A czyż tej karty nie można porównać do "anielskiego spokoju", błogości, fazy szczęśliwej jedności? Również taki może być aspekt tej karty. To przyjacielskie nastawienie, otwartość w kontaktach, pełne miłości i sympatii wzajemne traktowanie się. To przede wszystkim spokój we wzajemnych kontaktach, wyciszenie, opanowanie, brak wewnętrznej szarpaniny, poczucie bliskości, zjednoczenia, skromności. To spokój ducha, wewnętrzne przekonanie, że nic złego nie może się stać, że Anioł Stróż ma nas pod swoją opieką. To ukojenie, które może przynieść druga osoba.
A alchemicy nazwali "Miłością" kartę leżącą pomiędzy Śmiercią (XIII) i Piekłem (XV), uważając ją za zwycięską, przeobrażającą siłę. To inaczej życie w zgodzie ze sobą, a zarazem innymi. To harmonia pomiędzy podświadomością, intuicją, a otaczającą nas rzeczywistością.

PostZamieszczono: 24 sie 2010 22:07 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

manfred669 pisze:

Pogrubiłam słowa, które moim zdaniem są istotne, bo Umiarkowanie to nie są kolacje przy świecach, kwiaty rankiem na progu czy serenady pod oknem, dla mnie ta karta oznacza uczucia właśnie umiarkowane czyli raczej wskazuje to na dobrą przyjaźń.
To również sygnał, że wszystko przepływa jak woda na ilustracji karty, jednak nie jest to chaotyczny ruch, a taki harmonijny, co dla mnie może oznaczać w perspektywie być może rozwój przyjaźni w coś innego.

PostZamieszczono: 14 mar 2011 19:16 
Rozmowny Użytkownik

I znów jako przyjaźń:
Trzeba pamiętać, że Umiarkowanie oznacza również harmonię, spokój, pewność, równowagę, a taki stan uzyskuje się po długim czasie trwania przyjaźni. Tutaj zupełnie inaczej widzi się przyjaciela: oby dwie strony są świadome ile wart jest prawdziwy przyjaciel i wcale nie muszą udowadniać tego na każdym kroku. Przyjaźń w tej karcie powoli ewoluuje, spokojnie trwa, płynie, dojrzewa; to spotkanie podobnych dusz, uzupełnianie się osobowości i charakterów. Dzięki przyjaźni pod znakiem Umiarkowania odzyskuje się spokój wewnętrzny, być może uzdrowienie ducha i psyche. Jeden drugiemu podaje pomocną dłoń nie dlatego, że czuje obowiązek, lecz dlatego, że czuje przywiązanie, jedność.

I zaskoczenie dla niektórych: Umiarkowanie to... orgazm :mrgreen: Spójrzcie na kartę i mieszanie się płynów. Seks jak najbardziej :)

PostZamieszczono: 14 mar 2011 23:35 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Z tym seksem w karcie XIV Umiarkowanie rzeczywiście zaskoczenie. :shock: Mieszanie płynów, owszem, ale dlaczego tak spokojnie, wręcz ospale jak na orgazm. :lol: no i co ten anioł tam robi, gdzie intymność? chyba, że ma to być niepokalane poczęcie. :roll: Bez urazy QM, ale ja stawiam na VIII Moc jeśli chodzi o "te sprawy," albo Asa buław. :)

Zaglądając do swoich zgromadzonych materiałów przeczytałam tekst, który każe mi przyznać rację Qmieczy.

"Przelewanie płynu pomiędzy dwoma pucharami, złotym i srebrnym, oznacza równowagę pomiędzy czynnikiem słonecznym, a więc męskim, aktywnym i świadomym - oraz żeńskim, księżycowym, podświadomym, i biologicznym.
Dodajmy w tym miejscu, że owo przelewanie ze złotego do srebrnego naczynia nieodparcie kojarzy się z mistycznie pojmowanym seksem, co jest pomostem pomiędzy tarokiem a indyjską tantrą. Indyjskie i tybetańskie bóstwa splecione w miłosnym uścisku wyrażają ów proces zupełnie dosłownie. "

Mistyczny seks kto by pomyślał?

PostZamieszczono: 15 mar 2011 13:02 
Rozmowny Użytkownik

Vines, z tarotem jest tak, że każdy ma z nim wlasne doswiadczenia i znaczenia kart objawiają się w praktyce w czasem niepojęty sposób. Oczywiście każda karta ma określone znaczenia i nie sposób ich zmienić (z grubsza co jest napisane w ksiazkach), ale w drobnych sprawach i w zwyczajnym życiu każdy z nas ma swoje osobiste uwagi :)

PostZamieszczono: 15 mar 2011 16:58 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Dziękuję Qmieczy, mam jeszcze małe doświadczenie z Tarotem i szukam często potwierdzenia w książkach i innych publikacjach. Przedstawiając swój punkt widzenia miałam świadomość, że Twoja wypowiedź jest podparta doświadczeniem, ale jak sama napisałaś, może być dla innych zaskoczeniem. Myślę, że się rozumiemy, przepraszam jeśli niechcący Cię dotknęłam. Pozdrawiam serdecznie :)

PostZamieszczono: 15 mar 2011 18:14 
Rozmowny Użytkownik

Spoko, Vines :) Nie przejmuj się; przecież nic się nie stało :D

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]