Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/www/vhosts/tarotnet.pl/httpdocs/forum2/includes/utf/utf_tools.php on line 1804 II Kapłanka : WIELKIE ARKANA

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: II Kapłanka
PostZamieszczono: 23 lip 2009 22:32 
Administrator
Awatar użytkownika

Obrazek

Arkan II Kapłanka to archetyp Matki. Jej główne cechy:

- wrażliwość
- cierpliwość
- skrytość
- opiekuńczość
- dojrzałość emocjonalna

Kapłanka przeważnie wskazuje na dojrzałe kobiety (matka, żona, babcia, ciocia etc.). Ważne jest aby zapamiętać jak amen w pacierzu, że Kapłanka nie ma nic wspólnego z miłością fizyczną i erotyczną. Podobnie jak Księżyc w astrologii symbolizuje mamę, żonę, teściową, tak Arkan II którego odpowiednikiem jest właśnie Księżyc, dotyczy tych samych aspektów.
Kochanka, kobieta której się pożąda, z którą "chodzi", to Wenus - w Tarocie Cesarzowa. :)

Z własnych obserwacji dodam, że Kapłanka nie koniecznie oznacza kobietę zamężną, ale na 100% będzie to kobieta dojrzała psychicznie i emocjonalnie, od 27 roku życia wzwyż. Bo Kapłanka jako taka dotyczy właśnie sfery psychicznej, na prawdę nie ma nic wspólnego z dokumentami w Urzędzie Stanu Cywilnego. Dziewczyna w wieku 20 lat, zamężna i mająca choćby trójkę dzieci wcale jeszcze Kapłanką nie jest, bo mentalnie funkcjonuje jak Cesarzowa. Podobnie zresztą dzieje się z każdym mężczyzną, mentalność IV Cesarza nadejdzie dopiero około trzydziestego roku życia, choć faktycznie pan może już dawno być ojcem i mężem.
Jako ciekawostkę podam, że w astrologii również wyróżniamy granicę stania się dojrzałym człowiekiem - jest to domknięcie się tzw. pierwszego cyklu Saturna przypadające u każdego około 30 roku życia.

Tytuł: Re: II Kapłanka
PostZamieszczono: 28 lip 2009 11:59 
Hurra, mogę prosić o interpretację!
Awatar użytkownika

Kapłanka to również skrywana tajemnica (czy zostanie wyjawiona?)
milczenie i mądrość
tak?
;)

PostZamieszczono: 28 lip 2009 18:41 
Administrator
Awatar użytkownika

Kapłanka i Księżyc to chyba dwie najbardziej tajemnicze karty Tarota. :)
Różnica jest taka, że sekrety Kapłanki raczej nam nie zaszkodzą, podczas gdy sekrety księżycowe... no z nimi to już różnie bywa.

Faktycznie Kapłanka może oznaczać osobę, która coś wie, ale nam nie powie - może uchyli rąbek tajemnicy, ale wszystkiego się od niej nie dowiemy. Ona jest po prostu uosobieniem dyskrecji i taktu, dlatego wśród kluczowych znaczeń często pojawia się hasło "skrytość".
Negatywna Kapłanka jest za to prawdziwą skarbnicą wiedzy wszelakiej dotyczącej sąsiadów - istny as wywiadu. 8-) Zawsze "wie" kto z kim się spotyka, gdzie pracuje, ile zarabia, na kogo głosuje w wyborach. Ciekawe że przeważnie tych informacji nie wyciąga od innych ludzi, tylko zbiera samodzielnie - ma uszy i oczy szeroko otwarte, nic nie umknie jej uwadze. Czasami są to nad wyraz trafne spekulacje... ale Kapłanka = dobra intuicja.

PostZamieszczono: 30 lip 2009 20:10 
Kapłanka siedzi pomiędzy dwiema kolumnami, z których jedna jest biała, a druga czarna.
Dzień i noc, Słońce i Księżyc, te dwie kolumny są symbolem przeciwstawnych elementów.
Czyżby Kapłanka spełniała rolę łącznika, spoiwa? Ona wprowadza harmonię i równowagę przeciwstawnych czynników, elementów, pierwiastków?
Spełnia rolę mediatora?

PostZamieszczono: 31 lip 2009 14:24 
Administrator
Awatar użytkownika

Kolumny są ważnym symbolem - oznaczają pozytywną i negatywną siłę życiową, yin i yang, energię męską i żeńską, animusa i animę.

Z tym że Kapłanka nie spaja (sensie nie łączy mieszając) tych dwóch przeciwstawnych energii, bo wtedy powstało by nam coś trzeciego, prawda? A skoro sama Kapłanka jest Dwójką, to nic trzeciego tu być nie może. Z resztą, gdyby ona miała jakoś spajać dwie energie, wówczas prawdopodobnie chociaż dotykałaby obu kolumn, trzymała je, albo coś w tym guście... Tym czasem Kapłanka jedynie siedzi dokładnie pomiędzy filarami. Dlaczego? :roll: Ech te Tajemnice... spróbujmy je odkryć.

W większości opracowań pada zwrot "połączenie prawej i lewej", "połączenie świadomości i nieświadomości", ale znowu jest to wielkie uogólnienie, zawsze coś mi w nim zgrzytało.
Bo połączenie oczywiście że dokonuje się, ale... wszystko jest przecież ukryte za zasłoną. Kapłanka siedząca po środku pełni tylko rolę Strażniczki Wiedzy i Tajemnicy Życia.
To prowadzi do wniosku, że Kapłanka istnieje na granicy, czy też styku dwóch światów - jest Strażniczką Bramy za którą dokonuje się tworzenie wynikające z połączenia obu energii... i gdzieś tam zacznie się kreacja, Trójka. :)
Tradycyjnie właśnie dopiero liczba Trzy jest harmonijnym związkiem dwóch przeciwieństw, energii męskiej (I Mag) i żeńskiej (II Kapłanka).

Jeśli istnieje na granicy dwóch światów, jak najbardziej można jej również przypisać rolę mediatorki i łącznika.

PostZamieszczono: 31 lip 2009 15:58 
Z podsumowania pierwszych trzech kart:
Głupiec - nieświadomość, niewiedza, instynkt;
Mag - świadomość, samoświadomość, wiedza, wola, logika; męskie;
Kapłanka - podświadomość, intuicja; żeńskie.

Działanie Kapłanki pozbawione jest tego impulsu i siły sprawczej, którą ma Mag. Ona będzie kontynuowała to, co on zaczął i zapoczątkował. Sama nic nowego nie zainicjuje. Mag chce być we wszystkim pierwszy, a Kapłanka jest zawsze druga, taka szara myszka i szara eminencja, jej nie widać.

Korona Kapłanki pokazuje księżyc w trzech fazach - rosnący, w pełni, malejący. Czyżby to oznaczało, że kobieta "zmienną jest"?

PostZamieszczono: 31 lip 2009 17:29 
Hurra, mogę prosić o interpretację!
Awatar użytkownika

Ciekawie piszecie. :)

Nie patrzyłam na Kapłankę jak na Bramę, kogoś spomiędzy dwóch światów. Nie pamiętam gdzie czytałam że Kapłanka jest kartą bramą, ale autor nie tłumaczył o co chodzi.

Księżyc jest odpowiednikiem Kapłanki. A Neptun? Niektórzy też go podają.

PostZamieszczono: 02 sie 2009 12:37 
Administrator
Awatar użytkownika

Kapłanka jak to kobieta - oczywiście jest zmienna w swej naturze. Księżyc dotyczy zwłaszcza dwóch płaszczyzn babskich zmian: cykli menstruacyjnych, oraz naszej osławionej emocjonalności. Nie przypadkiem szaty Kapłanki przypominają wodę, woda jest przecież symbolem emocji.

Co z tym Neptunem? Otóż Kapłanka jako taka jest Księżycem, ale jednocześnie znakiem Ryb, którymi w astrologii rządzi Neptun. Jeśli przeczytamy pierwszą lepszą charakterystykę Ryb, zauważymy że pokrywa się z większością cech Kapłanki. Jeśli przeczytamy opis Księżyca w Rybach... bingo! Kapłanka wypisz wymaluj. :)

PostZamieszczono: 04 sie 2009 22:07 
Zastanawiam się, która karta : Kapłanka czy Cesarzowa
przedstawia kobietę, która zajmuje się domem, pierze, gotuje, sprząta, tzw. gospodyni ?

PostZamieszczono: 04 sie 2009 22:30 
Administrator
Awatar użytkownika

Taką gospodynią, osobą opiekującą się domem i rodziną jest na pewno Kapłanka.
Cesarzowa nie koniecznie sprawdzi się w tej roli - do niej bardziej pasuje dbanie o komfort i estetykę otoczenia (w sensie kupowania ładnych rzeczy, bo z miotłą i ścierką raczej biega Kapłanka).

PostZamieszczono: 04 sie 2009 22:48 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Witam, właśnie zarejestrowałam się do szkółki . Mam nadzieję ,że jak czas pozwoli to podzielę się także z Wami moim doświadczeniem.
Dla mnie Kapłanka pod względem rodziny to niestety taka Matka Polka. Dlaczego niestety? ponieważ nie do końca jest ona spełniona na łonie rodziny, jest wrażliwa,często znerwicowana, często oziębła także seksualnie, dopiero cesarzowa osiąga te aspekty których brakuje Kapłance.

PostZamieszczono: 04 sie 2009 22:53 
Cytuj:
często znerwicowana, często oziębła

czy w takim razie jako matka jest w stanie dać ciepło dzieciom, które wychowuje?

PostZamieszczono: 04 sie 2009 22:56 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

oczywiście jak najbardziej Kapłanka to wspaniała matka , jak wyżej ...pierze, wychowuje itp. oziębłość dotyczy partnera ,a znerwicowanie ogólnej sytuacji rodzinnej ale także spowodowanej relacjami partnerskimi.

PostZamieszczono: 05 sie 2009 00:55 
Administrator
Awatar użytkownika

Witaj Ines. :) Miło że do nas dołączyłaś.

Sprostujmy, że pozytywna Kapłanka jest ciepłą, troskliwą i bardzo opiekuńczą kobietą zarówno wobec swoich dzieci jak i partnera. Z tym że dla partnera może troszkę "matkować", ale niektórzy panowie zupełnie nie mają nic przeciwko.
Za to negatywna Kapłanka jak najbardziej może być nerwowa, oschła, nieprzyjemna. Domem się opiekuje, zrobi wszystko co trzeba a jakże... ale gdera przy tym niemiłosiernie, jest wiecznie niezadowolona. :roll:

Tak czy inaczej jeśli chodzi o życie erotyczne Kapłanka z natury jest powściągliwa. Pozytywna będzie po prostu nieśmiała i delikatna, natomiast negatywna może być osobą uważającą seksualność za coś nieczystego.

PostZamieszczono: 05 sie 2009 07:03 
Fragment z książki Basi Antonowicz na temat Kapłanki:

"Miłość : wszechogarniające uczucie miłości duchowej, uniwersalnej, poświęcającej, wybaczającej, miłość matki, żony, cud miłości, powinowactwo dusz. To taki stan, gdy poznajesz kogoś i masz dziwne wrażenie, że znasz tę osobę od wieków. W związku z tym to nie seks jest na pierwszym miejscu, tylko duchowość.
Przyjaźń : głębokie związki duchowe."

PostZamieszczono: 19 sie 2009 22:24 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Kapłanka to również siła pasywna.
Pozytywna mówi "nic już nie rób, w tej sprawie najlepiej pozostawić wszystko wszechświatowi i wszystko będzie dobrze". Nalega, żeby daną sprawę zostawić w spokoju lub zdać się na własną intuicję. W tej odsłonie przemawia nam do rozumu, że przecież za chwilę ta burza przejdzie sama a jeśli wyjdziemy na dwór krzyczeć do chmur, żeby odleciały to cała sytuacja może zaowocować tylko tym, że piorun w nas strzeli.

Negatywna natomiast "Co nie podoba ci się coś?! No to sobie siedź dalej na czterech literach i czekaj na zbawienie!!!". Często w tym stanie towarzyszy jej depresja lub nerwówka. Taka Kapłanka to albo matka/żona-choleryczka, która suszy nam głowę, żebyśmy coś zrobili (aż przychodzi na myśl Halinka z Kiempskich krzycząca "weź się do roboty jełopie") albo przyjaciółka, która za bardzo nam współczuje i przytakuje jak bardzo biedni jesteśmy i tym samym pomaga nam nakręcić depresje.

Pozdrawiam

PostZamieszczono: 20 sie 2009 12:41 
Negatywna Kapłanka może wskazywać na brak intuicji i informować, żeby nie kierować się nią, lecz skorzystać z logiki.

PostZamieszczono: 20 sie 2009 15:07 
Administrator
Awatar użytkownika

No tak, bo czasami człowiek może poddać się swoim lękom i wtedy to nie intuicja przemawia, tylko "coś" nam się wydaje. :roll:

Postawa Kapłanki to także bliskie każdej kobiecie szukanie ukrytych znaczeń w prostych komunikatach. ;) Szczególnie w rozmowach z mężczyznami uwielbiamy "słuchać brzuchem a nie uchem", interpretować każde słowo po swojemu i nie wiadomo jak komplikować. Często do głowy nam nie przychodzi że wszystko jest proste i mężczyzna na ogół mówi bez żadnych podtekstów

Facet stwierdza "Przepraszam, muszę kończyć, zadzwonię do Ciebie później", kobieta usłyszy: "Nie chce mi się już z Tobą rozmawiać, bo jesteś nudna, mam lepsze zajęcia. Może jeszcze zadzwonię, ale nie wiem czy warto". :lol: Potem zacznie zastanawiać się co powiedziała nie tak i będzie przeżywać to przez najbliższe godziny...

PostZamieszczono: 20 sie 2009 16:17 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Cytuj:
Tak czy inaczej jeśli chodzi o życie erotyczne Kapłanka z natury jest powściągliwa. Pozytywna będzie po prostu nieśmiała i delikatna

a jest szansa ze sie bardziej otowrzy na seks? czy taka przemiana kaplanki w cesarzowa jest mozliwa?

PostZamieszczono: 22 sie 2009 12:10 
Administrator
Awatar użytkownika

Kapłanka jako konkretny archetyp nie może zmienić się w coś innego, bo wtedy już nie będzie Kapłanką ani tym archetypem.
Kapłanka w odniesieniu do człowieka jest określonym zbiorem cech tworzących osobowość, a ta jak wiemy do pewnego momentu może się zmieniać i rozwijać. Mówię do pewnego momentu, bo przecież są jakieś granice. Z psa nie zrobimy kanarka nawet jeśli pomalujemy go na żółto, zamkniemy w ptasiej klatce i będziemy karmić ziarnem. :)
Kapłanki nie należy usilnie zmieniać w Cesarzową, czy cokolwiek innego. W kontekście seksualności lepiej zastanowić się czy zamknięcie się wynika z kompleksów, wychowania etc., czy leży w naturze danej osoby. Jeśli z kompleksów bądź wychowania, otwarcie się jest wyłącznie kwestią pracy nad sobą, natomiast jeśli taka już natura osoby, trzeba ją zaakceptować.
Tak czy siak trzeba pamiętać, że każdy ma inny poziom potrzeb seksualnych, nie istnieje jakiś ogólny i uniwersalny wzór do naśladowania. Zawsze są nam narzucane jakieś "normy" społeczne i kulturowe, ale one częściej są przyczyną frustracji i wykolejeń niż dają pożytek. W średniowieczu seks był absolutnie brudny, ludzie byli wtłaczani w ramy takiego podejścia, dziś wymyślono "rewolucję seksualną" i wmawiają nam że w każdym drzemie wulkan seksu i trzeba być otwartym na wszystko... :roll:

PostZamieszczono: 22 sie 2009 14:48 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Cytuj:
nie może zmienić się w coś innego, bo wtedy już nie będzie Kapłanką ani tym archetypem

w sumie racja, ale mialam na mysli czy kaplanka moze przyjac pewne cechy cesarzowej
ah zakrecial sie juz sama :mrgreen:

Cytuj:
dziś wymyślono "rewolucję seksualną" i wmawiają nam że w każdym drzemie wulkan seksu i trzeba być otwartym na wszystko...

zgadzam sie, niestety tak jest a pozniej osoby ktore od tgo odstaja uwazane sa za "inne"

tak sobie czytalam o kaplance i krolowej kielichow ze takie wrazliwe , delitakne, latwowierne itd ze zauwazylam ze mam duzo cech tych pan :mrgreen: co mnie wcale chyba nie cieszy, chcialam byc cesarzowa, kojarzy mi sie ona z silna kobiete ktora wie czego chce i umie o to walczyc, a te dwie panie to raczej takie nie sa
tak sie rozpisalam o swoich marzeniach :mrgreen:
dziekuje Kinga za odp

PostZamieszczono: 22 sie 2009 15:28 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Cytuj:
...cesarzowa, kojarzy mi sie ona z silna kobiete ktora wie czego chce i umie o to walczyc...

Kapłanka też jest silną kobietą tylko w inny sposób. Ona nie da się sprzedać, nie prześpi się z kimś, żeby coś załatwić itd. Ona po prostu ma pewne zasady, których nie złamie :)

Pozdrawiam

PostZamieszczono: 22 sie 2009 16:27 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

a cesarzowa nie ma takich zasad? :| :idea:
nie wiem ale ja ja odbieram( cesarzowa) jako taka kobiete co zawsze dostaje to czego chce
natomiast kaplanka nie ma takiej sily, ona nie umie walczyc czesto chyba poddaje sie bez walki, walkowerem :|

PostZamieszczono: 22 sie 2009 17:29 
Administrator
Awatar użytkownika

Nie można powiedzieć że Kapłanka nie ma zasad, bo ma, ale są inne niż Cesarzowej.
Fakt że Kapłanka rzadko otwarcie walczy, ale czy to oznacza że jest nieskuteczna, wcale nie osiąga swoich celów? Oczywiście że nie. Różnica polega na tym, że jej działań często nie widzisz gołym okiem, mówi się nawet że działa nie działając. Jej siła przebicia nie jest potrzebna, potrafi osiągnąć swój cel tak samo skutecznie jak Cesarzowa, tylko w inny sposób.
Kapłanka też może być dobrą szefową, lub właścicielką firmy. Może być nawet taka sytuacja, że oficjalnie Cesarzowa lub Cesarz jest właścicielem, ale za wszystkie sznurki pociąga ta niepozorna Kapłanka. :)

PostZamieszczono: 27 sie 2009 13:14 
Kapłanka, to osoba, której możesz powierzyć swoje problemy, kłopoty, dylematy. Z pewnością Cię wysłucha i doradzi. Jest taką powierniczką sekretów.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna